در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی خبری منتشر شد که نوعی ویروس به نام کرونا در شهر ووهان در کشور چین شیوع پیدا کرده است که قدرت سرایت بالایی داشته و باعث مرگ و میر بسیاری از افراد می ‌شود؛ کم کم این ویروس از چین شروع و به سفر کرده و تقریبا تمام کشورهای جهان را درگیر کرد و پاندمی ویروس کرونا در جهان آغاز شد.

این پاندمی تمام جهان را در شوک فرو برد به طوری که زیر ساخت های درمانی و بهداشتی بسیاری از کشور ها، حتی در کشور های پیشرفته دنیا، پاسخگوی وضعیت به وجود آمده نبود و بسیاری از افراد بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود از دست می‌ دادند؛ این همه‌ گیری تا به امروز ادامه داشته و میلیون ‌ها نفر در سراسر جهان را مبتلا کرده و باعث مرگ آن ‌ها شده است.

در پی بروز این پاندمی متخصصان در کشورهای مختلف مشغول ساخت واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس کردند که اولین واکسن در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی رونمایی شد و بارقه‌های امید را در دل جهانیان پدیدار کرد؛ در حال حاضر چندین واکسن توانسته‌ اند مجوزهای لازم از سازمان بهداشت جهانی را دریافت کرده و در بسیار از کشورها به عموم مردم تزریق شوند.

واکسن کرونا در ارمنستان

تأثیر کرونا بر صنعت گردشگری

قبل از پاسخ به این سوال که آیا تور واکسن کرونا ارمنستان حقیقت دارد باید گفت که یکی از تأثیرات مهم شیوع ویروس کرونا تأثیرات منفی آن بر صنعت گردشگری در جهان بود؛ با شیوع این ویروس بسیاری از کشورها برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس و حفاظت از سلامتی مردم، مرزهای خود را بر روی مسافران و گردشگران بستند؛ طوری که می ‌توان گفت صنعت گردشگری به صورت کاملا تعطیل شد.

کشف واکسن کرونا و شروع واکسیناسیون عمومی در بسیاری از کشورها باعث شد که شرایط کمی تغییر کرده و رو به بهبودی برود؛ برخی از کشورها که اقتصادشان به صنعت گردشگری وابسته است پس از واکسیناسیون عمومی مردم خود، برنامه هایی را تدارک دیدند که گردشگران خارجی نیز بتوانند در صورت تمایل واکسن کرونا دریافت کنند.

در واقع این کشورها با فراهم کردن این امکان نه تنها در راستای حفاظت از سلامتی مردم گام مهمی برداشته‌ اند بلکه با این روش توانسته ‌اند به میزان قابل توجهی صنعت گردشگری خود را که در دورانی با رکود مواجه شده بود، رونق دوباره ببخشند.

یکی از کشورهایی که به تازگی اقدام به تزریق واکسن کرونا به گردشگران خارجی در خاک کشور خود کرده است، کشور ارمنستان است؛ به همین خاطر به تازگی زمزمه‌ ها و خبرهایی از برگزاری تور واکسن کرونا ارمنستان به گوش می ‌رسد؛ به همین دلیل قصد داریم در ادامه مقاله صحت این موضوع را بررسی کرده و با شرایط آن آشنا شویم.

ارمنستانتزریق واکسن کووید ۱۹ در ارمنستان

خبری به نقل از مقامات دولت ارمنستان در حال دست به دست شدن است که بنابر این خبر هر شخصی که وارد ارمنستان شود فرصت تزریق واکسن کرونا دارد.

بر اساس همین خبر و با توجه به همسایگی این کشور با ایران، بسیاری از آژانس های مسافرتی نسبت به راه اندازی تور واکسن کرونا ارمنستان اقدام کرده‌اند؛ سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا این خبر صحت دارد و آژانس‌ های مسافرتی مجاز به برگزاری این تورها هستند؟

در پاسخ باید گفت که این خبر صحت دارد و دولت ارمنستان تمهیداتی را اندیشیده است که بتواند برای گردشگران ورودی به این کشور واکسن کرونا تزریق کند.

