سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

در حال حاضر عضو هستید؟

سفرسازان خاورمیانهسفرسازان خاورمیانه
فراموشی رمز عبور ؟

آیا یک حساب کاربری ندارید؟

آشنایی با جاذبه های بی‌نظیر طبیعت ایران!

جاذبه های طبیعی در ایران
جاذبه های بی‌نظیر طبیعت ایران از جمله جنگل های سبز باتلاقی، قله های به سختی قابل لمس و ذخیره گاه های زیست کره، تعداد زیادی از گزینه ها را برای دوستداران طبیعت در سفر به ایران فراهم می کنند. آنها از شمال به جنوب و شرق به غرب می درخشند و دسترسی به مسافران در هر زمان از سال بسیار آسان است. در این مقاله به  جاذبه بی نظیر طبیعت در ایران اشاره می‌کنیم. باسفرسازان همراه باشید.

شبه جزیره میانکاله

میانکاله، شبه جزیره ای باریک اما طولانی در استان مازندران در شمال ایران، یکی از مشهورترین و محبوب ترین مناطق آبی پرندگان مهاجر است. این بهشت پرندگان، خانه بسیاری از گونه های منحصر به فرد پرندگان خزر و خزندگان بومی این منطقه است، از جمله فلامینگو، پلیکان پا خاکستری، قوها، اردک ها، غازها و عقاب دم سفید. در سال ۱۹۷۶، میانکاله و خلیج گرگان با همدیگر تالاب بین المللی و ذخیره گاه زیست کره یونسکو را شکل دادند. تالاب لپو زاغمرز و منطقه حفاظت شده دشت ناز نیز دو جاذبه طبیعی در ایران در مسیر تالاب میانکاله هستند. بهترین زمان سال برای بازدید از تالاب میانکاله، اواخر نوامبر و اواخر فوریه یا به عبارت دیگر اواخر پاییز و اوایل زمستان است. بسیاری از عکاسان همچنین به شما پیشنهاد می کنند که از طلوع یا غروب آفتاب لذت ببرید تا بتوانید بهترین تصاویر طبیعت ایران را ثبت کنید.

کوه دماوند | جاذبه های بی‌نظیر طبیعت ایران

در ۱۰۰ کیلومتری تهران کوه دماوند در رشته کوه البرز واقع شده است، به عنوان بلندترین قله کشور و بلندترین آتشفشان آسیا شناخته می شود. کوه دماوند نه تنها یکی از منابع طبیعی ایران است، بلکه نماد ملی شکوه، استواری و آزادی برای ایرانیان نیز است. در قرن اخیر، می توانیم تصویر کوه را در مورد پول رسمی ایران پیدا کنیم. این اهمیت و جایگاه برجسته دماوند در کل ایران را نشان می دهد. در تپه های جنوبی کوه دماوند، تعداد زیادی درخت پسته رشد کرده اند. در امتداد رودخانه هایی که در حال رسیدن به قله هستند، درختانی مانند بید را می توان مشاهده کرد. حیوانات مختلفی مانند بز، سگ، خرگوش، روباه، گرگ و گراز و پرندگان مختلفی مانند جغدها و عقاب های طلایی نیز در این کوه زندگی می کنند. اگر قصد صعود به دماوند و لذت بردن از چشم انداز خیره کننده ایران را دارید، بهترین زمان بین تیر و مرداد است، زیرا در آنجا که مسیرهای پیاده روی پوشیده از چمن سبز و عاری از برف هستند.

کوه دماوندصحرای لوت

کویر لوت (دشت لوت)، یک صحرای بزرگ نمکی است که در جنوب شرقی ایران واقع شده است و تقریباً ۶ ماه در سال در ایران محل وزش بادهای شدیدی قرار می گیرد. این یاردانگ ها به محل کلوت شناخته می شوند، آنها منطقه وسیعی را در قسمت غربی این کویر پوشش می دهند و از کرمان به راحتی قابل دسترس هستند. زیبایی کویر لوت قابل تعریف نیست و خواهید دید که کالوت ها چیزی کمتر از این ندارند. می توانید روز را در ماسه ها قدم بزنید، از تپه ها بالا بروید و با غروب خورشید یکی از بهترین صحنه های زندگی خود را ببینید. سپس وقتی شب فرا می رسد، آسمان جادوی خود را با نور ستارگان نشان می دهد. بهترین زمان سفر به صحرای لوت، دو ماه اول بهار (آوریل و مه) و دو ماه اول پاییز (سپتامبر و نوامبر) است.

