واژه دیجیتال نومد را بیشتر در شبکه های اجتماعی به عنوان هشتگ دیده ایم اما میخواهیم با این واژه آشنا شویم

آیا تا به حال دوست داشته اید با بلیط یک طرفه و بدون مقصد نهایی سفری را آغاز کنید؟ آیا تا به حال به این رویا فکر کرده اید که بتوانید وسایل خود را جمع کرده و در آخرین لحظه به ماجراجویی بعدی تان فرار کنید؟ شما تنها نیستید! برای چندین میلیون نفر، این سبک زندگی در حال حاضر یک واقعیت آشکار است. آنها از شغل اصلی خود بیرون آمدند تا با آزادی کامل راهی سفری بی پایان به سراسر جهان شوند. آن ها دیجیتال نومد (Digital Nomad) هستند. در این مقاله ما مورد این سبک زندگی جدید صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

دیجیتال نومد

دیجیتال نومد (Digital Nomad) چه کسانی هستند؟

دیجیتال نومد افرادی باهوش در فنآوری، جوان و مشتاق دیدن دنیا هستند. تمایل آن ها به سفر، سبک زندگی نامتعارفشان را قدرت می بخشد. می توانید بگویید که آن ها نسل جدید و کوله پشتی هوشمندی هستند. دیجیتال نومدها خیلی هم جدید نیستند! پس چه چیز ویژه ای در مورد دیجیتال نومدها وجود دارد؟ می توانید از فردا سفر خود را شروع کنید اما اگر پول زیادی ندارید، سبک زندگی دیجیتال نومد خیلی زود به پایان خواهد رسید.

وقتی پولتان تمام شد، تمایلاتتان نیز تمام می شوند. دیجیتال نومد برخلاف کوله گردان های سنتی راهی برای حمایت از سبک زندگی خود هنگام مسافرت پیدا کردند و امکان سفر بی پایان را ایجاد نمودند. آن ها هنگام مسافرت کار می کنند. بیشتر آن ها در زندگی خود صرفه جویی می کنند، بنابراین مقدار کمی کار تمام هزینه های آن ها را پرداخت خواهد کرد، یعنی زمان کار کمتر و اوقات فراغت بیشتر را تجربه می کنند.

اولین و مهم ترین نکته این است که دیجیتال نومدها کارکنان مستقلی در مکان هستند. آن ها معمولاً افراد بسیار ماهر و باهوشی می باشند که به عنوان نیروهای کاری از راه دور، فریلنسر یا کارآفرین کار می کنند. تمام چیزی که برای انجام کار به آن نیاز دارند، لپ تاپ و اتصال به اینترنت است.

کار کردن در طبیعتسه دلیل اصلی وجود دارند که ما شاهد افزایش پدیده دیجیتال نومد هستیم:

 • دسترسی گسترده به وای فای قابل اعتماد امکان کار عملی در هر کجای دنیا را فراهم می کند.
 • کار از راه دور در حال افزایش است. روند رو به رشد استخدام افراد ماهر از راه دور وجود دارد. هر روز تعداد بیشتری از افراد، مستقل از مکان می شوند.
 • اطلاعات و ایده ها به سرعت گسترش می یابند. ایده ها مسری هستند و به راحتی می توانن کارمندان اداری را به دیجیتال نومدها تبدیل کنند.

چرا یک دیجیتال نومد شویم؟

مردم متفاوت هستند زیرا دلایل خاص خود را دارند اما این سبک دید زندگی به سه دلیل زیر محبوب است:

آزادی بیشتر

توانایی ایجاد یک سبک زندگی پایدار، در جایی که شما آزادی کار در هر زمان و مکانی را داشته باشید، جذاب و بسیار پر انگیزه است.

سفر رفتن

مردم می خواهند دنیا را ببینند، فرهنگ های مختلفی را تجربه کنند و با افراد مختلفی در اقصی نقاط جهان ملاقات داشته باشند.

چالش زیاد

موفق ترین افراد عاشق چالش ها هستند. شروع یک سفر کاری یک طرفه، یکی از بزرگ ترین چالش هایی است که می توانید با آن روبرو شوید.

