در سال های اخیر به دلیل توسعه گردشگری در ایران، شاهد تاسیس هتل ها، اقامتگاه ها و هتل آپارتمان های متعددی هستیم. انتخاب یک هتل مناسب با امکانات کامل و قیمت مناسب یکی از مهم ترین دغدغه های مسافران پیش از سفر در هر جای دنیا است. در ایران هتل های متنوع با سطح قیمت مختلف وجود دارند که با معماری های خاص و امکانات رفاهی مناسب، تجربه سفر را برای شما فراموش نشدنی می کنند.

شبکه خبری سی ان ان در یکی از تازه ترین اقدامات خود، با انتشار یک کتاب نوشته گردشگری سوئیسی،به زیبایی های بی بدیل های های خاص ایران پرداخته است. در ادامه این مطلب با سفرسازان همراه باشید تا با بازتاب هتل های خاص ایران در شبکه های آمریکایی بیشتر آشنا شوید.

علت سفر گردشگران در ایران

علت گردشگری در ایران بسیار متنوع است. ایران به دلیل دارا بودن ۲۴ مکان تاریخی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، یک مقصد عالی برای کسانی است که علاقه مند به تاریخ و فضاهای به جا مانده از گذشتگان هستند. در کنار جاذبه های تاریخی بی نظیر که نشان از تمدن غنی ایران دارد، فرهنگ مردم ایران نیز برای توریست های خارجی از جذابیت بالایی برخوردار است.

عده بسیاری از توریست هایی که به ایران سفر می کنند، شیفته و مجذوب میهمان نوازی مردم ایران می شوند. فرقی نمی کند در هتل های خاص ایران اقامت کنید و یا در  کلبه ای ساده متعلق به یک خانواده اهل شمال شب را صبح کنید، در هر دو حالت از بهترین پذیرایی و مهمان نوازی برخوردار می شوید‌.

گردشگری در ایران | بازتاب هتل های خاص ایران در شبکه آمریکایی

شبکه سی ان ان آمریکا در تازه ترین گزارش خود درباره هتل های خاص ایران اطلاعات جالبی منتشر کرده است. در این گزارش که بر اساس کتاب ((توماس وگمن)) گردشگر سوئیسی منتشر شده آمده است که:

هتل های خاص ایران بسیار زیبا و چشم نواز هستند، اما آنچه که بیش از هر چیزی نظر را جلب می کند، بوتیک هتل هایی است که توسط جمعی از خانواده اداره می شود و پذیرایی گردشگران هستند. به طور کلی از نظر توماس وگمن، جذاب ترین چیز‌ در مورد ایران هتل های آن است! او درباره هتل بوتیک ها می گوید: این هتل های کوچک با اینکه توسط خانواده ها اداره می شوند، اما بسیار مدرن و پیشرفته هستند! وی همچنین اضافه می کنند: ترکیب معماری معاصر با نشانه ها و میراث تاریخی ایران، رنگ و بوی بی نظیری به بوتیک هتل های خاص ایران داده است.

توماس وگمن کیست؟

وگمن یک متخصص بیمه در کشور سوئیس است که در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار به کشور ایران سفر کرد؛ وی در این سفر آن چنان تحت تاثیر بوتیک هتل های خاص ایران قرار گرفت که با وجود عدم هیچ گونه تجربه در نگارش و انتشار کتاب، تصمیم گرفت کتابی درباره هتل های ایران و تجربه اقامت در آن ها بنویسد و منتشر کند!

وگمن در این باره می گوید: در حین پروازم از تهران به سمت زادگاهم زوریخ، به این فکر کردم که آیا تا به حال کتابی درباره هتل های خاص ایران منتشر شده است؟ و در کمال تعجب دیدم که هیچ کتابی در این باره نوشته و منتشر نشده است!

توماس وگمن در سفر خود به ایران از شهرهایی چون تهران، شیراز، روستایی در جزیره قشم رفته بود و پس از این سفر کتاب خود را با محتوای صحبت درباره ۱۶ تا از هتل های خاص ایران، که عمدتا بوتیک هتل بودند، با عنوان Persian Nights منتشر کرد.

در گزارش سی ان ان آمده که این کتاب توماس وگمن، اولین کتاب انگلیسی زبانی است که در مورد های ایران منتشر شده و می‌تواند شروعی عالی برای آشنایی سایر ملت ها با زیبایی های گردشگری ایران باشد.

گردشگری در ایران | نظرات وگمن درباره ایران

توماس وگمن در کتاب خود درباره ایران چنین نوشته است: ممکن است شما درباره کشورهای مختلف جهان، نظرات متنوع و ضد و نقیض بسیاری را بشنوید؛ اما حقیقت این است که تا به این کشور ها سفر نکنید نمی توانید با حقیقت مردم و فرهنگ آن ها آشنا شوید! کشور ایران نیز‌ از این قاعده مستثنی نیست. دقت داشته باشید که اگر فضای کشوری کمی بسته تر باشد، تعداد این نظرات ضد و نقیض نیز بیشتر می شود. در سفر به ایران من به این موضوع پی بردم که نظرات غلط درباره این کشور بسیار زیاد است.