آبشار مارگون | جاذبه های بی‌نظیر طبیعت ایران

آبشار مارگون در مرزهای دو استان کهگیلویه و بویراحمد و فارس واقع شده است و یکی از بزرگ ترین آبشارهای ایران است. به دلایلی، مارگون به عنوان خیره کننده ترین مناظر استان فارس در نظر گرفته شده است، از جمله شاخه های متعدد آب که از همان پاییز به رودخانه می ریزند، مسیر همیشه سبز مارگون در دره و درختان جنگلی متعدد در همان منطقه. از آنجا که رسیدن به این مناظر طبیعی ایران در زمستان، به دلیل وجود مسیرهای برفی ممکن است کمی چالش برانگیز باشد، بهترین زمان برای بازدید از آبشار مارگون در بهار و تابستان است.

باداب سورت

باداب سورت متشکل از مجموعه ای از دو چشمه آب گرم در یک مکان سرسبز در استان مازندران، قرن ها است که فعال بوده و منجر به ایجاد یکی از معدود تراس های تراورتن در جهان شده که توسط آب های معدنی ساخته شده است. این جاذبه زیبا در بهار و تابستان از دمای معتدلی برخوردار است. باداب سورتدو چشمه آبگرم معروف و مشابه دیگری مانند باداب سورت پاموک ‌کاله در ترکیه و چشمه های آبگرم ماموت در ایالات متحده است. آوریل و مه بهترین زمان برای بازدید از باداب سورت و لذت بردن از مناظر دیدنی ساخته شده از کوه های رنگارنگ اطراف تراس ها است.

دره رغز

احاطه شده توسط دیواره های بلند محصور در دره، با یک آبشار فیروزه ای و صد برکه طبیعی و نوار آبی نازک از رودخانه ها و چشمه ها، دره رود رغز در میان ۱۰ جاذبه برتر طبیعی در ایران قرار دارد. در ۲۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز، دره رود رغز، عروس دره های ایران در نظر گرفته می شود، جایی که اکثر ایرانیان حتی از آن اطلاعی ندارند. بهترین زمان برای شروع ماجراجویی در دره رغز، از اوایل تابستان تا اول اکتبر با راهنمایان تور طبیعت گردی و کوهنوردان است.

ترکمان صحرا | جاذبه های بی‌نظیر طبیعت ایران

اگر به دنبال مناظر طبیعی برای تماشای حیات وحش، اسب سواری و پیاده روی هستید، ترکمن صحرا همه این ها را در یک منطقه زیبا به شما دوستداران طبیعی و مسافران ایران ارائه می دهد. ترکمن صحرا که در استان گلستان، هم مرز با ترکمنستان و دریای خزر واقع شده، به عنوان یک جاذبه طبیعی دست نخورده ای در شمال ایران و همچنین خانه اقوام ترکمن که فرهنگ خاص خود و سبک زندگی جالبی دارند، باقی مانده است. ترکمان صحرا نه تنها طبیعت آرام و بکری دارد، بلکه فرصتی مناسب برای آشنایی با فرهنگ، غذا، موسیقی و بناهای تاریخی صد ساله ای نیز به شما ارائه می دهد. اواسط ماه مارس تا اواخر ماه مه و سپس دوباره از اواسط سپتامبر تا نوامبر بهترین زمان برای بازدید از ترکمان صحرا و لذت بردن از سفرهای تابستانی به ایران است. ترکمن صحرا

آبشار نمارستاق و دریوک

دشت نمارستان در شمال ایران علاوه بر بلندترین آبشار ایران که به آبشار دریوک معروف است، یکی دیگر از مناظر طبیعی چشم نوازی است که شما را به وحشت می اندازد. بهار و پاییز بهترین زمان برای بازدید از نمارستان و دریوک در ۴۰ کیلومتری روستای آمل است اما ممکن بوده به یک راهنما برای دستیابی به این چشم انداز فوق العاده و همچنین تجهیزات کوهنوردی نیاز داشته باشید.

