سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

در حال حاضر عضو هستید؟

سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه
فراموشی رمز عبور ؟

آیا یک حساب کاربری ندارید؟

نکات ضروری جا ماندن از پرواز

جا ماندن از پرواز
یکی از بدترین اتفاقات که ممکن است برای هر فردی رخ دهد جا ماندن از پرواز است. بدون شک هیچ کسی دوست نخواهد داشت که به فرودگاه دیر برسد و در واقع از پرواز جا بماند. با با این وجود برای افراد با توجه به شرایطی که ممکن است در آن قرار بگیرد احتمال دارد تا با تاخیر به فرودگاه مورد نظر برسد. خب حال اگر علی رغم میل خود از پرواز جا ماندیم چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم؟ در ادامه نکات مهم و ضروری که هنگام جا ماندن از پرواز باید رعایت کنیم را به طور مختصر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نکات مهم که هنگام جا ماندن از پرواز باید رعایت شوند؟

یکی از دغدغه های مسافران سفر با هواپیما جا ماندن از پرواز می باشد. این دغدغه برای بلیط های هواپیمایی چارتر بدون شک بیشتر خواهد شد زیرا افرادی که قصد دارند بلیط هواپیما خریداری نمایند هزینه سفر از اهمیت بسیار زیادی برای آن ها برخوردار خواهد بود. به طور کلی می توان گفت جا ماندن از پرواز برای هیچ کسی اتفاق خوشایندی نخواهد بود. یکی از مهمترین مشکلاتی که هنگام جا ماندن از پرواز برای شما پیش می آید ضرر مالی است زیرا تمام هزینه بلیط خارجی و یا داخلی شما در این شرایط سوخت خواهد شد. البته در برخی مواقع ممکن است هزینه ای به عنوان جریمه کسر شود و باقیمانده پول به شما بازگردانده شود. به هر حال می توان گفت جا ماندن از پرواز عواقب بدتری را به همراه خواهد داشت. افرادی که بلیط خارجی و یا داخلی خود را به قصد حضور در جلسه کاری خریداری نموده اند در صورت جا ماندن از پرواز از حضور در جلسه کاری خود نیز محروم خواهند شد. که این موضوع ممکن است مسافر را دچار خسارات و زیان نماید.

نکات جا ماندن از پرواز

در این شرایط اقتصادی سفر به خارج و یا داخل کشور ممکن است برای شما هزینه بر باشد و این امر باعث شده است تا مسافر برای سفر خود پول محدودی را پس انداز نماید. در این شرایط اگر مسافر از پرواز اکونومی خود نیز جا بماند خرید مجدد بلیط هواپیما ممکن است برای او امکان پذیر نباشد. همچنین هتلی که مسافر در شهر مقصد برای خود رزرو نموده است نیز ممکن است در صورت جا ماندن از پرواز هزینه اضافه را به شما تحمیل کند. در صورتی که قصد سفر به خارج از کشور را با خرید بلیط ارزان قیمت هواپیما و بلیط اکونومی را داشته باشید بدون شک مطابق با پرواز خود در شهر مقصد هتلی رزرو کرده اید و هزینه آن را نیز پرداخت نموده اید که در صورت جا ماندن از پرواز یا باید از طریق پروازی دیگر در همان روز به مقصد برسید. در نهایت برای این که ضرر کمتری را متحمل شوید باید در روزهای آینده خود را به مقصد برسانید. اگر پرواز شما به روزهای آینده موکول شود هزینه پرداخت شده برای هتل در روزهای رزرو شده سوخت خواهد شد.

نکات جا ماندن از پرواز

آرام باشید

یکی از نکات جا ماندن از پرواز این است که باید آرامش خود را حفظ نمایید. قطعا همه ما می دانیم که جا ماندن از پرواز اصلا شرایط خوبی نیست اما خب اتفاقی است که افتاده است و بهتر است آرامش خود را حفظ نمایید. چند نفس عمیق بکشید تا قادر به تصمیم گیری منطقی باشید. در صورتی که در مسیر رسیدن به فرودگاه متوجه شده اید که امکان جا ماندن از پرواز وجود دارد بهتر است مسیر خود را ادامه دهید و در کوتاه ترین زمان ممکن خود را به فرودگاه برسانید. تنها در این صورت است که می توان جا ماندن از پرواز را جبران کرد. شرکت های هواپیمایی از حال مسافرانی که از پرواز جا مانده اند به خوبی آگاه هستند و سعی می کنند بهترین اقدامات جایگزین را برای رفاه حال مسافران در نظر بگیرند.

به خاطر سپردن ساعت

تمامی شرکت های هواپیمایی برای افرادی که از پرواز خود جا مانده اند قانونی نانوشته در نظر گرفته اند. در صورت جا ماندن از پرواز شرکت های هواپیمایی سعی می کنند بیشترین همکاری را در زمینه اقدامات مهم در زمان جا ماندن از پرواز را با شما داشته باشند. قانون پنچری یکی از قوانین نانوشته شرکت های هواپیمایی می باشد. با توجه به این قانون در صورت جا ماندن از پرواز به دلایل موجه و غیرقابل پیش بینی شرکت هواپیمایی در پرواز بعدی خود بدون این که هزینه جدا در نظر بگیرد برای مسافر یک صندلی در نظر خواهد گرفت. برای استفاده از این قانون برای مسافر بازه زمانی دو ساعته در نظر گرفته خواهد شد و مسافر تنها در شرایطی می تواند از این فرصت استفاده کند که بتواند در این بازه زمانی خود را به فرودگاه برساند. در غیر این صورت استفاده از این فرصت برای او وجود نخواهد داشت. این قانون با عنوان قانون دو ساعته نیز مشهور می باشد از این رو در صورت جا ماندن از پرواز توصیه می شود مسیر خود را تا فرودگاه ادامه دهید و برای جبران خسارت اقدامات لازم را انجام دهید.

