سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

در حال حاضر عضو هستید؟

سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه
فراموشی رمز عبور ؟

آیا یک حساب کاربری ندارید؟

پوتراجایا شهر الکترونیکی مالزی

پوتراجایا مالزی
پوتراجایا شهری بسیار جدید اما با تکنولوژی های فراوان است که به شهر هوشمند و الکترونیکی مالزی نیز مشهور است. پوتراجایا پایتخت سیاسی مالزی است که ۲۰ سال پیش تاسیس شد و با سیستم های هوشمند و منظم الکترونیکی و دیجیتالی طراحی شده است. از آن زمان به بعد این شهر به عنوان پایتخت سیاسی کشور مالزی انتخاب شد. اکنون شما می توانید با استفاده از قطار سریع السیر از KL Sentral به راحتی خود را به شهر پوتراجایا برسانید.

معرفی شهر پوتراجایا

جالب است بدانید که نام این شهر از نام نخست وزیر کشور مالزی به نام تانکو عبدالرحمان پوترا گرفته شده و از ترکیب دو کلمه پوترا به معنی شاهزاده و جایا به معنی موفقیت ساخته شده است. این شهر ۲۰ ساله به طراحی سیستماتیک و منظم و الکترونیکی خود به شهر قانون نیز مشهور است.  ماهاتیر محمد که یکی از نخست وزیران مالزی بوده است به معمار مالزی نیز معروف است چون تاثیر زیادی در پیدایش و گسترش بسیاری از شهر ها و کمک به رفت و آمد و کنترل جمعیت شهرهای بزرگ کرده است. از سال ۱۹۹۹ میلادی، به تدریج سفارت خانه ها و مراکز و سازمان های مهم دولتی از کوالالامپور به شهر تازه ساخت پوتراجایا انتقال یافت تا راه کم کم برای انتخاب این شهر به عنوان پایتخت سیاسی جدید کشور مالزی باز شود. هدف از ساخت این شهر اولا ساخت شهری هوشمند و الکترونیکی و مدرن و سپس انتخاب آن به عنوان پایتخت کشور مالزی بود تا بتواند از بار ترافیکی و ازدحام جمعیت در شهر کوالالامپور بکاهد.

اهمیت شهر پوتراجایا

علاوه بر اینکه این شهر گام بزرگی برای مالزی در راستای ساخت شهرهای هوشمند و مدرنیزه کردن فعالیت های شهری بود و توانست میزان حجم ترافیکی و جمعیت انسانی کوالالامپور را در میزان تعادل حفظ کند، به عنوان یک مقصد برای گردشگران از سراسر دنیا نیز شناخته می شود و به صنعت گردشگری مالزی بسیار کمک کرده است. این شهر فوق العاده مدرن در بین توریست ها و گردشگران به عنوان باغ شهر هوشمند نیز معروف است چون علاوه بر مدرن و هوشمند بودن، دیدنیها و جاذبه های گردشگری بسیار زیادی نیز دارد. به همین دلیل هر ساله تعداد بسیار زیادی گردشگر را از سرتاسر دنیا به سمت خود جذب میکند.

اهمیت شهر پوتراجایابافت شهری پوتراجایا، شهر الکترونیکی مالزی

پوتراجایا علاوه بر پایتخت سیاسی، پایتخت اداری مالزی نیز محسوب می شود اما یکی از مهم ترین و بدیع ترین نکات این شهر این است که باغ ها و فضای سبز در جای جای این شهر دیده می شود و در کنار امکانات دیجیتال و هوشمند شهر ترکیب بسیار خوبی پدید آورده است. زمانی این سرزمین پوشیده از درخت نخل بود اما اکنون در محاصره درختان نخل است و زیبایی های طبیعی به علاوه زیبایی های مانند باغ ها و پارک های متعدد این شهر که به دست انسان ها ساخته شده است باعث شده تا این شهر علاوه بر هوشمند و دیجیتال بودن کاملا سرسبز و دلباز باشد به طوری که در بین گردشگران به باغ شهر معروف است. به طور کلی می توان گفت که سبک طراحی و ساخت این شهر تلفیقی از سبک مدرن و دیجیتال و سبک طبیعی می باشد که نتیجه آن بسیار مورد توجه و پسند مردم قرار گرفته است.