برای این کار و عمل واکسیناسیون، ایستگاه های در این کشور در نظر گرفته شده است که با نظارت وزارت بهداشت ارمنستان فعالیت کرده و واکسن کرونا را به متقاضیان تزریق می‌کنند.

واکسیناسیون کرونا در کشور ارمنستان برای گردشگران خارجی نیز به صورت رایگان انجام می‌ شود و انجام تنها به حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

تزریق واکسن کرونا در ارمنستان نیاز به ثبت نام ندارد و تمام گردشگران بدون نیاز به انجام امور اداری تنها با در دست داشتن پاسپورت می‌ توانند به این ایستگاه ‌ها مراجعه کرده و واکسن کرونا دریافت کنند.

سوال دیگری که مطرح می ‌شود این است که چرا دولت ارمنستان تصمیم گرفته است واکسن کرونا را به صورت رایگان به گردشگران تزریق کند؟ آیا این واکسن ‌ها اثربخشی لازم را دارند یا فقط یک جنبه تبلیغاتی برای سفر گردشگران به این کشور است؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت که بر اساس اخباری که منتشر شده است، تنها درصد کمی از شهروندان ارمنستان واکسن کرونا تزریق کرده‌ اند و مابقی شهروندان این کشور اعتقادی به تزریق واکسن ندارند.

به همین دلیل دولت این کشور تصمیم گرفته است تا با یک تیر دو نشان بزند و با فراهم کردن شرایط واکسیناسیون رایگان برای گردشگران هم تا حدودی خسارات وارد شده به گردشگری این کشور را جبران کند و هم برای توسعه سلامت مردم جهان و گذر از بحران کرونا اقدام کرده باشد.

در مورد واکسن هایی که در این کشور برای گردشگران تزریق می ‌شود باید گفت که آسترازنکا، سینوفارم و اسپوتنیک سه واکسنی هستند که دولت ارمنستان تأمین کرده است.

تمامی این واکسن ‌ها مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی بوده و مجوز مصرف و واکسیناسیون عمومی را دریافت کرده‌اند و از بهترین و مؤثرترین واکسن‌ های کرونا هستند؛ به همین علت در مورد نوع واکسن تزریقی و اثربخشی آن جای نگرانی وجود ندارد.

واکسن کروناتورهای ارمنستان برای تزریق واکسن کرونا

با توجه به مشکلاتی که در کشور بابت تأمین واکسن کرونا وجود دارد و این موضوع که روند واکسیناسیون عمومی نسبت به سایر کشورها به کندی پیش می ‌رود، با توجه به اعلام دولت ارمنستان و همسایگی ایران با این کشور تورهای زیادی توسط آژانس های مسافرتی راه اندازی شده است که متقاضیان را به سفر به ارمنستان ترغیب می ‌کنند.

در واقع به وسیله این تورها، متقاضیان می‌ توانند ضمن سفر به این کشور و بازدید از جاذبه ‌‌های گردشگری آن، واکسن کرونا را تزریق کرده و اقدام مهمی در راستای سلامت خود انجام دهند؛ در حال حاضر مرزهای کشور ارمنستان بر روی ورود گردشگران باز بوده و مسافران ایرانی می ‌توانند برای این سفر اقدام کنند.

متقاضیان تور واکسن کرونا ارمنستان در ایران می ‌توانند پس از رزرو تور یا رزرو هتل و پرواز به مقصد این کشور، به مراکز بهداشت در آنجا مراجعه کرده و با ارائه پاسپورت معتبر واکسن کرونا دریافت کنند.

