سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

در حال حاضر عضو هستید؟

سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه
فراموشی رمز عبور ؟

آیا یک حساب کاربری ندارید؟

باغ ایرانی تهران؛ بهشتی پنهان در قلب پایتخت

باغ ایرانی در تهران
تهران علاوه بر شلوغی و دود و آلودگی جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که بهتر است از آن ها دیدن کنید و یکی از آن ها باغ ایرانی می باشد. این باغ که در ده ونک واقع شده و و دارای معماری منحصر به فردی می باشد که پذیرای شما عزیزان است. کسی نیست که معماری قدیمی و فاخر ایرانی را دوست نداشته باشد و در این باغ از این معماری برجسته استفاده شده است. قدمت سبک باغ ایرانی به قرن ششم پیش از میلاد باز می گردد. این باغ دارای گونه هایی از گل های رنگارنگ و مسیر های آب زلالی می باشد. این گونه های گیاهی باغ ایرانی از جمله برگ نو، برگ بو، زرشک، شیر خشت، مورد، پیراکانتا، انواع گل های رز، نسترن، گل های لاله بهاری، درختان قدیمی سر به فلک کشیده، بوته های فصلی و همیشگی می باشند. با سفرسازان همراه باشید.

درباره باغ ایرانی تهران

این باغ ها علاوه بر گردشگران داخلی، گردشگران خارجی بسیاری را نیز به خود جذب می کند و سبک معماری استفاده شده در این باغ، موجب شده که برخی از مکان های دیگر نیز از آن در سبک خود اقتباس نمایند.  بوستان باغ ایرانی حدود ۳.۵ هکتار مساحت داشته که از آن میان ۲.۵ هکتارش فضای سبز می باشد. این باغ در ابتدا تفرجگاهی کوچک بود که بعدها تصمیم به گسترش آن گرفته شد. موسس و بنیان گذار این باغ زیبای ایرانی محمد علی مختاری است که نامش بر سر در این باغ نهان شده است. این باغ دارای امکانات وسیعی برای تفریحات خانوادگی می باشد که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد. در این باغ شما با سه ورودی اصلی روبرو خواهید شد که هریک دارای آبراهه هایی می باشند که به حوضچه ای ختم می شوند و سرانجام شما را به کوشک هایی می رسانند. باغ ایرانیاین آبراهه ها مکان های عالی برای عکاسی و کمی آرامش هستند. این باغ علاوه بر زیبایی هایش دارای کتابخانه ای وسیع نیز می باشد که انواع و اقسام کتاب هایی با مضامین مذهبی را می توان در آن یافت و دارای دوسالن برای مطالعه آقایان و بانوان است. بهترین فصل بازدید از این باغ، فصل بهار می باشد که شما شاهد انواع مختلفی از گونه های درختان و میوه ها از جمله خرمالو و زرشک هستید. این باغ دارای امکانات زیادی نظیر پله و راه هایی مناسب برای قدم زدن، سرویس بهداشتی، زمین فوتبال، نمازخانه، کتابخانه، آلاچیق و نیمکت و آب آشامیدنی می باشد که قابل دسترس برای همگان است.

مسیر های دسترسی به باغ ایرانی تهران

باغ ایرانی در ده ونک واقع شده است حال شاید برایتان سوال باشد که چگونه می توان از این مکان زیبا دیدن کرد؟ شما با هر وسیله ای می توانید به این مکان دیدنی بروید، اما ابتدا باید خود را به میدان ونک برسانید. نزدیک ترین ایستگاه های مترو به میدان ونک ایستگاه مترو مصلی امام خمینی یا ایستگاه حقانی هستند. اگر می خواهید با اتوبوس های بی آر تی تا آنجا رفته، باید به خیابان ولیعصر بروید و در آنجا سوار اتوبوس های بی آر. تی میدان ونک شوید. مسیر دیگر برای رفتن به باغ ایرانی، ایستگاه مترو توحید می باشد که از آنجا باید سوار خط ۱۰۴ یا پایانه جنوب به پایانه شهید افشار اتوبوس های بی آر تی توحید شوید و بعد از ۵ ایستگاه در ایستگاه پل مدیریت پیاده و با تاکسی به باغ ایرانی ده ونک تهران بروید. همچنین با اتومبیل شخصی خود نیز می توانید سفر کنید اما بهتر شاید مکانی را برای جای پارک در اطراف آن باغ نتوانید پیدا کنید با این حال ترجیح ما استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا تاکسی می باشند. باغ ایرانی همچنین در شرق بزرگراه چمران و نرسیده به تقاطع بزرگراه هاشمی رفسنجانی (نیایش) واقع شده، بنابراین می توانید از بی آر تی اتوبان چمران استفاده کرده و در ایستگاه پل مدیریت کمی پیاده روی نموده و سپس با تاکسی خود را به بوستان باغ ایرانی برسانید

