سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

در حال حاضر عضو هستید؟

سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه
فراموشی رمز عبور ؟

آیا یک حساب کاربری ندارید؟

آشنایی با زیباترین کاخ‌ های سلطنتی تهران!

زیباترین کاخ‌ های سلطنتی
آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که به هنگام سفر به تهران با زیباترین کاخ‌ های سلطنتی آن نیز آشنا شوید؟ برخی با شنیدن نام شهر تهران تنها آلودگی هوا، کارهای اداری، خستگی های روزمره و دوندگی هایی که در خیابان های این شهر هر روز به چشم می خورند را به یاد می آورند. این متن را برای این گروه آماده کردیم تا ذهنیتی که در مورد شهر تهران به آن دچار شده اند را تغییر دهند. تهران در سال های گذشته همواره پایتخت دولت ها و سلسله های متفاوت بوده و این فرصت برای این شهر به وجود آمده که با تجربه کردن اتفاقات متفاوت بناهای متفاوت را نیز در دل خود پنهان کند. از جمله بناهای زیبایی که توصیه می کنیم حداقل یک بار در طول عمر خود برای بازدید از آنها اقدام کنید کاخ‌ های سلطنتی تهران است. برخی از این کاخ ها به حدی زیبا و چشم نواز هستند که هیچ کلمه و یا جمله یارای آنکه بتواند زیبایی شان را توصیف کند ندارد. این بناها به خوبی نشان دهنده خلاقیت و ذوق زیبایی شناسی افرادی هستند که در حوزه معماری و در زمان خودشان جزء بهترین و برترین معماران به شمار می رفته اند. اگر دوست دارید با نام برخی از زیباترین بناها و کاخ های شهر تهران آشنا شوید ادامه این متن را مطالعه کنید.

کاخ سعدآباد

کاخ سعدآباد یکی کاخ‌ های سلطنتی تهران محسوب می شود و ابهت و زیبایی تنها چیزی است که در این کاخ می توان به وضوح مشاهده کرد. این کاخ در دوران قاجاریه و برای آنکه پادشاهان آن زمان مکانی برای استراحت در این فصل داشته باشند ساخته شده است. منطقه ای که این کاخ در آن واقع شده است از جمله خوش آب و هواترین مناطق تهران است. دوران استفاده از مجموعه کاخ سعدآباد تنها محدود به دوران قاجار نبود و بعد از این دوران نیز پادشاهان سلسله  پهلوی در آن اقامت داشتند و به همین واسطه این کاخ  باز هم گسترش پیدا کرده و تغییرات زیادی در آن به وقوع پیوست. در مجموعه کاخ سعدآباد، ۱۸ کاخ دیگر نیز ساخته شده که هر یک از دیگری بسیار زیباتر و جذاب تر طراحی و ساخته شده و تا به امروز نیز توانسته استوار و پابرجا باقی بمانند. کاخ سبز یکی از کاخ‌ های سلطنتی تهران در مجموعه سعدآباد واقع شده است و رضاخان دستور ساخت آن را صادر کرد. بر روی دیوارهای این کاخ گچ بری هایی بسیار زیبا و چشمگیر دیده می شود. پرده هایی که در این کاخ مشاهده می شود همه با رنگ روغن رنگ آمیزی شده و هر کدام از آنها روایت کننده یک داستان از داستان های شاهنامه، شاهکار فردوسی هستند. در بازدید از کاخ سبز تنها به دیوارها توجه نکنید. اگر سرتان را کمی بلند کنید به سقف نیز نگاهی بیندازید باز هم موضوع جذاب دیگری برای آنکه چشمتان خیره شود پیدا خواهید کرد. سقف این کاخ نیز به زیبایی مزین شده است و از جمله نکات بارز و مطرح در مورد کاخ سبز به شمار می رود. موزه مردم شناسی، موزه برادران امیدار، موزه میرعماد، موزه مینیاتور، موزه نظامی، موزه استاد بهزاد و غیره از جمله کاخ هایی است که در این مجموعه به چشم می خورند. برای بازدید از مجموعه کاخ سعدآباد سعی کنید یک روز کامل را در نظر بگیرید تا به تمامی کاخ هایی که در آن ساخته شده است رفته و خاطره ای واضح و کامل از دیدار این کاخ برایتان فراهم گردد. البته توجه داشته باشید که قسمتی از این کاخ در اختیار نهاد ریاست جمهوری است و عموم مردم نمی توانند از آن بازدید به عمل آورند و تنها برخی مهمانان خاص و ویژه اجازه ورود به آن را دارند. کاخ سعدآباد در خیابان ولیعصر، خیابان زعفرانیه انتهای خیابان شهید کمال طاهری قرار گرفته است و در تمامی روزهای هفته به جز روزهای شهادت از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعداز ظهر می توانید به بازدید از آن بروید.