وگمن این کتاب را با همکاری یک تیم ایرانی نوشته و در کتاب خود جزییات و ظرافت های ۱۶ تا از هتل های خاص ایران را به تصویر کشیده است. وی در کتاب شب های پارسی درباره جزییات یک هتل بوتیک در اصفهان نیز صحبت کرده است. ساختمان این هتل بوتیک در اصفهان مربوط به دوره قاجار است که بازسازی شده و در حال حاضر گردشگران بسیاری را می پذیرد.

هتل بوتیک خاص اصفهان به روایت وگمن

در ساختمان این هتل بوتیک اصفهان، هیچ گونه الیاف پلاستیکی استفاده نشده و از صابون های دست ساز ارگانیک، غذاهای گیاهی و یا حتی دمپایی های حصیری ساخت دست هنرمندان ساخته شده و هر لحاظ دوست محیط زیست است.

سایر هتل های خاص ایران در کتاب توماس وگمن

توماس وگمن در کتابش تنها درباره بوتیک هتل ها صحبت نکرده است، وی به اقامت گاه های بوم‌ گردی نیز پرداخته است. از نظر وگمن یکی از بهترین نکات اقامت گاه های بوم‌ گردی در ایران، قیمت پایین و به صرفه آن ها است. وی در کتاب خود درباره تجربه اقامت در یکی از این اقامت گاه ها نیز صحبت کرده که توسط یک زن و شوهر جوان اداره می شده و شما حس می کنید قرار است مدتی با آن ها زندگی کنید. آن ها یک کارگاه چاپ پارچه خانگی نیز داشتند و این موضوع حس‌ بسیار خوبی به وگمن داده بود.

از نظر وگمن تنها دلیل سفر به ایران هتل ها نیستند، اما اون هتل های خاص ایران را یکی از نقاط قوت آن می داند. وی در کتاب خود می گوید: ایران یکی از معدود کشورهایی است که به آن ها سفر کرده ام و دوستشان داشته ام. در کنار ایران از سفر به چین و پرو‌ نیز لذت برده ام. وی می گوید که عاشق کشور هایی با فرهنگ و تمدن غنی است و ایران از این لحاظ برای من قابل احترام است.

رزرو هتل در ایران

توماس وگمن می گوید برای رزرو هتل در ایران هیچ مشکلی نداشته است، زیرا این هتل‌ ها اکثرا با یکدیگر آشنا بوده اند و خودشان من را به یکدیگر معرفی می کردند!  وی همچنین اضافه می کند: برای رزرو هتل علاوه بر معرف های محلی، اینستاگرام و اینترنت نیز بسایر به من کمک کردند تا هتل های خاص ایران را بشناسم و بهترنی آن ها را برای اقامتم انتخاب کنم.

فرهنگ خیره کننده مردم ایران از دید وگمن

توماس وگمن در سفر خود به ایران تنها از اقامت در هتل های خاص ایران لذت نبرده بود، بلکه شیفته فرهنگ مردم ایران نیز شده بود. وی همچنین از عاشقان تاریخ است و به تاریخ ایران نیز بسیار علاقه دارد، اما مدرنیته حاکم در ایران نیز اون را مجذوب خود کرده بود.

وگمن می گوید: فکر می کردم ایران کشوری سنتی است و اثر مدرنیته در آن به ندرت دیده می شود، اما در هتل های خاص ایران، کافه‌ها و گالری‌هایی شبیه سبک های اروپایی و آمریکایی وجود داشت که مرا بسیار تحت تاثیر قرار داد. به عنوان مثال به هیچ عنوان انتظار نداشتم که یک دستگاه قهوه‌ ساز Marzocco ایتالیایی ، یا یک دستگاه برشته‌ کننده قهوه Probat آلمانی ببینم؛ من از دیدن میزان خلاقیت ایرانیان در طراحی بسیار متعجب شدم. سفر من به یاران نشان دهنده این بود که واقعیت هاای بسیاری در این کشور برای نشان دادن به جهانیان وجود دارد و هدف من نوشتن این کتاب نیز همین بوده است.

کتاب وگمن به هیچ عنوان سیاسی نیست!

شبکه آمریکایی سی ان ان در گزارشش به نقل از وگمن تاکید دارد که این کتاب به هیچ عنوان سیاسی نیست و تنها قصد دارد تا از فرهنگ و معماری هتل های خاص ایران سخن بگوید. وی اضافه می کند: از نظر من ایران در نوع خود تک است! این کشور نه کشوری شبیه عربستان صعودی است، نه چیزی شبیه به کره شمالی، اما اروپا و آمریکا هم نیست! در واقع ایران سبک خاص و مختص خود را دارد که ان را از کشورهای دیگر متمایز می کند. وگمن درباره امنیت و امکانات نیز در ایران نظر مثبتی دارد. وی می گوید: در سفرم به ایران از آزادی کامل برخوردار بودم. در هر زمان می توانستم با استفاده از google maps خودم را به هتل یا اقامت گاهم برسانم و هیچ دردسری در این باره نداشتم.

وگمن از میهمان نوازی و رفتار دوستانه مردم ایران نیز تعریف می کند و می گوید: من پیش از این به برزیل سفر کردم و با مردم خون گرم این کشور نیز معاشرت کردم. در سفرم به ایران متوجه شدم که مردم ایران نیز بسیار خون گرم و مهربان هستند. توماس وگمن کتاب خود را پیش از همه گیری کرونا نگارش و منتشر کرده است و در برنامه های خود قصد دارد که پس از رد شدن پاندمی، به ایران بیاید و از کتاب خود رونمایی کند.