اهمیت سیاسی شهر پوتراجایا

باید بدانید که تنها دو سال بعد از انتقال سفارتخانه ها و مراکز و سازمان های دولتی به این شهر، یعنی در سال ۲۰۰۱ میلادی، پوتراجایا به عنوان سومین شهر فدرال کشور مالزی انتخاب شد و به شهرت رسید.  دلیل اصلی انجام این کار همانطور که گفتیم کم کردن و کنترل میزان ترافیک و جمعیت در شهر بزرگ و مهم کوالالامپور بود. البته باید بدانید که با اینکه اکنون این شهر سومین منطقه فدرال کشور کوالالامپور و پایتخت سیاسی و اداری این کشور محسوب می شود اما همچنان مجلس مالزی و محل اقامت سلطان این کشور در شهر کوالالامپور قرار دارد. قبل از اینکه شهر پوتراجایا به عنوان سومین شهر فدرال کشور مالزی انتخاب شود تنها دو شهر بزرگ و مهم کوالالامپور و لابوان تنها مناطق فدرال کشور مالزی محسوب می شدند.

دیدنی های شهر پوتراجایا

همانطور که اشاره کردیم با این که این شهر پایتخت سیاسی و اداری و سومین شهر فدرال کشور مالزی است اما با داشتن جاذبه های گردشگری مختلف مانند باغ های زیبا و فضای سبز فوق العاده و البته سیستم الکترونیکی و هوشمند می تواند مقصدی زیبا و جذاب برای مسافران و گردشگران به شمار رود. در ادامه قصد داریم تا شما را با چند مورد از دیدنی ها و جاذبه های گردشگری این شهر آشنا کنیم.

دیدنی های شهر پوتراجایاکروز تاسیک پوتراجایا

سوار شدن بر این قایق های تفریحی پیشرفته و مدرن با تجهیزات کامل و لاکچری می تواند یکی از بهترین روش ها برای تماشای زیبایی های این شهر و لذت بردن از آن باشد. علاوه بر این کروزها که سواری با آنها ۴۵ دقیقه طول می کشد امکان استفاده از قایق های گوندولا نیز برای گردشگران وجود دارد.

پارک ها و فضای سبز

این شهر محل بسیاری از پارک های تفریحی و حتی علمی کشور مالزی است. برای مثال باغ گیاه شناسی پوتراجایا یکی از مکان هایی است که گردشگران علاقه مند به دیدن و بررسی گیاهان نواحی گرمسیری می توانند از آن دیدن کنند تا گونه های مختلف گیاهان مختلف و متفاوت این ناحیه را از نزدیک مشاهده کنند. یکی دیگر از پارک های مشهور این شهر پارک وتلند است که بخاطر داشتن باتلاق های بسیار زیاد و نحوه نمایش زندگی جانوران زیادی در این زیست بوم و نحوه فیلتراسیون طبیعی این اکوسیستم به شهرت رسیده است. دیگر  فضاهای سبز دیدنی این شهر مزرعه ای بزرگ است ه در آن گردشگران می توانند از نزدیک شاهد نحوه کاشت گیاهان و لات مختلف مالزی مانند انواع میوه های مخصوص این کشور، طریقه تهیه روغن پالم و کاشت و برداشت دانه های کاکائو آشنا شوند. یکی دیگر از پارک های مشهور این شهر پارک ریمبا آلم است که در طول کوه ها و تپه های حاشیه شرقی شهر پوتراجایا ادامه دارد و منطقه ای مخصوص اسب سواری محسوب می شود. به طور کلی این شهر به جز این پارک های مشهور و مخصوص دارای پارک های عادی و فضاهای سبز بسیار زیادی است که می تواند محل مناسبی برای تفریح و گردش تمام افراد خانواده باشد. به هر حال وجود این همه پارک و فضای سبز باعث شده تا این شهر لقب باغ شهر را به خود اختصاص دهد.

