سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

در حال حاضر عضو هستید؟

سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه
فراموشی رمز عبور ؟

آیا یک حساب کاربری ندارید؟

معرفی ۹ غار بزرگ و معروف در ایران!

غار های بزرگ ایران
بزرگترین غار های ایران در زمان ‌های مختلف میزبان گردشگران و علاقمندان به غارنوردی هستند. بر اساس آمار اعلام شده توسط انجمن غار و غارشناسی، بیش از ۲۵۰۰ غار شناسایی شده در ایران وجود دارد. غارنوردی یکی از شاخه‌های مهم طبیعت‌گردی به حساب می‌ آید که علاقمندان زیادی دارد؛ غارنوردان با تجهیزات کامل و معمولا به صورت گروهی به غارهای مختلف سفر می ‌کنند و در دل غار دنیای شگفت‌انگیز و اسرارآمیز آن را پاا می گذارند و به جست و جو می پردازند. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ های طبیعی و دیدنی در ایران نیز غارها هستند که با دنیای ناشناخته و سرشار از رمز و راز خود افراد زیادی را جذب خود کرده ‌اند. بر خلاف آنچه که در بعضی از فیلم ‌ها و کارتون‌ ها مشاهده کرده‌اید، غارها مکان‌ های مخوف با صداهای ترسناک و عجیب و پر از خفاش‌ها سیاه نیستند. برای کشف و غار های ایرانی تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

غار نوردی در ایران

از  تعداد غار کشف شده در ایران در حدود کمتر از یک درصد غار مربوط به غارهای باستانی و تاریخی می‌باشد. نکته مهم در مورد غارها این است که هر حفره‌ ای که به هر دلیلی در دل کوه ایجاد شده باشد غار نیست. از نظر زمین شناسی غار حفره‌ای است که در اثر حل شدن سنگ ‌ها در اثر جریان آب یا ذوب شدن یخ‌ ها به وجود آمده باشند. به همین دلیل غارهایی که به صورت افقی و کنده دست باشند به عنوان غار حساب نمی‌شوند. غار کنده دست به غار هایی گفته می ‌شود که توسط انسان ساخته شده است و غارهای افقی غارهایی هستند که در مسیر عبور رود به وجود آمده باشد. بزرگترین غار های ایرانبر اساس این آمار و با توجه به تعداد غارهای شناسایی شده، ایران یکی از بهترین نقاط برای علاقمندان به غارنوردی در سراسر جهان است که می ‌تواند پذیرای علاقمندان به غارنوردی از کشورهای مختلف دنیا باشد. به همین خاطر در ادامه به معرفی بزرگترین غارهای ایران که تا به امروز شناسایی و ثبت شده است می ‌پردازیم.

غار کتله‌ خور

این غار در صدر فهرست بزرگترین و زیباترین غارهای ایران قرار گرفته است که در استان زنجان و شهرستان خدابنده واقع شده است. این غار آهکی جدای از اینکه بزرگترین غار کشف شده در ایران است یکی از زیباترین غارهای ایران نیز هست.  در سال‌ های قبل از سال ۱۳۰۰ این غار کشف شده است پس از ۳۰ سال توسط سید اسدالله جمالی به ثبت رسیده است. با اینکه تاکنون در حدود ۳۰ کیلومتر از طول این غار زیبا کشف شده است اما همچنان مسیرهای بسیاری در این غار وجود دارد که کشف نشده و انتهای آن پیدا نشده است. در حدود ۲۲ کیلومتر از طول غار کتله خور نقشه‌ برداری شده است اما بر اساس تصمیم سازمان مربوطه تنها ۱۲۰۰ متر از طول این غار آن در طبقه اول امکان بازدید برای گردشگران را دارد. نکته جالب در مورد این غار باستانی این است که بر اساس کاوش‌های انجام شده غار کتله خور و علی‌صدر در همدان به یکدیگر اتصال دارند که یکی از شواهد این امر قدمت یکسان این دو غار می ‌باشد. البته این موضوع نشان از شباهت کامل این دو غار به یکدیگر نیست زیرا از جهاتی با یکدیگر متفاوت هستند که این تفاوت را می‌توان در نوع آهک ‌های این دو غار مشاهده کرد که در کتله‌خور از خلوص بالاتری برخوردار است که به همین دلیل کتله خور، غار زیباتری نسبت به علی‌صدر است. غار کتله‌ خورهرچه میزان خلوص آهک‌ ها در غار بیشتر باشد شفافیت آن‌ها نیز بیشتر بوده و به همین دلیل نور به راحتی از قندیل ‌های آهکی عبور کرده و جلوه بسیار زیبایی به آن می ‌بخشد. اگر قصد بازدید از این غار زیبا را دارید باید به استان زنجان و شهر گرماب سفر کنید.