جنگل ماسال

شمال ایران برخلاف هر منطقه دیگری از کشور دارای آب و هوایی عالی است. آنجا که چشم ها کار می کند، دره های سرسبز و جنگل های مملوء از کوه ها را خواهید دید. شهرستان و جنگل ماسال، یکی از ۱۰ جاذبه برتر طبیعی در شمال ایران با مناظر منحصر به فرد و نفس گیر در استان گیلان است. شهر ماسال در نزدیکی کوه های تالش، بسیار نزدیک به حاشیه دریای خزر واقع شده است. این نام به معنای واقعی کلمه به شهر کوهستان ترجمه می شود. ماسال میزبان گزینه های خارق العاده غذایی محلی همراه با چندین جاذبه طبیعی از جمله غارها و غارهای جنگلی مجاور آن است که قطعاً در اواخر بهار و کل تابستان از آنها لذت خواهید برد.

جزیره قشم

جزیره ای به شکل دلفین که در تنگه استراتژیک هرمز واقع شده است، جزیره قشم بزرگ ترین جزیره و جاذبه طبیعی کمتر احساس شده جنوب ایران است. این جزیره علاوه بر این، محل زندگی حدود ۱.۵ درصد از پرندگان جهان و ۲۵ درصد از پرندگان بومی ایران است که سالانه به جنگل های آن مهاجرت کرده در دره ها و سواحل حیرت انگیز زندگی می کنند. این جزیره عجیب که به عنوان جزیره هفت عجایب شناخته می شود، دو برابر کشور بحرین است که می توانید از ژانویه تا دسامبر هر ساله به آنجا سفر کنید.

جزیره قشمدشت های نمک، دشت کویر | جاذبه های بی‌نظیر طبیعت ایران

دشت کویر یا کویر نمک (کویر نمک بزرگ)، از دیگر دشت های عظیم ایران است که در نقطه کانونی سطح ایران، شمال غربی اصفهان و یزد واقع شده است. بی رحمانه، متروک و غیرقابل باور گرم و پهناور است که با این وجود این یک منظره ای باورنکردنی و عالی است. دریاچه نمک در ۱۰۰ کیلومتری قم، مهم ترین طبیعی برای رها شدن است.

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری در ایران است. تپه های شنی بلند و دریاچه نمک از مهمترین ویژگی های این منطقه می باشند. یکی از مهم ترین ویژگی های این پارک ملی، دسترسی سریع و آسان آن به شهرهای تهران، قم، کاشان و اصفهان است.

آبشار لاتون، گیلان

در حالیکه این آبشار در منطقه گیلان قرار دارد، اما شایسته است که خط مشکی برای منطقه شمالی آستارا ایجاد کند تا حیرت انگیزترین آبشار ایران را به نمایش بگذارد. در برابر یک مکان خیره کننده از کوه های جنگلی، لاتون از بلندی ۱۰۵ متر سقوط می کند. سکوت آب های فراگیر، ایستگاه ظهر بی عیب و نقص یا حتی شنایی احیا کننده را در هر فرصتی که احساس شجاعت می کنید، برای خود فراهم نمایید.

دهکده اورامان | جاذبه های بی‌نظیر طبیعت ایران

روستای اورامان (هورامان) در کردستان از جمله مکان های ایران است که هر گردشگری باید برای مقصد سفر خود آن را ذکر کند. اورامان نام منطقه ای کوهستانی است که در مرز ایران و عراق واقع شده است. دره های زیبا با رودخانه های سرسبز و مناظر نفیس به همراه معماری جالب پلکانی روستای اورامان، از جاذبه های جالب این منطقه هستند. اگر به اورامان سفر می کنید، حتما نان های محلی این منطقه را امتحان نمایید و بازدید از مریوان و دریاچه زریوار را فراموش نکنید.

دهکده سوباتان

دهکده های سوباتان بدون شک یکی از زیباترین مکان های طبیعت ایران است که به دلیل دشوار بودن مسیرهای دسترسی در بین مردم، کمتر شناخته شده است، اما در میان مسافران ماجراجو، شناخته شده است. سوباتان در اوج تالش است. دهکده سوباتانبازدیدکنندگان به طور کلی پیاده روی را از ضلع جنوب غربی کوه (از دریاچه نئور) تا این دهکده بی نظیر آغاز می کنند. بهترین زمان برای سفر به سوباتان، بهار است که شکوفه های تازه و گل های معطر در همه جا ظاهر می شوند.