کاخ سعدآبادکاخ گلستان

یکی از کاخ‌ های سلطنتی تهران که به جرات می توان لقب زیباترین را در مورد آن به کار برد کاخ گلستان است. این کاخ در دوران صفوی ساخته شده است، اما تنها به بنایی که در این دوران پایه گذاری شد اکتفا نگردید و بعد از آن نیز سلسه هایی که بر سر کار آمدند سعی کردند در اعتلای هر چه بیشتر این کاخ بکوشند و بناهای زیادی بعد از دوران صفوی به این مجموعه اضافه گردید. بعد از دوران صفویه کریم خان زند نیز در این کاخ اقامت داشت و سعی کرد تغییراتی را در آن ایجاد کند، اما در نهایت، پادشاهان قاجار بودند که کار را تمام کردند و کاخ گلستان را به جایی رساندند که امروز چشم از دیدن زیبایی آن سیر نمی شود. کاخ گلستان یک مجموعه کاخ است و بناهای متفاوتی را می توان در آن مشاهده کرد. هر یک از این بناها معماری خاص خود را داشته و این نیز از جمله مواردی است که باعث شده از کاخ گلستان به عنوان یکی از زیباترین کاخ های تهران یاد شود. اگر اهل تاریخچه معماری باشید با نگاهی به معماری خارجی و داخلی کاخ های ساخته شده در مجموعه گلستان می توانید نمایی از کاخ های اروپایی را نیز مشاهده کنید. یکی از پادشاهان دوران قاجار به نام ناصرالدین شاه سفرهای زیادی را به کشورهای اروپایی داشته و این مورد باعث شده است که معماری کاخ ها نیز تحت تاثیر معماری اروپایی ها قرار گیرد و بناهای موجود بسیار منحصر به فرد و زیبا ظاهر شوند. در ادامه برخی از کاخ های موجود در مجموعه گلستان که از بقیه مطرح تر هستند را به شما معرفی خواهیم کرد.

کاخ گلستانشمس العماره

همان طوری که اشاره کردیم کاخ گلستان تنها متشکل از یک کاخ نیست و در آن مجموعه ای از کاخ ها را می توان مشاهده کرد. یکی از بناهای زیبای موجود در این مجموعه شمس العماره است. در زمانی که این بنا ساخته شد بنای دیگری موجود نبود که از نظر ارتفاع از آن بلندتر باشد به همین علت شمس العماره بلندترین ساختمان در زمان خودش به شمار می رفت و این مورد در معروف شدن و شهرت آن بی تاثیر نبوده است. جدای از ارتفاعی که این بنا دارد معماری آن نیز در خور توجه می باشد. این کاخ بسیار شبیه به عمارت عالی قاپو اصفهان ساخته شده است، اما تزییناتی که برای مزین کردن این کاخ استفاده شده نشات گرفته از معماری قاره اروپا بوده است. در بازدید از مجموع کاخ گلستان حتما از این بنا نیز دیدن کنید. شمس العماره از جمله بارزترین ساختمان های موجود در مجموعه کاخ گلستان بوده و ابهت و شکوهی که در آن به چشم می خورد در کمترین بنایی می توان مشاهده کرد. حتی اگر به عنوان یک گردشگر عادی و بدون داشتن پیشینه ذهنی در مورد معماری و تاریخ نیز به بازدید از این کاخ بروید تنها جمله ای که به ذهن شما می آید تحسین و آفرین گفتن به هنر افرادی است که در زمان خود و با وجود امکانات کمی که در اختیار بوده است توانسته اند بنایی با این همه زیبایی بسازند.

تالار سلام

بنای دیگری که در مجموعه کاخ گلستان باید حتما از آن بازدید به عمل آورید تالار سلام است. این کاخ نیز داستان خاص خود را داشته و در گذشته برای استقبال از مهمان های خارجی مورد استفاده قرار می گرفته است. این کاخ را نیز می توان از جمله زیباترین کاخ‌ های سلطنتی تهران به شمار آورد و دلیل آن نیز به تزیینات قابل توجه و زیبایی بر می گردد که در تالار سلام به کار گرفته شده است. شکوه و زیبایی تنها چیزی است که در تالار سلام می توان به چشم دید.