غار چال نخجیر

این غار آهکی زیبا که از بزرگترین غارهای ایران است متعلق به دوره سوم زمین‌شناسی یعنی ۷۰ میلیون سال قبل است که تا پیش از اینکه غار کتله خور کشف شود لقب عروس غار های خاورمیانه را یدک می‌ کشید. این غار زیبا که در استان مرکزی واقع شده است در حدود ۳۴ سال قبل و در اثر وقوع انفجار در نزدیکی دهانه‌ آن کشف شد. غار چال نخجیر سه طبقه دارد که ۹۵ درصد دیوارهای آن را رسوبات آهکی تشکیل می‌ دهند و مابقی توسط سنگ پوشیده شده است.

مشخصات غار

بر اساس کاوش ‌های انجام شده طول این غار زیبا در حدود ۱۴ کیلومتر تخمین زده شده است که تاکنون تنها ۴ کیلومتر از آن به وسیله غارنوردان و بومیان کشف و شناسایی شده است. به منظور حفاظت از این میراث طبیعی ارزشمند و زیبا تنها طول ۱۲۰۰ متر از این غار ایمن ‌سازی و نورپردازی شده است تا گردشگران بتوانند از آن بازدید کنند. این غار زیبا یک ویژگی منحصر به فرد دارد؛ این غار زنده است. به این معنی که اگر قسمتی از غار به هر علتی تخریب شود در طول چندین سال توسط خود غار بازسازی و ترمیم می ‌شود. غار چال نخجیر دیدنی ‌های زیادی دارد که می ‌توان به اسفنج‌ های بلورین، منشور ها، دالان ‌ها، کلسیت و باغ‌های مرجانی، حوضچه‌ های متنوع و تالارهای مختلف اشاره کرد که تالار چهل ستون معروف ‌ترین و شناخته ‌شده‌ ترین تالار این غار است. در سال‌های گذشته توجه زیادی به حفاظت از این میراث طبیعی نشده بود که به همین علت در اثر بازدیدهای زیاد و برگزاری مراسم‌های مختلف مانند مراسم عروسی در این غار آسیب ‌های جدی به آن وارد شد که پس از محدود کردن دسترسی عموم به قسمت ‌های مختلف این غار امیدواریم که این آسیب‌ ها در گذر زمان ترمیم و بازسازی شود. اگر قصد سفر و بازدید از این غار زیبا را دارید باید به شهر دلیجان سفر کرده و پس از طی ۱۰ کیلومتر از جاده دلیجان به نراق به سمت غار چال نخجیر بروید.

غار چال نخجیرغار علی صدر

این غار زیبا که یکی از محبوب ‌ترین و معروف ‌ترین جاذبه‌ها و میراث طبیعی در ایران و استان همدان است یکی از بزرگترین غارهای ایران نیز می‌باشد. غار علی صدر که به عنوان بیست و سومین اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است یک غار تالابی و آبی است که تنها غار تالابی در ایران و جزء معدود غارهای آبی در جهان است که قابلیت قایقرانی در آن وجود دارد. در واقع طولانی‌ترین مسیر قابل قایقرانی در غار؛ در جهان متعلق به غار علی صدر است. قدمت این غار زیبا و باستانی مربوط به دوران دوم زمین‌شناسی یعنی در حدود ۱۳۶ تا ۱۹۰ میلیون سال قبل است.