جاده خلخال، اسالم

جاده ای پر پیچ و خم است که استان های زیبا و سرسبز اردبیل و گیلان را به هم متصل می کند. از ابتدای این جاده ۷۰ کیلومتری، طبیعتی بکر، زیبایی های وحشی، آبشارها، دریاچه ها، دشت های وسیع گل و گیاهان کمیاب را خواهید دید. نیمی از این جنگل و نیمی دیگر دشت و کوه قرار دارند. نزدیک خلخال، یک آب گرم معروف به نام کیوی وجود دارد که خیلی شناخته شده نیست و می توانید بدون نگرانی از ماشین یا جمعیت اطراف، شنا کنید.

تنگه دم اسب | جاذبه های بی‌نظیر طبیعت ایران

تنگه دم اسب واقع در منطقه کوهمره سرخی (۵۰ کیلومتری جنوب شیراز)، یکی از مناطق زیبا و بکری است که رودخانه ها و آبراه های جذابی، بازدید از آن را جالب کرده اند. برای رسیدن به تنگه، ابتدا باید از شیراز به روستای Koreh-Bas  برسید. لازم است بدانید که چشمه دم اسب، زمین های کنار مسیر و تنگه، خود بخشی از برخی زمین های خصوصی متعلق به مردم روستای کوزرگ هستند. مسیر کاملاً پیموده شده دارای فراز و نشیب های زیادی است. در بعضی از نقاط، شخص نیازی به کمی جهش و عبور از شکاف ها به صورت جداگانه دارد. حین راه، از بالای کوه، دره ای عمیق را در قلب رودخانه خروشان دم اسب مشاهده می کنید که پس از عبور از یک تنگه باریک وارد روستاهای پایین دست می شود. در ادامه، رانش زمین دریاچه ای به طول ۲۰۰ متر ایجاد کرده که می توان از طریق شنا یا قایق از آن عبور کرد. ادامه این مسیر منجر به آبشاری می شود.

تنگه دم اسبدهکده مازیچال

نزدیک شهر کلاردشت، روستایی به نام مازیچال وجود داشته که از سطح دریا ۲۶۰۰ متر ارتفاع دارد. ارتفاعات دیدنی مازیچال و مناظر دیدنی با چشم اندازهای زیبا، فضای این دهکده کوهستانی یکپارچه را افزایش می دهند و عبور از جنگل ابرها باعث به یاد ماندنی شدن جاده ها می شود.

جنگل ابر

یکی از چشم اندازهای دیدنی ایران، در جنگل های ابر منطقه بوم گردی هیرکانی خزر است. به دلیل موقعیت مکانی آنها، کوه ها به دلیل اختلاف فشار هوا، ابرها را عبور می دهند و از طریق آنها وارد جنگل می شوند. این پدیده باعث می شود بتوانید روی ابرها قدم بزنید. جنگل ابر شاهرود، یکی از مناطق زیبا و دیدنی ایران بوده که در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در استان سمنان واقع شده است.

غار علیصدر | جاذبه های بی‌نظیر طبیعت ایران

غار علیصدر به عنوان یکی از بزرگ ترین جاذبه های استان همدان و بزرگ ترین غار آبی جهان، با هزاران بازدید کننده در طول سال، به ویژه در بهار و تابستان، در میان محبوب ترین مکان های ایران قرار دارد. این غار در شهر کبوتر آهنگ واقع شده است، ۶۰ کیلومتری همدان. فاصله کبوتر آهنگ تا روستای علیصدر ۵۰ کیلومتر است. این غار در زمین های مرتفع ساری قیه به معنای سنگ زرد است. علیصدر یکی از معدود غارهای آبی در جهان است. دوره ژوراسیک آن از دوره دوم زمین شناسی، شما را به ۱۹۰ میلیون سال پیش می برد. هنگامی که از ورودی می گذرید، فضای خنکی مورد استقبال شما قرار می گیرد که باعث می شود گرمای بیرون را فراموش کنید. دریاچه در اینجا واضح و شفاف است، به طوری که کف آن قابل مشاهده است. باید جلیقه نجاتی بپوشید و سوار قایق شوید و از هزارتوی طبیعی غار عبور کنید. باید جایی از قایق پیاده شده و به سفر خود ادامه دهید.