سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

در حال حاضر عضو هستید؟

سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه
فراموشی رمز عبور ؟

آیا یک حساب کاربری ندارید؟

با عجیب ترین کنسرو ها در جهان آشنا شوید!

عجیب ترین کنسرو ها در جهان
کنسرو های عجیب در جهان وجود دارند که مطمئنیم حتی شنیدن نام و توضیحات آن ها ممکن است به ذائقه ما ایرانی ها که معمولا با غذاهای معمولی و حلال سر و کار داریم خوش نیاید. در واقع بسیاری از کنسروهای عجیب در جهان که در این مقاله معرفی می شوند برای بیشتر مردم جهان عجیب هستند چون فقط درصد بسیاری کمی از مردم دنیا به این غذاها علاقه دارند. مانند کنسرو حشرات غول پیکر با سس تند یا کنسرو مار زنگوله دار!

چرا غذاها را کنسرو می کنند؟

اگر شرایط زندگی از حالت عادی تغییر کند و ما دسترسی همیشگی و آسان به غذا نداشته باشیم کنسروها می توانند جان ما را نجات دهند. در واقع فرآیند پرداخت و آماده کردن و بسته بندی غذا به صورت کنسرو طول عمر آن ها را بسیار افزایش می دهد و باعث می شود تا غذای داخل کنسرو در سخت ترین شرایط نیز سالم و قابل خوردن باقی بماند. به همین دلیل جهانگردان حرفه ای همیشه تعدادی کنسرو غذا همراه خود دارند و یا در زمان جنگ و در شرایط حاد غذاها به صورت کنسروی برای سربازان ارسال می شد. اما امروزه با بسیاری کنسروهای عجیب و غریب در جهان رو به رو می شویم که نه تنها برای ما عادی نیستند بلکه بیشتر آن ها تقریبا چندش آور هستند. اما با این حال در این دنیای بزرگ مردمانی هستند که به صورت روزمره از این غذاها استفاده می کنند و طرفداران این کنسرو های عجیب در جهان هستند. جالب است بدانید که کنسرو کله پاچه که برای ما ایرانیان یک غذای عادی و سنتی و محبوب است در لیست جهانی عجیب ترین کنسروهای دنیا قرار دارد.

کنسرو های غذامعرفی چند مورد از کنسرت های عجیب در جهان

قبل از خواندن این مقاله بهتر است به این موضوع فکر کنید که آیا تمام مردم جهان از غذاهای معمول کشور ما استقبال می کنند و آن ها را عادی و لذیذ می دانند؟ یا واکنش یک فرد آلمانی نسبت به کله پاچه ی ایرانی چیست؟ همین قانون در مورد سلیقه ما در مقابل غذاهای کشورهای دیگر نیز صدق می کند. یعنی ممکن است یک غذا برای مردم یک کشور بسیار عادی باشد اما حتی دیدن این غذاها برای ما ایرانی ها مشکل باشد. از طرف دیگر بسیاری غذاها در دنیا وجود دارند که فقط برای بخش بسیار کوچکی از مردم دنیا عادی و محبوب محسوب می شوند و تقریبا ۹۰ درصد مردم دنیا هم عقیده هستند که این غذا یک غذای غیر معمول و گاهی منزجر کننده یا بی رحمانه است. ما در این مقاله قصد داریم تا چند مورد از کنسرو های عجیب در جهان را به شما معرفی کنیم.

کنسرو کله گوسفند در لیست کنسروهای عجیب در جهان

احتمالا برای من و شما که ایرانی هستیم عجیب است که نام این غذا را در لیست کنسرو های عجیب در جهان می بینیم. کله پاچه یک غذای متداول و محبوب در قفقاز جنوبی و خاورمیانه است. این غذا در ایران و ترکیه کله پاچه، در کشورهای عربی و بلغارستان پاچه و در آذربایجان، گرجستان، ارمنستان و جنوب قفقاز خاش نامیده می شود. جالب است بدانید که در سال ۱۳۹۲ هیئت باستان شناسی ایران و ایتالیا در گورهای باستانی چلو در استان خراسان شمالی ظروفی سفالی پیدا کرده اند که در آن بقایای کله و پاچه دیده شده است! یعنی قدمت این غذای شرقی به سه هزار و ۷۰۰ تا چهار هزار و ۲۰۰ سال پیش برمی گردد. این نظریه وجود دارد که در آن زمان کله پاچه غذایی محبوب و معنوی بوده که بعد از مرگ افراد به عنوان هدیه در کنار آن ها دفن می شده است. کنسرو کله گوسفنداجزای این غذا شامل: گوشت صورت گوسفند، پاچه، زبان، چشم، بناگوش و مغز است. محبوبیت این غذا در بین کشورهایی که ذکر شد باعث شده تا این غذا برای صادرات به صورت کنسرو شده تهیه و توزیع شود. محتویات این کنسرو گوشت کله گوسفند، پاچه گوسفندی، آب پخت و نمک هستند.