اما در مورد تزریق واکسن کرونا در ارمنستان نکاتی وجود دارد که قبل از اقدام به انجام این سفر بهتر است به این نکات توجه داشته باشید:

 • بر اساس اعلام وزارت بهداشت ارمنستان واکسن تزریقی به گردشگرانی که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ ای هستند واکسن اسپوتنیک بوده و به سایر افراد واکسن آسترازنکا تزریق می ‌شود.
 • آژانس های مسافرتی که تور ارمنستان با عنوان تزریق واکسن کرونا برگزار می ‌کنند هیچگونه مسئولیتی در این خصوص ندارند.
 • آژانس های مسافرتی در قبال این افراد در خاک ارمنستان موفق به تزریق واکسن شوند یا خیر نیز مسئولیتی نخواهند داشت.
 • مسئولیت عوارض احتمالی که امکان دارد پس از تزریق واکسن بروز کند بر عهده فرد متقاضی یا مسافر است.
 • از آنجایی که واکسن کرونا در دو دوز به افراد تزریق می ‎شود، متقاضیان در زمان مقرر مجدد باید به ارمنستان سفر کرده و دوز دوم را دریافت کنند.
 • هیچگونه تضمینی وجود ندارد که برای سفر به منظور تزریق دوز دوم واکسن مرزهای کشور باز باشد و امکان سفر به کشور ارمنستان فراهم باشد.

چگونگی سفر به ارمنستان برای تزریق واکسن کرونا

این روزها تنها با پروازهای دو هواپیمایی می ‌توان به کشور ارمنستان سفر کرد؛ پروازهای ایر آرمنیا و آرمنیا کمپانی تنها پروازهایی هستند که می ‌توان از تهران به مقصد ایروان به وسیله آن ها سفر کرد.

تور واکسن کرونااین شرایط در دوران شیوع کرونا تغییر کرد زیرا قبل از شیوع کرونا شرکت‌های ماهان و ایران ایر به این کشور و شهر ایروان پرواز مستقیم داشتند.

متقاضیانی که از ایران قصد سفر به ارمنستان و دریافت واکسن کرونا داشته باشند برای ورود به این کشور نیازی به ویزا نخواهند داشت؛ در واقع پس از رزرو بلیط پرواز و سفر به این کشور، در بدو ورود در فرودگاه مجوز ورود برای فرد صادر می‌ شود.

شهروندان ایرانی می ‌توانند با ویزایی که در فرودگاه صادر شده است به مدت ۳۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند با این شرط که پاسپورت آن ها حداقل ۷ ماه تا پایان اعتبار مهلت داشته باشد.

بهترین هتل های ارمنستان

در مبحث پایانی قصد داریم بهترین هتل های کشور ارمنستان را معرفی نماییم تا درصورتی که افرادی برای سفر به این کشور و واکسن کرونا متقاضی شدند اطلاعات کافی در این خصوص داشته باشند.

هتل های متنوعی از ۳ ستاره تا ۵ ستاره در شهر ایروان، پایتخت ارمنستان وجود دارد که گردشگران می ‌توانند متناسب با بودجه خود هر کدام از این هتل‌ ها را برای اقامت در مدت زمان مورد نیاز انتخاب نمایند.

نکته مهم در مورد هتل های این کشور این است که تمامی آن ها متناسب با تعداد ستاره‌ها از تمامی استانداردهای دنیا در مورد هتل ها برخوردار هستند.

تعدادی از بهترین هتل‌ های کشور ارمنستان به شرح زیر است:

 • هتل های ۵ ستاره
 • هتل ایروان بوتیک
 • مای هتل ایروان
 • هتل دنیل بوتیک ایروان
 • هتل بولوارد ایروان
 • هتل لیلیا ایروان
 • هتل های ۴ ستاره
 • هتل دبل تری بای هیلتون ایروان
 • هتل آرارات ایروان
 • هتل مترو پل ایروان
 • هتل آنی پلازا ایروان
 • هتل پاریس ایروان
 • هتل های ۳ ستاره
 • هتل الکساندر ایروان
 • هتل گلدن پالاس ایروان
 • هتل نشنال ایروان
 • لاتار هتل کمپلکس
 • گرند هتل ایروان