مسیر های دسترسی به باغ ایرانی تهرانتاریخچه باغ ایرانی

این باغ دارای ۳ هکتار و نیم مساحت تقریبی می باشد که ۲ هکتار از آن را فضای سبز گوناگونی تشکیل می دهد که توسط علی محمد مختاری، با الهام از المان های معماری سنتی ساخته شده است. برخی از این المان ها عبارتند از: تقارن هندسی، حوض ، آبراه ها و فواره های میان آبراه ها، سر درهای طاقی شکل، سازه های مشبک سنتی ایرانی، درختان کاج و سرو سیمین کهن که به وضوح حاکی از الهام این بوستان از باغ ها و گلستان هایی با معماری ایرانی هستند. این باغ دارای حوضچه ها و آبراه های بسیاری است که فواره های آبی رنگی هم در سرتاسر باغ قابل مشاهده هستند که نظر شما را به خود جلب می کنند. بزرگ ترین حوض این باغ در مقابل کوشک اصلی قرار دارد.

کوشک اصلی

کوشک یا عمارت اصلی این باغ را در قسمت شمالی آن مشاهده خواهید کرد که قبلا دارای کافه و رستوران بود اما کم کم به کتابخانه ای جهت مطالعه آقایان تبدیل شد و برای خانم ها نیز کتابخانه دیگری وجود دارد. روبروی این کوشک نیز بزرگترین حوض این باغ را مشاهده خواهید کرد. طاق میانی در این باغ نیز به سبک و سیاق سنتی ساخته شده که در مقابل کوشک اصلی و در مجاورت حوض های میانی قرار گرفته است. کوشک اصلیکوشک که نام دیگر آن عمارت یا ایوان می باشد، از عناصر اصلی یا برجسته باغ به شمار می آیدید. معمولا کوشک را در محلی از باغ احداث می کنند که بهترین چشم انداز را داشته و ساخت کوشک های هشت ضلعی نیز بر همین اساس شکل گرفته است. آب نیز از دیگر عناصر اساسی این باغ به شمار می رود. از سایر تفریحات موجود در این باغ می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • عکاسی
 • پیک نیک
 • فعالیت های ورزشی
 • تماشای پرنده ها و گیاهان
 • جشنواره لاله ها در فصل بهار
 • خواندن کتاب در کتابخانه باغ
 • قدم زدن در زیر سایه درختان و در کنار آبنماها
از سایر امکانات موجود در این بوستان باغ ایرانی می توان موارد زیر را ذکر کرد:
 • نیمکت و سکوهایی برای نشستن
 • کتابخانه برای خانم ها و آقایان
 • زمین بازی کودکان
 • سرویس بهداشتی
 • سطوح شیب دار
 • وسایل بدنسازی
 • آب آشامیدنی
 • زمین ورزشی
 • نمازخانه
 • آلاچیق
دیدنی های اطراف بوستان باغ ایرانی:
 • نمایشگاه بین المللی تهران ۵.۴ کیلومتر
 • سینمای اریکه ایرانیان ۵.۱ کیلومتر
 • پارک آب و آتش ۵.۷ کیلومتر
 • پارک ملت ۴.۶ کیلومتر
 • برج میلاد ۶.۸ کیلومتر
 • سایر

باغ ایرانی در دل تهرانزیبایی های باغ ایرانی تهران

این باغ در هر فصلی از سال دارای آب و هوایی منحصر به فرد می باشد و زیبایی های مختص به خود را نیز دارد. در فصل بهار شما می توانید انواعی از گونه های گیاهان و گل ها را مشاهده کرده و از خنکی و هوای دلنشین آن لذت ببرید. در فصل پاییز نیز شما نمایی از رنگ های مختلف برگ ها را مشاهده خواهید کرد و در فصل زمستان علی رغم سرما و بارش برفی که همه جا را سفید کرده است، می توانید منظره ای پوشیده از برف را تماشا کنید و با خوردن یک لیوان چایی یا نوشیدنی گرم از این لحظه لذت ببرید. یک هدف مهم از ساخت این باغ ایرانی، به تصویر کشیدن بهشت با استفاده از انعکاس تصویر درختان روی آب، کاشی و سنگ ازاره است. آرامگاه کوروش در پاسارگاد و یا آرامگاه کریم خان زند در باغ نظر نمونه ای بارز از باغ آرامگاه ایرانی می باشند.