چگونه دیجیتال نومد شوم؟

نومدها طبق تعریف مستقل از مکان هستند، بنابراین اولین قدم برای تبدیل شدن به یک دیجیتال نومد، راه اندازی کسب و کار مستقل از مکان است.

اگر اینگونه باشید می توانید به شیوه ها زیر تبدیل به یک دیجیتال نومد شوید:

 • کارمند دورکار (متعهد به یک شرکت یا سازمان)
 • فریلنسر (بدون تعهد به شرکت)
 • کارآفرین

دیجیتال نومدها چقدر درآمد کسب می کنند؟

درآمد به نوع کار آن ها و میزان موفقیتشان بستگی دارد. کارمند دورکار دستمزد معمولی می گیرند. بسته به شغل و موقعیتی که آن ها را تحت پوشش قرار می دهد، درآمد می تواند چیزی در محدوده ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار باشد.

فریلنسرها درآمد انعطاف پذیرتری دارند. اگرچه ممکن است در هر زمان صفر دلار باشد (بله، انتظار ماه های بدی را داشته باشید) اما سطح بالای دامنه کاری می تواند بسیار زیاد باشد و این تنها به مهارت های شخصی و مقدار ارزشی که می توانند تحویل دهند، محدود می شود. غیرمعمول نیست که فریلنسرهایی را بیابید که بیش از ۱۰ هزار دلار در ماه درآمد دارند.

دورکاریکارآفرینان نیز به طور کلی کسانی هستند که می توانند درآمد بیشتری کسب کنند. بر خلاف کارمندان دورکار و فریلنسرها، آن ها در حالی که تمرکز خود را بر ایجاد دارایی خود می گذارند، برای انجام کار به افراد دیگر اعتماد می کنند. ظرفیت آن ها برای کسب درآمد به زمان آن ها ارتباطی ندارد، بنابراین گسترش درآمد آن ها به چیزی بین ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار دلار در هر ماه می رسد.

به عنوان دیجیتال نومد باید در کجا زندگی کنیم؟

به عنوان یک دیجیتال نومد شما می توانید در هر جایی که یک اتصال اینترنتی ثابت و سریع وجود دارد، زندگی کنید. انتخاب نوع شهر، آب و هوا و فرهنگ، کاملاً به اولویت شخصی شما بر می گردد.

آیا دیجیتال نومد بودن می تواند برای همیشه دوام داشته باشد؟

همه چیزهای خوب روزی به پایان می رسند؛ دیجیتال نومد بودن هم از همین قاعده پیروی می کند. در اینجا چند دلیل وجود دارند که چرا سبک زندگی دیجیتال نومد نمی تواند برای همیشه دوام داشته باشد:

 • مسائل مربوط به پول: اگر در کاری که انجام می دهید موفق باشید، این مسئله نگران کننده نیست. با این وجود گم شدن در سفر و از دست دادن ظرفیت تمرکز روی کار مشکل آفرین است.
 • مسائل ارتباطی: کاملاً طبیعی است که به شکلی احساساتی با کسی که در جاده ملاقات می کنید وارد رابطه شوید؛ اما اگر طرف مقابل شیوه زندگی شما را قبول نکند، اوضاع می تواند پیچیده شود. به علاوه، داشتن یک خانواده (همسر با فرزندان)، پرواز در هواپیما و انتقال از یک مکانی به مکان دیگر، به طور فزاینده ای دشوار خواهد بود.
 • مسائل جغرافیایی: شما ممکن است به سادگی عاشق یک مکان شوید و تصمیم بگیرید که آنجا جایی است که می خواهید بقیه عمر خود را در آن سپری کنید.
 • وسائل و اقلام: وسایل شما می توانند بار شما را سنگین کنند. این سبک زندگی سرگرم کننده است اما در طولانی مدت، ممکن است که شما را قربانی عادت های مصرف کننده بودن کن. زیرا به هر کجا که برویم، همه ما تمایل به جمع آوری وسایل داریم و در برخی موارد این موارد می توانند بیش از حد باشند تا بتوانند با شما در همه جا حرکت کنند.