مشخصات غار علی صدر

غار علی صدر در حدود ۱۲ کیلومتر طول دارد که بسیاری از قسمت‌ های آن همچنان ناشناخته است، بازدید از این غار زیبا برای عموم و گردشگران در دو مسیر ۱۲۵۰ متری و ۴۰۰۰ متری انجام می ‌شود. در ابتدای غار دالان‌های پر پیچ و خمی وجود دارد که پس از عبور از آن‌ها در مسیر آبی و با قایق از میان دالان‌ها و دهلیز های زیبایی عبور می ‌کنید. دریاچه ‌هایی در نقاط مختلف این غار به وجود آمده است که در اثر آبی که در این غار جریان دارد است که برای عبور از آن‌ها به قایق نیاز است. در طول مسیر بازدید از غار علی صدر قندیل‌ها، سنگ‌ها و مجسمه‌های بسیار زیادی را مشاهده می‌کنید که به شکل‌های عجیب و غریب و مختلفی را به خود گرفته‌اند. برخی از این اشکال معروف و شناخته شده هستند که پنجه عقاب، مجسمه آزادی، شیر دو سر، کبوتر، قایق وارونه، خوشه انگور، گل‌کلم و سنگی شبیه اسم مبارک الله از جمله این اشکال زیبا هستند. یکی دیگر از ویژگی‌ های غار علی صدر وجود تالارهای متعدد در این غار است؛ مشهورترین تالار این غار، تالار آزادی است که ۱۰۰ متر طول، ۶۰ متر عرض و ۴۰ متر ارتفاع دارد. اگر قصد بازدید از غار علی صدر را دارید باید به شهرستان کبودرآهنگ واقع در استان همدان سفر کنید که به راحتی می‌ توانید با وسیله نقلیه شخصی یا عمومی به محل ورود این غار دسترسی داشته باشید.

غار علی صدرغار قوری قلعه

یکی دیگر از بزرگترین غار های ایران در استان کرمانشاه واقع شده است که قوری قلعه یا در زبان محلی قوری قالا نام دارد که قدمت این غار مربوط به ۶.۵ میلیون سال قبل است. این غار آبی و زیبا از نظر وسعت، وسیع‌ترین غار آبی در میان غارهای آبی قاره آسیا است که یکی از مهم‌ترین ویژگی ‌های آن به شمار می‌آید. این غار زیبا در حدود نیم قرن پیش و در سال ۱۳۵۵ توسط غارشناسان انگلیسی کشف شده است که در حدود ۱۲ کیلومتر طول دارد. عمق قاری قوری قلعه در حدود ۳۰۰۰ متر تخمین زده شده است. یکی دیگر از ویژگی‌ های غار قوری قلعه وجود چند آبشار در داخل آن است؛ این غار دارای ۴ آبشار است که در حدود ۱۰ تا ۱۲ متر ارتفاع داشته و در عمق حدود ۳۰۰۰ متری غار واقع شده‌اند. این غار در یک منطقه با طبیعت زیبا و چشم‌انداز جنگلی واقع شده است که از دیدنی‌ترین و زیباترین دره‌ها در کرمانشاه است، به دلیل موقعیت جغرافیایی این غار در تمامی فصول سال از دما و رطوبت قابل قبول و مناسبی برخوردار است. اگر قصد بازدید از این غار زیبا را دارید باید از کرمانشاه به سمت پاوه حرکت کنید تا در منطقه روانسر به غار قوری قلعه برسید.

غار قوری قلعهغار نمکدان

یکی دیگر از بزرگترین غارهای ایران در جزیره زیبای قشم، در آب ‌های خلیج فارس واقع شده است؛ غار نمکدان که به غار نمکی نیز معروف است جزء یکی از بهترین جاذبه‌ های دیدنی در جزیره قشم می‌ باشد. این غار در کوه نمکی قشم قرار دارد که از عجایب هفت گانه خلیج فارس است؛ چندین غار در این کوه زیبا وجود دارد که بزرگترین آن‌ها غار نمکدان است. طول این غار  حدود ۶.۴ کیلومتر است که بر اساس کاوش ‌های انجام شده قدمت نمک‌ های آن مربوط به دوران پیش از کامبرین می‌باشد. این غار نمکی زیبا عنوان طولانی‌ترین غار نمکی در جهان را به خود اختصاص داده است. شیب این غار بسیار کم و تقریبا به صورت افقی است. گردشگرانی که قصد بازدید از این غار زیبا را داشته باشند تنها تا عمق ۱۰۰ متری می‌ توانند پیش بروند زیرا برای رفتن و پیمایش عمق بیشتر در این غار به تجهیزات حرفه‌ای غارنوردی نیاز است.