تالار سلامدارالعماره

دارالعماره کاخ گلستان نیز از دیگر کاخ‌ های سلطنتی تهران به شمار می رود که این بنا نیز به دلیل داشتن ایوان تخت مرمر زیبایی غیر قابل وصفی دارد. این کاخ از جمله قدیمی ترین کاخ های مجموعه گلستان به شمار می رود و به دستور کریم خان زند ساخته شده است. بعدها آقا محمد خان دستور داد تا ایوان تخت مرمر را به این کاخ انتقال دهند. این ایوان ارزش بسیار زیادی داشته و بر روی آن می توان توصیفاتی که فردوسی، خالق شاهنامه، از تخت جمشید عنوان کرده را مشاهده کرد. وجود چند مجسمه از دیو و فرشته از دیگر نقوشی است که می توان بر روی این ایوان دید. خلوت کریم خانی که با حوضی بسیار زیبا مزین شده است، عمارت بادگیر که تاج گذاری مظفرالدین شاه در آن به وقوع پیوسته و موزه مردم شناسی نیز از دیگر جذابیت های پنهان شده در کاخ گلستان به شمار می روند. ساعت بازدید از این مجموعه از ساعت ۹ صبح تا ۶ و نیم عصر همه روزه به غیر از روزهای شهادت و روز ۱۳ فروردین امکان پذیر است. این کاخ در خیابان ۱۵ خرداد، ضلع شمالی میدان ارگ قرار گرفته است.

کاخ نیاوران

از دیگر کاخ‌ های سلطنتی تهران کاخ نیاوران است که تاریخچه ساخت آن به دوران قاجار می رسد. همنشینی معماری ایرانی و اروپایی اثری بسیار بی بدیل و چشم نواز در این کاخ به وجود آورده است و به همین علت نیز می توان آن را جزء یکی از مطرح ترین و زیباترین کاخ های به جا مانده از اعصار گذشته نامید. البته همه زیبایی موجود در این کاخ تنها به معماری و تزیینایی که در آن به کار برده شده است بر نمی گردد و شاید جالب باشد که بدانید این بنا تنها بنای سلطنتی بوده که سقف آن قابلیت بازشو داشته است. زیبایی کاخ نیاوران را از همان بدو ورود نیز می توان به راحتی متوجه شد. بعد از آنکه به محوطه کاخ وارد شدید صحنه بسیار زیبایی از گل های رنگارنگ و درختانی که سر به آسمان ساییده اند را مشاهده خواهید کرد. کاخ نیاورانالبته نام این کاخ نیز داستان خاص خود را داشته است. فتحعلی شاه قاجار در یک زمین پر از نی (نی زار) اقدام به ساخت یک باغ با انبوهی از گل ها و گیاهان رنگارنگ کرد و به همین دلیل این محوطه را نی زار می خواندند اما با گذشت زمان تلفظ این کلمه نیز دچار تغییر شد و به نیاوران تبدیل گشت. شاید جالب باشید که بدانید این باغ نه تنها برای گردشگرها و توریست ها بسیار زیبا و جذاب ظاهر شده است بلکه پرندگان نیز به دلیل وجود درختان فراوان تمایل زیادی برای انتخاب این محل به عنوان محل زندگی خود نشان داده اند و به هنگام مورد به محوطه کاخ می توانید صدای آنها را به وضوح بشنوید. اگر چشمی برای دیدن و گوشی برای شنیدن داشته باشید این کاخ در نوع خود می تواند بسیار رویایی و منحصر به فرد در مقابل چشمان شما ظاهر شود. اگر بتوانید از حیاط باغ دل کنده و به داخل کاخ قدم بگذارید تماشای ظروفی که از گذشته باقی مانده و در این کاخ در معرض نمایش قرار داده شده است نیز می تواند برایتان جذاب و دوست داشتنی به نظر آید. برخی از آثار هنرمندان نقاشی ایرانی و خارجی، ظروف چینی که مبدا آنها کشورهای خارجی بوده و همین طور برخی تزیینات نیز از جمله مواردی است که فرصت دیدن آنها با رفتن به کاخ نیاوران به شما داده شده است. در حال حاضر در مجموعه نیاوارن می توان کاخ اختصاصی نیاوران، کوشک احمد شاهی، کتابخانه اختصاصی، موزه خودروهای اختصاصی، کاخ صاحبقرانیه و باغ کتیبه ها را مشاهده کرد. در شش ماهه اول از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۷ عصر و در شش ماهه دوم سال از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۵ عصر همه روزه به جز روزهای تعطیل و شهادت می توان از این مجموعه بازدید کرد. کاخ نیاوران در خیابان نیاوران تهران واقع می باشد.

عمارت مسعودیه

از دیگر کاخ‌ های سلطنتی تهران می توان به عمارت مسعودیه اشاره کرد. زیبایی که این کاخ به خود اختصاص داده است آنچنان جذاب و دلربا به نظر می رسد که کسی نمی تواند در برابر وسوسه بازدید از آن مقاومت کند. این عمارت از جمله بناهایی ساخته شده در شهر تهران است که می توان به جرات به آن یکی از شاهکارهای معماری را اطلاق کرد. عمارت مسعودیهاین بنا در دوران قاجاریه و به دستور ظل السلطان ساخته شده است. نه تنها گردشگران ایرانی بلکه توریست های خارجی نیز برای بازدید این عمارت صف آرایی کرده و لحظه شماری می کنند و اشتیاق و میل زیادی برای رفتن به این عمارت از خود نشان می دهند.