کار کردن از هرای دنیا

 • فرسودگی جسمی یا روحی: بسیاری از موارد مستندی درباره دیجیتال نومدها وجود دارند که نشان می دهند آن ها مجبور شدند سبک زندگی خود را کنار بگذارند زیرا دیگر نمی توانستند این کار را انجام دهند. بسته بندی و حمل وسایل خود هر دو ماه می تواند به تجربه ای دردناک و طاقت فرسایی تبدیل شود و مجبور شدن به حرکت با هواپیما یا قطار می تواند شما را خسته کند.

در زمان ترک کردن دیجیتال نومد چه کاری باید انجام دهید؟

ترک سبک زندگی دیجیتال نومد پایان جهان نیسً. شما وقت زندگی کردن را داشتید، مکان هایی را دیدید، با مردم ملاقات کردید و ذهن و روح خود را با تجربیات باورنکردنی تغذیه نمودید. شما کاری را انجام دادید که دیگران فقط می توانند رویای آن را ببینند. بنابراین خود را آزار ندهید و بدانید که پایان دادن به آن اشکالی ندارد. این یعنی شما باید شغلی پیدا کنید؟ قطعاً نه!

اگر توانستید مدتی به عنوان دیجیتال نومد زندگی کنید، این احتمال وجود دارد که این مهارت برای همیشه در شما باقی بماند و شما می توانید با مشتریان خود به کارتان ادامه دهید و انگار هیچ چیزی تغییری نکرده است. در حقیقت این انتخاب هوشمند، جایی است که بتوانید با حرکت کمتری از همان آزادی لذت ببرید.

 نکاتی که همه دیجیتال نومدها باید بدانند

اگر با سبک زندگی دیجیتال نومد آشنا نیستید، اما علاقه مندید که آن را امتحان کنید، باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

مدارک مورد نیاز را آماده کنید

مطمئن شوید که اعتبار گذرنامه و شرایط ویزا را بررسی کرده اید. ما اکیداً پیشنهاد می کنیم گذرنامه خود را در صورتی که اعتبار آن کمتر از یک سال باشد، تمدید کنید زیرا انجام این کار قبل از سفر بسیار آسان تر است.

اگر قصد سفر به یک کشورهای اتحادیه اروپا را دارید، مطمئن شوید که پیش از این با قوانین سفر به اتحادیه اروپا آشنا شوید. در صورت تصمیم برای اجاره اتومبیل در هنگام مسافرت، مجوز رانندگی بین المللی را دریافت کنید تا از مشکلات اضافی خودداری کرده باشید.

شغل دیجیتال نومدسرانجام، اگر قصد دارید برای مدتی در خارج از کشور اقامت کنید، مطمئن شوید که آیا شناسنامه لازم است یا خیر! این یکی از آن مواردی است که می توانید قبل از شروع سفر آن را تهیه کنید. اگر با همسر خود سفر می کنید، همین مورد در مورد گواهی های ازدواج نیز صدق می کند. توجه داشته باشید که برخی از کشورها نیاز به ترجمه این اسناد توسط مترجم دارای مجوز دارد، بنابراین مجدداً شرایط را به موقع بررسی کنید.

اشتباه نکنید که دیجیتال نومدها در تعطیلات هستند

این احتمالاً اولین تصور غلط در مورد دیجیتال نومد است زیرا به نظر می رسد افرادی که هرگز این سبک زندگی را تجربه نکرده اند، برایشان دیجیتال نومد یک تعطیلات طولانی مدت است. اول از همه، اگر با کار آزاد آشنا نیستید، باید مفهوم کار و بهره وری کلی را دوباره تعریف کنید.

کسانی همیشه در سفر هستند، باید مدام به کار خود ادامه داده و دارای ذهنی باز باشند تا بتوانند خود را با تغییرات سازگار کنند. تصور کنید که هنگام ورود و بسته شدن مرزها در زمان کرونا، برای افرادی که به خارج از کشور سفر می کردند، چه اتفاقی افتاده است. در حقیقت، ما نمونه های زیادی از خارجی ها را در محل کار می شناسیم که توانسته اند زندگی خود را تأمین کنند تا شرایط به حالت عادی برگردد.