غار دانیال 

با طول بیش از ۲ کیلومتر غار دانیال در مازندران یکی از زیباترین و بزرگترین غارهای ایران است. ارتفاع کف تا سقف در این غار در حدود ۷۵ متر است که عنوان دومین غار رودخانه‌ای در ایران را به خود اختصاص داده است. این غار که دهانه آن در ارتفاع ۱۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد، دارای جریان آبی است که از چندین چشمه جاری می‌ شود و بسیار زلال است. غار دانیالدمای داخلی این غار بسیار مطبوع بوده و در حدود ۲۳ درجه سانتیگراد می‌باشد؛ دمای آب داخل غار نیز در حدود ۱۷ درجه سانتیگراد بوده که معمولا در تمام فصول سال مقداری ثابت است. این غار محل زندگی جانوران مختلفی مانند خفاش‌ها، قورباغه‌ها، خرچنگ‌ها، عنکبوت‌ها و موش‌ها نیز می‌باشد. اگر قصد بازدید از این غار زیبا را دارید باید ابتدا به چالوس سفر کنید و پس از رسیدن به تنکابن از کنار متل قو به سمت سلمان‌شهر و روستای دانیال حرکت کنید.

غار دنگزلو

استان اصفهان میزبان یکی دیگر از زیباترین غارهای ایران است که از نظر ظاهری بسیار شبیه به غار علی صدر در همدان است؛ تالارهای بزرگ با ارتفاع سقف در حدود ۱۰ متر، تالاب‌ های متعدد با عمق آب بیش از ۷ متر از ویژگی‌های غار دنگزلو در اصفهان است. این غار زیبا که یک غار آبی است در یکی از سر شاخه‌های اصلی رودخانه ماربر واقع شده که دارای سه حوضچه آبی می‌باشد؛ برای بازدید از این غار و عبور از تالاب‌ های آن باید از قایق استفاده شود. اگر قصد بازدید از این غار دارید باید از شهر سمیرم به سمت بخش پادنا حرکت کنید تا پس از طی کردن مسافت ۱۵۰ کیلومتری به روستای دنگزلو برسید.

غار پراو

کرمانشاه میزبان یکی دیگر از بزرگترین غارهای ایران است؛ غار پراو که در حدود ۱۴۵۴ متر طول دارد، دارای ۷۵۲ متر ارتفاع است که زمانی عمیق‌ ترین غار ایران بوده است. پراو در زبان کردی به معنی آب بوده و علت نامگذاری این غار جریان‌های آبی و آهکی درون آن است؛ این غار دارای ۲۶ حلقه چاه می‌باشد که عمیق ‌ترین این چاه‌ها در حدود ۴۲ متر عمق دارد. برای دسترسی به این غار باید تا ارتفاع حدود ۳۰۰۰ متری کوه را بالا رفته تا به دهانه غار برسید، غار پراو دارای آب و هوای سرد است.

غار پراوغار جوجار

این بار عمیق‌ترین غار ایران یعنی غار جوجار در کرمانشاه واقع شده است. غار جوجار که یک غار عمودی است در گذشته دارای دهانه ‌ای بود که به شکل ناایمن و با قطر زیاد رو به آسمان داشت که در حال حاضر با توجه به ایمن‌ سازی صورت گرفته شیب دهانه غار ملایم و پلکانی شده است تا عموم مردم به آن دسترسی داشته باشند. برای پیمودن این غار عمودی که در حدود ۱۳۰۰ متر عمق دارد در بسیاری از قسمت‌های آن نیاز به استفاده از طناب و تجهیزات حرفه‌ای دارید. پیمایش این غار زیبا به حدی دشوار است که بسیاری از غارنوردان ایرانی و خارجی تاکنون موفق به پیمایش تمام مسیر آن نشده ‌اند.