سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

در حال حاضر عضو هستید؟

سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه
فراموشی رمز عبور ؟

آیا یک حساب کاربری ندارید؟

با شهر صورتی هند، جایپور آشنا شوید!

جایپور هند
در این مطلب قصد داریم تا به بررسی شهر جایپور هند پرداخته و در رابطه با این شهر توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا این شهر زیبا و خاص را به شما معرفی کنیم. کشور هندوستان یکی از کشورهای خاص و شگفت انگیزی است که محبوبیت بسیار زیادی در بین توریست ها و گردشگران دارد و گردشگرانی که قصد دارند تا به سراغ یک کشور شگفت انگیز و خاص بروند، عموماً هند را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. در این بین باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که در کشور هند شاهد شهر های مختلفی هستیم که هر یک از این شهرها جاذبه های توریستی و گردشگری منحصر به فردی داشته و همین مسئله باعث افزایش محبوبیت این شهرها در بین گردشگران و توریست ها شده است.

معرفی شهر جایپور

به منظور معرفی شهر جایپور هند  باید به این نکته اشاره کرد که جایپور معروف به شهر صورتی است و از جمله مناطق تاریخی کشور هند به حساب می آید. از نظر موقعیت جغرافیایی این شهر در شمال غربی هندوستان واقع شده و بر اساس آخرین سرشماری های صورت گرفته بیش از سه میلیون نفر جمعیت دارد. نکته لازم به ذکر این است که از نظر تاریخی جایپور نخستین شهر در کشور هند محسوب می شود که دارای طرح شهری است. به دلیل داشتن ساختمان های مختلف صورتی رنگ در جایپور هند، به این منطقه لقب شهر صورتی داده اند و همین مسئله باعث افزایش محبوبیت جایپور در بین توریست ها و گردشگران شده است.

تاریخچه شهر جایپور

مسئله بسیار مهمی که در راستای معرفی و آشنایی با جایپور هند باید به آن توجه شود این است که این شهر در سال ۱۷۲۷ توسط ماهاراجه جای سینگ دوم ساخته شد و در طی سال های ۱۷۲۵ تا ۱۷۶۷ این شهر گسترش پیدا کرد. افتتاح راه آهن و ارتباط جایپور هند با سایر شهرهای این کشور در سال ۱۸۸۲ پایه های رشد سریع جایپور را به وجود آورد و پس از استقلال هند در سال ۱۹۴۹ این شهر به عنوان مرکز ایالت راجستان معرفی گشت و بخش های اداری نیز به این شهر توریستی و گردشگری اضافه شد. شهر جایپوررشد فوق العاده جایپور هند در مدت زمان کوتاه باعث شد تا این شهر هم از نظر توریستی و گردشگری و هم از نظر اقتصادی و سیاسی به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای کشور هندوستان شناخته شود.

ادیان در جایپور هند

اگر بخواهیم نگاهی به ادیان در جایپور هند انداخته و شما را با ادیان رایج در این منطقه آشنا کنیم باید گفت که بر اساس بررسی های صورت گرفته ۷۷ درصد از جمعیت این منطقه هندو هستند. از سوی دیگر ۱۷ درصد این منطقه مسلمان بوده، ۴ درصد جین هستند، ۰.۵ درصد از مردم این شهر مسیحی بوده و ۱.۵ درصد ادیان دیگری دارند. به صورت کلی شاهد ادیان مختلفی در کشور هندوستان هستیم و شهر جایپور نیز از این قاعده مستثنی نبوده و مثل بقیه نقاط کشور هندوستان در، این منطقه نیز ادیان مختلفی وجود دارد.

جاذبه های توریستی و گردشگری جایپور

همان طور که بیان کردیم، جایپور هند از نظر جاذبه های توریستی و گردشگری یکی از شهر های شگفت انگیز کشور هندوستان به حساب می آید. در همین راستا اگر بخواهیم نگاهی به جاذبه های گردشگری جایپور بیاندازیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قصرها و قلعه های جایپور

شما می توانید در جایپور هند قلعه ها و قصرهای مختلفی را مشاهده کنید که از مهم ترین این جاذبه های توریستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • قلعه عامر
 • کاخ شهر
 • جل محال
 • کاخ دیجی
 • حوا محل
 • قلعه جیگار
 • قلعه ناهارگر
 • کاخ رامباغ

قلعه عامرمعابد جایپور

از دیگر جاذبه های گردشگری که در جایپور هند وجود دارد، می توان به معابد این شهر اشاره کرد که عمده این معابد متعلق به دین هندو بوده و شاهد پرستش خدایان هندو در آن هستیم. در همین راستا اگر بخواهیم شما را با معابد جایپور آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • معبد دیگامبر جین سانگیجی ، سنگانر
 • بیرلا ماندیر
 • گالتاجی
 • کاناک ورینداوان
 • معبد شیلا دیوی

باغ های جایپور

اگر قصد بازدید از باغ ها و طبیعت شهر جایپور هند را دارید، می توانید به سراغ جاذبه های زیر رفته و از آن بازدید کنید:
 • پارک مرکزی
 • حلقه جواهر
 • باغ رام نیواس
 • باغ و کاخ سیسودیا رانی

باغ رام نیواسزیرساخت های جایپور

مساله مهمی که به منظور بررسی جایپور هند باید به آن اشاره کرد، بحث زیرساخت های این شهر است. در سال های اخیر که شهر جایپور رشد بسیار زیادی کرده، شاهد بهبود وضعیت زیرساخت های این کشور هستیم. در این شهر شاهد مترو، راه آهن، خطوط هوایی و خطوط جاده ای مختلفی هستیم که تمامی این موارد باعث شده تا حمل و نقل در این شهر وضعیت مناسبی پیدا کرده و وجود این زیرساخت ها به بهبود رشد اقتصادی این شهر کمک کرده است. از نظر علمی نیز این شهر وضعیت خوبی دارد و افرادی که قصد تحصیل در کشور هند را دارند نیز می تواند به سراغ دانشگاه های جایپور رفته و در این دانشگاه تحصیل کنند.

آب و هوای جایپور هند

افرادی که قصد بازدید از جایپور هند را دارند، یکی از سوالات مهمی که مطرح می کند این است که وضعیت آب و هوایی این شهر چگونه است؟ به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که به صورت کلی جایپور دارای هوای گرم و نیمه خشک است و همین مسئله باعث شده تا در اکثر روزهای سال شاهد آب و هوای گرم در این منطقه باشیم. در حالت کلی میانگین دمای جایپور هند بین ۱۹.۲ تا ۳۲.۲ متغیر است، البته باید به این نکته اشاره کرد که در برخی از ماه های سال که جز ماه های سرد هستند حتی دما تا زیر ۱۰ درجه نیز کاهش پیدا می کند اما به صورت کلی از ماه آپریل تا اکتبر شاهد دمای بسیار زیادی در شهر جایپور هستیم. به دلیل نیمه خشک بودن این شهر بارش باران در جایپور تنها در ماه های خاصی رخ می دهد و همین مسئله باعث شده تا تنها ماه جولای و آگوست را بتوان به عنوان ماه هایی نامید که شاهد بارش باران در آن هستیم. بر اساس بررسی های صورت گرفته به طور متوسط ۳۲ روز از سال در شهر جایپور هند باران می بارد و بقیه روزهای سال آب و هوا این منطقه در شرایط گرم و نیمه خشک قرار دارد.