به خاطر سپردن ساعت پرواز

رفتار خونسرد و مودبانه داشته باشید

بدون شک جا ماندن از پرواز برای شما اتفاق خوشایندی نخواهد بود و کلافگی و عصبانیت شما را به همراه خواهد داشت. اما همواره توصیه می شود در این شرایط خونسردی خود را حفظ کرده و با کارکنان شرکت هواپیمایی کاملا خونسرد و مودبانه رفتار نمایید. در صورت داشتن رفتار محترمانه کارکنان برای رفع مشکل شما اقدامات لازم را انجام خواهند داد و نهایت همکاری را با شما خواهند داشت. این نکته را به خاطر بسپارید که خودتان مقصر جا ماندن از پرواز خود هستید پس بهتر است آرامش داشته باشید و با رفتاری محترمانه از کارکنان شرکت های هواپیمایی بخواهید اقدامات لازم و ضروری را برای شما انجام دهند. همچنین لازم به ذکر است که رفتار مودبانه و حفظ آرامش در هر شرایط و زمان می تواند مشکلات شما را رفع نماید.

خود را برای پرداخت هزینه های مازاد آماده کنید

همانطور که ذکر شد بسیاری از شرکت های هواپیمایی برای آن دسته از مسافران که از پرواز خود جا مانده اند پرواز جایگزین در نظر می گیرند اما در برخی از شرکت های هواپیمایی هزینه بلیت را مجدد به قیمت روز از مشتری دریافت خواهند کرد. از این رو توصیه می شود در صورت جا ماندن از پرواز خود را آماده پرداخت هر هزینه اضافه نمایید. در تعدادی از شرکت های هواپیمایی در صورتی که از پرواز خود جا بمانید مابه التفاوت قیمت بلیت قبل و بلیت روز را از شما دریافت خواهند کرد و شما را در پروازهای بعدی به مقصد مورد نظرتان خواهند رساند.

نگهداری از تمامی مدارک پرواز

هرچند نگهداری تمامی مدارک پرواز در صورت جا ماندن از پرواز ممکن است برای شما مفید باشد با این وجود این توصیه در تمامی مراحل سفر به کار شما خواهد آمد. از زمان رزرو بلیت هواپیما بهتر است تمامی مدارک و اسنادی که بین شما و شرکت هواپیمایی جابه جا می شود را نگه دارید. فیش پرداختی هزینه های بلیت، اسکن بلیت، قوانین کنسل کردن  و تمامی مدارکی که می توان بعدها به آن ها استناد کرد در فولدری خاص نگهداری کرد. همچنین بهتر است آن را در موبایل و ایمیل خود ذخیره نمایید. نگهداری از تمامی مدارک پروازدر صورتی که از پرواز خود جا بمانید ممکن است با دیگر مشکلات از جمله گم شدن و آسیب دیدن چمدان مواجه شوید. از این رو در صورت تهیه شکایت نامه و فرم ادعای خسارت می توان از این مدارک استفاده کرد.

آگاهی از عواقب جا ماندن از پروازهای بین المللی

بهتر است یک مسافر آگاه و حرفه ای باشید و قبل از آغاز پرواز در رابطه با حق و حقوق خود و قوانین جا ماندن از پرواز اطلاعات کسب نمایید. نباید این طور باشد که پس از جا ماندن از پرواز به سمت ایرلاین رفته و از کارکنان شرکت هواپیمایی بخواهید تا با پرواز بعدی به مسیر خود ادامه دهید. شما باید این حقیقت که از پرواز خود جا مانده اید را بپذیرید. در رابطه با پروازهای داخلی این موضوع که شما را با پرواز بعدی به مقصدتان برسانند راحت تر است اما در رابطه با پروازهای بین الملل این موضوع دشوارتر خواهد بود. از این رو شرکت هواپیمایی مورد نظر ممکن است رزرو پرواز بعدی را برای شما مجاز نسازد. در این شرایط باید ابتدا یک بلیت هواپیمایی جدید خریداری نمایید و قیمت رزرو بلیت جدید را نیز پرداخت نمایید. به عنوان مثال اگر بلیت قبلی خود را چند ماه قبل و با قیمتی پایین رزرو نموده اید حال باید قیمت بیشتری پرداخت کنید تا بتوانید با هواپیما به مقصد مورد نظر خود برسید. جا ماندن از پروازاز این رو توصیه می کنیم با رعایت تمام جوانب احتیاطی مراقب باشید تا از پرواز بین المللی خود جا نمانید. جا ماندن از پروازهایی که با توقف انجام می گیرد شما را با دردسرهای بیشتر مواجه خواهد ساخت. ازاین رو توصیه میشود ۳ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشید. اگر احتمال می دهید امکان جا ماندن از پرواز برای شما وجود دارد بهتر است از انجام مراحل چک این به صورت خودداری نمایید. اگر بلیت خارجی خریداری نموده اید در بسیاری از فرودگاه های بین الملل می توان مراحل چک این را به صورت آنلاین انجام دهید. از این رو به منظور پیشگیری از ماندن در صف های طولانی و هدر دادن وقت خود این مراحل را به صورت آنلاین و اینترنتی انجام دهید و اقدام به دریافت کارت پرواز خود نمایید.