سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

در حال حاضر عضو هستید؟

سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه
فراموشی رمز عبور ؟

آیا یک حساب کاربری ندارید؟

بمبئی ” شهری با ادیان مختلف “

ادیان بمبئی

ادیان بمبئی

شهر بمبئی یکی از شهرهای زیبا و خاص کشور هندوستان است و همین مسئله باعث شده تا افراد بسیار زیادی اقدام به سفر به این شهر خاص کرده و تلاش کنند تا از بمبئی بازدید کنند. یکی از نکات جالبی که در مورد بمبئی باید بدانید، تنوع ادیان در این منطقه است. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به ادیان موجود در شهر بمبئی انداخت و در رابطه با هر یک از این ادیان توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

بمبئی شهری با ادیان مختلف

بمبئی به عنوان یکی از شهرهای بسیار بزرگ کشور هند از نظر دینی و فرهنگی جز شهرهای خاص دنیا به حساب می آید، چرا که شما در این منطقه می توانید ادیان مختلف را مشاهده کنید. در همین راستا اگر بخواهید شما را با ادیان بمبئی آشنا کرده و در رابطه با آن ها توضیحاتی را ارائه دهیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هندوها در بمبئی

یکی از ادیان بمبئی که پیروان بسیار زیادی نیز در این منطقه دارد، دین و آیین هندو است. در واقع آیین هندوئیسم یکی از دین های دارمایی است که بیش از شش هزار سال قدمت داشته و در مردم هندوستان و بخش وسیعی از غرب آسیا پیروان این آیین هستند. نکته جالبی که باید به آن توجه کنید این است که امروزه پس از مسیحیت و اسلام سومین دین بزرگ جهان هندوئیسم است و در آن شاهد باورهای خاص و عجیبی هستیم. یکی از نکات جالبی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در آیین هندو شاهد ایزدان و خدایان مختلفی هستیم که هریک از خدایان این آیین بر  بخش خاصی از دنیا حکمرانی می کنند و شاهد پرستش هریک از این خدایان توسط هندوها هستیم. براساس بررسی های صورت گرفته در مورد ادیان بمبئی ۸۱ درصد از جمعیت این شهر زیبا را هندوها تشکیل می دهند و در واقع می توان گفت که آیین غالب مردم شهر بمبئی، هندو است و این آیین درصد بسیار زیادی از مردم این منطقه را به خود اختصاص داده است.

ادیان در بمبئیاسلام در بمبئی

یکی دیگر از ادیان بمبئی که طرفداران بسیار زیادی در کشور هندوستان و در شهر بمبئی دارد، اسلام است. دین اسلام یکی از سه دین ابراهیمی بوده و معتقدان به این دین به دو دسته شیعه و سنی تقسیم بندی می شوند. بر اساس بررسی ها و آمارها در حال حاضر پس از مسیحیان، بیشترین پیرو را در جهان دین اسلام دارد و شما می توانید در اقصی دنیا مسلمانان را مشاهده کنید. بر اساس باور مسلمانان خداوند کتاب قرآن را به پیامبر اسلام حضرت محمد (ص)، از طریق فرشته ای به نام جبرئیل داد. در راستای بررسی ادیان بمبئی باید گفت که ۱۶ درصد از مردم این شهر مسلمان بوده و به این دین اعتقاد دارند. البته درصد بسیار زیادی از مسلمانان این منطقه سنی هستند اما در بین مسلمانان بمبئی شاهد شیعه دوازده امامی، شیعه شش امامی، اسماعیلی و وهابی هستیم.

مسیحیت در بمبئی 

شاید برایتان عجیب باشد، اما مسیحیت که بیشترین پیرو را در سراسر جهان داشته و تعداد پیروان این دین به طور تقریبی ۲.۶ میلیارد نفر است، در شهر بمبئی درصد بسیار کمی دارد و در ادیان بمبئی تنها یک درصد را به خود اختصاص داده است. مسیحیت یک آیین ابراهیمی بوده و بر محوریت یکتاپرستی است. این دین بر اساس زندگی و آموزه های از حضرت عیسی مسیح استوار بوده و شاهد آن هستیم که دین مسیحیت در اقصی نقاط دنیا پیروان بسیار زیادی دارد. نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که درست مثل اسلام، مسیحیت نیز به زیر شاخه های مختلفی تفکیک شده است که شامل مسیحیت کاتولیک، مسیحیت پروتستان و مسیحیت ارتودوکس می شود.

مسیحیت در بمبئیجینیسم در بمبئی

یکی دیگر از ادیان بمبئی آیین جین یا جینیسم است. جین یکی از دین های هندی بوده و در سده ۵ تا ۷ پیش از میلاد شاهد به وجود آمدن این آیین در هند بودیم. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که آیین جین هدفش به وجود آوردن یک مسیر برای پاکسازی روحانی و رسیدن به رستگاری است. در واقع پیروان این آیین همواره تلاش می کنند تا در یک جنگ درونی علیه نفسانیات و شهوات ایستادگی کرده و روح خود را به درجه والایی برسانند. اصول و مبانی این دین بر پایه هستی شناسی، معرفت شناسی، ریاضت تهذی و… است. به همین دلیل افرادی که به این دین اعتقاد دارند همواره در تلاش هستند تا با ریاضت به خود باعث رستگاری و رشد معنوی شوند. نکته مهمی که در رابطه با ادیان بمبئی باید به آن توجه داشته باشید این است که دین جین تنها یک درصد از جمعیت بمبئی را به خود اختصاص داده است.

زرتشت در بمبئی

دیگر از ادیان بمبئی دین زرتشت است که ریشه های ایرانی داشته و دینی دوگانه گرا به حساب می آید. بر اساس بررسی های صورت گرفته زرتشت قدیمی ترین دین در جهان است که آموزه های آن از زرتشت به عنوان رهبر دینی ایرانی سرچشمه می گیرد. در باور زرتشتیان این دنیا، محل جنگ و برخورد بین خیر و شر است و در نبرد آخر، نیکی بر بدی پیروز می شود. امروزه اکثر زرتشتیان در هند و ایران زندگی می کنند اما نکته مهم این است که بر اساس بررسی ادیان بمبئی تنها یک درصد از مردم این شهر زرتشتی هستند.

زرتشت در بمبئییهودیت در بمبئی

یکی دیگر از ادیان بمبئی، دین یهودیت است که در واقع یک دین، فلسفه و سبک زندگی به حساب می آید. یهودیت نخستین آیین ابراهیمی بوده و نخستین دین یکتا پرست دنیا نیز به حساب می آید. امروزه شاهد زندگی یهودیان در نقاط مختلف جهان به خصوص در فلسطین هستیم. پس از تشکیل اسرائیل بسیاری از یهودیان ترجیح دادند که به این کشور مهاجرت کرده و در کشور تازه تاسیس اسرائیل زندگی کنند. با وجود این که اکثر یهودیان در این منطقه حضور دارند اما شاهد زندگی یهودیان در سایر نقاط جهان نیز هستیم. یکی از این مناطق شهر بمبئی است که یک درصد از جمعیت آن را یهودیان تشکیل می دهد.