سبک زندگی دیجیتال نومد، اگر نه خیلی شدید اما تقریباً مشابه است. به طور خلاصه، اگر شغل و پول خود را از دست بدهید، نه تنها برای بازگشت به خانه مشکل خواهید داشت بلکه برای زندگی کردن نیز مشکلات فراوانی را طی می کنید. به همین دلیل، فراموش نکنید که باید تعادل در کار و سفر را رعایت کنید.

 استانداردهای زندگی خود را تعیین کنید

در ابتدا، بازدید از سه کشور را طی دو هفته فراموش کنید. بیشتر دیجیتال نومدها یک کشور را برای سفر انتخاب می کنند تا مقرون به صرفه باشد و آن ها برای چند ماه یا بیشتر در آنجا بمانند. تا زمانی که پول زیادی در دسترس شما نیست، باید بودجه و سبک زندگی خود را با این روش جدید زندگی تنظیم کنید.

سبک زندگیاگر قصد دارید مشاغل شخصی خود را ایجاد کنید، برای انجام صحیح آن به مبالغ قابل توجهی نیاز خواهید داشت، به خصوص اگر قصد دارید در آینده نیز به این سبک زندگی جدید عادت کنید. دیجیتال نومدهای تازه وارد، برای صرفه جویی در هزینه های اضافی خود، معمولاً به جای اجاره هتل ها یا آپارتمان های مجلل در بدو ورود، در مسافرخانه ها اقامت می کنند.

 اول اصول اساسی سفر را انجام دهید

هنگامی که در مقصد آغازین خود مستقر شدید، به زودی خواهید فهمید که به جای شروع یک ماجراجویی جدید بلافاصله، ابتدا باید اصول را برآورده کنید. مواد غذایی خود را از کجا خریداری خواهید کرد؟ کدام فروشگاه در مجاورت محل زندگی ارزان است؟ قبوض خود را از کجا و چگونه پرداخت می کنید؟ چگونه رفت و آمد خواهید کرد؟ کدام یک راحت تر است، اجاره ماشین یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی؟

به طور معمول، سازمان های گردشگری وجود دارند که می توانند به شما در این زمینه ها کمک کنند اما به زودی خواهید فهمید که برای دستیابی به بهترین معاملات، باید با مردم محلی درهم آمیخته شوید و اگر زبان آن ها را بلد نباشید، این بسیار چالش برانگیز خواهد بود. توصیه ما این است که حداقل جملات معمول را قبل از ورود به کشور مورد نظر یاد بگیرید. به طو کلی، یادگیری زبان های مختلف در زمانی کوتاهی دشوار است.

 به یادگیری مهارت های جدید ادامه دهید

بازارها همیشه تغییر می کنند، حتی اگر در زمینه خود متخصص باشید و به زودی خواهید فهمید که کار از راه دور بسیار رقابتی است. از آنجا که بازار آنلاین هر دقیقه به طور گسترده ای تغییر می کند، شرایط سخت تر شده و مبالغ کار نیز می توانند به راحتی کاهش پیدا کنند.

پیشنهاد ما این است، مجموعه مهارت های خود را بالا نگه دارید. مهارت های جدیدی بیاموزید. بسیاری از دوره های آنلاین رایگان هستند و با نرخ مناسبی ارائه می شوند. تحقیقات خود را انجام دهید و تحولات در زمینه تخصص خود را زیر نظر داشته باشید.

نتیجه گیری

اگر لپ تاپ خوب ندارید یا قصد سفر به کشوری با اینترنت ضعیف را دارید، باید دوباره به دیجیتال نومد بودن فکر کنید. مهم ترین چیزهایی که باید به خاطر بسپارید، ارتباط با جامعه محلی مهاجران و پایین آوردن سطح زندگی در ابتدا است. بقیه برنامه های خود را نیز در حال حرکت و متناسب با شرایط تنظیم کنید تا بتوانید با این سبک زندگی جدید خود را وفق دهید.