یکی از کنسروهای عجیب در جهان، کنسرو خوراکی حشرات

امروزه چند میلیون نفر در دنیا از حشرات تغذیه می کنند. بسیاری از آن ها مانند ساکنین آسیای شرقی به حشرات به چشم خوراکی های عادی و روزمره نگاه می کنند. بسیاری دیگر از افراد نیز رژیم غذایی را انتخاب کرده اند که طبق آن باید از حشرات تغذیه کنند! اکنون کنسرو حشراتی مثل سوسک، جیرجیرک و عقرب روانه بازار بسیاری از کشورها شده است. در انگلیس می توانید این کنسروها را با قیمت ۲۵ پوند خریداری کنید و بسیاری از شهروندان  انگلیس از عرضه این کنسروهای عجیب ابراز خوشحالی کرده اند. تولید کنندگان این محصول می گویند که  بسیاری از مردم دنیا از خوردن حشرات لذت می برند، به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم تا این حشرات را آماده و به صورت کنسروی در بازار توزیع کنیم. کرم بامبو کبابی، تخم مورچه در آب شور، سوسک، ملخ پنیری و انواع جیرجیرک از انواع این کنسروها هستند. احتمالا شما هم با ما هم عقیده هستید که این کنسروها چندش آور ترین مورد در لیست کنسرو های عجیب در جهان هستند.

کنسرو گوشت شتر

جالب است بدانید که ایده تولید گوشت شتر برای اولین بار در سال ۱۳۷۶ در ایران و در استان سیستان و بلوچستان مطرح شد. گوشت شتر یکی از انواع گوشت های عجیب اما محبوب در بین بسیاری از ایرانیان و مردم کشورهای عربی محسوب می شود که امروزه در ایران و در سیستان و بلوچستان به صورت پیشرفته به صورت کنسروی تهیه می شود و در لیست کنسروهای عجیب در جهان قرار گرفته است. معاون هماهنگی امور اقتصادی استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده که تولید کنسرو گوشت شتر در جهان برای اولین بار در بریس چابهار به انجام رسیده است. معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: برای اولین بار تولید کنسرو گوشت شتر در جهان در اسکله بریس چابهار انجام گردید. علاوه بر تقاضای داخلی، کشورهای خارجی مانند عراق، عمان و افغانستان نیز از کشورهای هدف در زمینه صادرات این کنسرو هستند.

کنسرو گوشت شترساندویچ و نان کنسرو شده در لیست کنسروهای عجیب در جهان

همانطور که گفتیم کنسروها این قابلیت را دارند تا برای مدت طولانی و بدون اینکه خراب و فاسد شوند دوام بیاورند. کندویچ که از ترکیب کلمات عبارت Canned Sandwich ساخته شده اولین بار در امریکا و در زمان بروز طوفان کاترینا تولید شد. این ساندویچ های کنسروی برای استفاده در شرایط حاد و بحرانی مانند بروز حوادث غیر مترقبه یا جنگ ساخته شده اند. در زمان طوفان کاترینا به دستور سازمان مدیریت بحران فدرال امریکا حدود ۱۰ میلیون از این کنسروها در اختیار قربانیان حادثه قرار گرفت. این ساندویچ ها در چند طعم و با محتویات متفاوت مانند ساندویچ گوشت باربیکیو یا ساندویچ کره بادام زمینی و مربا تهیه می شوند. علاوه بر این ساندویچ ها، تولید کننده این کنسروها اقدام به تولید کنسرو نان نیز کرده است. و ادعا میکند چون در شرایط بحرانی نیاز به انواع غذاها برای رفع گرسنگی وجود دارد تصمیم گرفتند نان را نیز به صورت کنسروی بسته بندی کنند. شاید محتویات درون این کنسروها عجیب نباشد اما این ایده که این خوراکی های ساده را نیز به صورت کنسرو تولید کنند عجیب و البته زیرکانه است و به همین دلیل باعث شده تا نامشان بین کنسرو های عجیب در جهان ذکر شود.

کنسرو گوشت خرس، یکی از کنسروهای عجیب در جهان

گوشت خرس معمولا از شکار خرس های قهوه ای یا خرس های قطبی به دست می آید و در کشورهایی مثل روسیه و فنلاند غذایی لوکس محسوب می شود. گوشت خرس در روسیه رایج است و در برخی کوفته های طبخ شده در این کشور استفاده می شود. همچنین علاوه بر روسیه قوم آینو در کشور ژاپن نیز از گوشت خرس در تهیه غذاهای خود استفاده می کنند. گوشت خرس بافتی درشت و روغنی و طعم و عطری شیرین دارد. البته طعم گوشت خرس بیشتر به سن و نوع تغذیه خرس بستگی دارد. گفته می شود که بهترین و خوش طعم ترین نوع گوشت خرس، گوشت خرس های دو ساله است که غذای آن ها به جای ماهی بیشتر توت های جنگلی بوده است. البته گوشت خرس که یکی از کنسروهای عجیب در جهان است باید کاملا و به درستی پخته شود چون ممکن است آلوده به نوعی عفونت انگلی به نام تریکینلا باشد. این عفونت از نوع باتریشن و بسیار خطرناک است و بزرگترین باکتری کشنده در امریکا شمرده می شود.

کنسرو گوشت خرسکنسرو مغز خوک

شما وقتی به غذاهای امریکایی فکر می کنید به یاد چه غذاهایی می افتید؟ احتمالا همبرگر و استیک و هات داگ همراه تخم مرغ اولین تصورات شما هستند. اما جالب است بدانید که مغز خوک در ایالت های جنوبی امریکا غذای محبوبی است و بسیاری از فروشگاه ها مغز خوک را به صورت کنسرو شده به فروش می رسانند. این کنسرو که یکی از کنسروهای عجیب در جهان است در این نواحی خوراکی روزمره و بسیار عادی برای وعده غذایی صبحانه محسوب می شود.