مسجد پوترا

یکی از دیدنی های زیبا و دیدنی این شهر مسجد زیبای پوتراجایا ست که ظاهر زیبا و منحصر به فرد و وسعتش باعث شهرت آن شده است. این مسجد تماما از گرانیت صورتی ساخته شده است و می تواند حدود ۱۵۰۰۰ نفر نمازگزار را درون خود جای دهد. این مسجد از لحاظ زیبایی در معماری و طراحی و زیبایی یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود که توصیه میکنیم اگر به این شهر سفر کردید حتما از آن دیدن کنید.

مسجد پوتراپارک چالشی پوتراجایا

این پارک برای دوست داران ماجراجویی و هیجان و معتادان به آدرنالین مانند یک بهشت است. این پارک با مجهز بدن به تجهیزاتی مانند محوطه دوچرخه سواری، مرکز صخره نوردی سرپوشیده، پارک مناسب اسکیت سواری، و مسیرهای پر پیچ و خم و هیجان انگیز موتور سواری می تواند یک روز کاملا هیجان انگیز را به شما هدیه دهد. اگر شما هم به گذراندن وقت خود برای انجام فعالیت های هیجان انگیز علاقه دارید دیدار از این پارک را فراموش نکنید.

فستیوال های مختلف

فستیوال های بسیار زیادی در این شهر برگزار می شود که محبوب ترین آن ها فستیوال نور و حرکت است که یکی از محبوب ترین فستیوال ها و دیدنی ترین آن ها است. این فستیوال در هنگام پایان سال انجام می شود و علاوه بر برگزاری کنسرت های مختلف در این فستیوال در پایان نیز تحویل سال توسط نخست وزیر انجام می گیرد. فستیوال دیگری در این شهر که بسیار زیبا و جذاب است، فستیوال پاشش نوری نام دارد. در این فستیوال از بخشی از کاخ دادگستری به عنوان پس زمینه ای برای نمایش جلوه های ویژه بصری و چند رسانه ای استفاده می شود. ورود به این فستیوال کاملا رایگان است و شما می توانید همراه با خود صندلی و یا زیر انداز نیز بیاورید. همچنین فستیوال گل و باغچه که رویال فلوریدا نام دارد هر ساله از تاریخ ۳۰ آگوست تا ۸ سپتامبر ادامه دارد.

فستیوال های مختلفغذاهای لذیذ مالزی

برای بسیاری از افراد امتحان کردن غذاهای مختلف و جدید شهر مقصد یکی از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین بخش سفر است. و باید بگوییم اگر در مورد یک جاذبه گردشگری مالزی مطمئن باشید آن هم غذاهای خوشمزه و لذیذ آن است. در دارن پوترا شما می توانید تمام غذاهای خوشمزه ماری و دیگر غذاهای بین المللی مثل غذاهای مدیترانه ای، غذاهای هندی، کبابه های، دسر های مخصوص مالزی که از که از میوه کمیاب دوریان ساخته شده تا فست فود های آمریکایی را امتحان کنید.

نتیجه گیری

کشور مالزی همیشه یکی از پر بازدید ترین کشورهای منطقه با آب و هوا و طبیعت و جاذبه های گردشگری بسیار زیادی بوده است. اما نزدیک ۲۰ سال است که دولت این کشور تصمیم گرفت تا برای کنترل جمعیت و ترافیک موجود در کوالالامپور، پایتخت رسمی و سیاسی و اداری این کشور را به شهر دیگری انتقال دهد. از همان رمان روند انتقال سازمان ها و ادارات و مراکز دولتی به شهر تازه ساخت پوتراجایا آغاز شد و سپس این شهر به عنوان یک شهر هوشمند و الکترونیکی به عنوان پایتخت سیاسی مالزی انتخاب شد. لازم به ذکر است که با این که این شهر، شهری نسبتا سیاسی و اداری و سومین شهر فدرال مالزی شناخته می شود اما این مانعی برای زیباتر کردن شهر و تبدیل آن به یک مرکز توریستی نشد. این شهر با داشتن مراکز دیدنی و گردشگری مختلف مانند انواع باغ ها و میزان زیاد فضای سبز، کارناوال های مختلف مانند تورهای نورپردازی بزرگ و باشکوه و با داشتن معماری های خاص مانند مسجد صورتی این شهر توانست نظر گردشگران و مسافرین از سراسر دنیا را به سمت خود جلب کند.