دریافت کد HES

دریافت کد HES به تازگی به یکی از دغدغه های مسافرانی تبدیل شده که قصد سفر به ترکیه را دارند.  به همین علت تصمیم گرفتیم در این مطلب از مقاله گردشگری الی گشت درباره سایت دریافت کد HES و مراحل آن یک راهنمای کامل برای شما تهیه کنیم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

دریافت کد HES به صورت آنلاین

کد HES ‌را باید قبل از سفر به ترکیه دریافت کنید و در هنگام حضور در فرودگاه در دست داشته باشید. برای دریافت این کد باید از طریق این https://register.health.gov.tr/  اقدام کنید. بعد از تکمیل و ارسال فرمی که در این صفحه قرار داده شده است، کد HES‌ به ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید پرینت آن را در فرودگاه به همراه داشته باشید. در این صفحه اطلاعات شخصی و اطلاعات مرتبط با پاسپورت، ملیت،  کشور مبدأ برای ورود به ترکیه و … از شما خواسته می‌شود. بعد از ارسال و تکمیل این فرم که در چهار صفحه پشت سر هم انجام می‌شود، با گذشت حداقل ۷۲ ساعت کد HES به ایمیل شما ارسال خواهد شد. دقت کنید که ایمیل را درست وارد کنید و قبل از ارسال ایمیل خود مطمئن شوید که رمز ورود به آن را دارید.

سایت دریافت کد HES از سفارت ترکیه

توجه داشته باشید که کارت‌های مترو و اتوبوس در استانبول یا همان «استانبول کارت» با کد hes لینک هستند و دستگاه‌های مربوط به خرید «استانبول کارت» که در ایستگاه‌های مترو قرار داده شده‌اند به کسانی که کد HES را نداشته باشند، خدمات نمی‌دهند.

سه مرحله اصلی برای ثبت نام کد HES در ادامه آمده است:

مرحله اول

در این صفحه به ترتیب از سمت چپ به راست باید نام، شماره پاسپورت، آدرس ایمیل، نام خانوادگی (Surname)، محل زندگی (living location)، شماره تلفن خود در ایران یا محل زندگی خود در کشور مبدأ، جنسیت، ملیت، تاریخ ورود به ترکیه (arrival date)، تاریخ تولد، نوع ورود (Entry type) که می‌تواند با هواپیما، قطار و … باشد، نام آژانس مسافرتی خود (Transportation company name) ‌و شماره پرواز خود برای ورود به ترکیه را وارد کنید. در انتها باید دکمه forward ‌را برای ورود به صفحه بعد کلیک کنید.

مرحله اولمرحله دوم

در این صفحه هم باید آدرس و شماره تلفن هتل یا مکان‌های استقرار خود را در ترکیه وارد کنید. به ترتیب شهر، محله، شماره تلفن و آدرس کامل را باید وارد کنید. دقت کنید که بعد از وارد کردن آدرس باید دکمه ADD را بزنید. در انتها با زدن دکمه    Forward‌ وارد مرحله بعد خواهید شد.

دریافت کد HES | مرحله دوممرحله سوم

در این مرحله که مرحله آخر است باید فهرست کشورهایی که در ده روز گذشته در آنجا بوده‌اید، اضافه کنید. بعد از وارد کردن نام هر کشور هم باید گزینه ADD را بزنید. برای بیشتر ایرانیان گزینه ایران، تنها گزینه است. در انتها گزینه Forward‌ را بزنید تا تمام اطلاعات وارد شده در صفحه ظاهر شود. بهتر است دوباره این لیست را بررسی کنید و در صورت صحیح بودن گزینه save ‌را بزنید. حال فقط باید منتظر باشید تا کد hes‌ به ایمیل شما ارسال شود.

مرحله سومدریافت کد  HED با اس ام اس

روش دومی که در گذشته استفاده می‌شده است و دانستن آن ممکن است برای شما مفید باشد، روش پیامک است. برای دریافت کد HES ترکیه از طریق پیامک کافیست بعد از فعال کردن سیمکارت ترکیه‌ای در گوشی خود، یک کد دستوری را به شماره سامانه hes یعنی ۲۰۲۳ ارسال کنید. دقت کنید که در صورتی که کد شما اشتباه باشد، پیامک ارسال نخواهد شد. فرمول این کد به صورت زیر است:

HES (فاصله) ملیت(فاصله) شماره پاسپورت (فاصله) سال تولد (فاصله) نام خانوادگی

مثال این کد برای آقای رضا لواسانی(REZA LAVASANI) با شماره پاسپورت ایرانی N35632208 ‌و سال تولد ۱۹۸۵ که به طور فرضی در نظر گرفته شده است به شکل زیر است:

LAVASANI 1985 N35632208 IRN HES

دقت کنید که همه اطلاعات لازم از جمله نام خانوادگی به انگلیسی،  سال تولد به میلادی، شماره پاسپورت و ملیت در دفترچه پاسپورت شما نوشته شده است  و شما باید آنها را عیناً در فرمول بالا جایگزین کنید.

باید توجه داشته باشید که روش اصلی که در حال حاضر باید استفاده کنید همان روش اول و ورود به لینک معرفی شده است.

دریاف کد HES با پاسپورت ترکیه

دریافت حس کد با پاسپورت هم برای کسانی که حق شهروندی ترکیه را دارند بسیار ساده است. اگر دارای پاسپورت ترکیه‌ای  و شماره شناسایی هستید، می‌توانید از فرمول زیر هم استفاده کنند:

HES (فاصله) شماره شناسایی (فاصله) سال تولد (فاصله) مدت اعتبار

توجه داشته باشید که مدت اعتبار باید طوری باشد که حداقل ۷ روز بعد از حضور شما را در ترکیه در بر داشته باشد. مثلاً اگر تاریخ پرواز شما به استانبول برای ۵ روز دیگر است، مدت اعتبار را باید حداقل ۱۲ یا بیشتر وارد کنید.