سفر به ترکیه در کرونا

سفر به ترکیه در کرونا در زمان های مختلف شیوع پاندمی با محدودیت ها و قوانین متفاوتی امکان پذیر بوده است. چندی پیش با ظهور جهش جدید کرونا به نام کرونای دلتا، شرایط کشور ترکیه وخیم شده و قرنطینه سراسری در این کشور صورت گرفت. همین موضوع باعث توقف ورود مسافران به این کشور و شوک مجدد به صنعت گردشگری شد. با گذر از دوران پیک کرونای دلتا و بهتر شدن شرایط و همچنین شروع واکسیناسیون گسترده در بسیاری از کشورها از جمله ایران، سفر به ترکیه بار دیگر رونق گرفت و تابستان امسال مسافران بسیاری به این کشور سفر کرده و تعطیلات خود را در سواحل دریای مدیترانه گذراندند.

پیش بینی می شود با سرعت گرفتن واکسیناسیون و امکان واکسینه شدن افراد در برخی شعب بدون محدودیت سنی، حجم سفرها به ترکیه از این مقدار نیز بیشتر شود و پاییز پر سفری پیش رو باشد. برای اطلاع از جدیدترین قوانین سفر به ترکیه در کرونا در ادامه این مطلب باسفرسازان همراه باشید.

امکان سفر به ترکیه در کرونا

هنگامی که ویروس کرونا در دنیا ظهور کرد، بسیاری از ما تصور کردیم که زندگی مان هرگز به روال عادی بر نمی گردد. پروازها لغو شدند، باشگاه ها و استخرها تعطیل شدند، دانش آموزان تحصیل را به صورت آنلاین ادامه دادند، شرکت ها و ارگان های بسیاری یا تعطیل شدند و یا با نصف ظرفیت قبلی خود کارشان را ادامه دادند و همه اینا ها ترسی شدید را به جان انسان ها انداخت: ترس از هرگز عادی نشدن شرایط! کشف اولین واکسن در جهان باعث درخشیدن کور سوی امیدی در دل مردم جهان شد و با بیشتر شدن واکسن ها و شروع واکسیناسیون، کم کم سفرها و فعالیت های روتین آغاز شدند.

سفر به ترکیه در کرونا همواره برقرار بوده است؛ در بعضی مقاطع پروازها محدود شدند و یا محدودیت های شدید در فرودگاه برای ورود به این کشور وضع شد، اما مدت هاست که با در دست داشتن تست منفی PCR سفر به این کشور امکان پذیر است. امروزه نیز با وجود سرعت گرفتن واکسیناسیون، ترکیه همچنان تنها با تست PCR منفی مسافران را می پذیرد. پس خیال تان راحت باشد، در حال حاضر چه واکسینه شده باشید چه نشده باشید، می توانید با در دست داشتن تست منفی PCR  به کشور ترکیه سفر کنید.

سفر به ترکیه در کرونا

جدیدترین قوانین سفر به ترکیه در کرونا

طبق آخرین گزارشات، ترکیه جدیدترین قوانین را برای ورود مسافران به خاک خود این چنین وضع کرده است:

۱-ترکیه اعلام کرده است که از تاریخ ۷ سپتامبر مسافران و شهروندان این کشور برای ورود به فضاهای عمومی همچون سینماها، کنسرت ها، نمایشگاه ها، موزه ها، تئاترها، وسایل نقلیه عمومی شهری و بین شهری شامل اتوبوس، هواپیما و قطار باید گواهی واکسیناسیون و یا تست منفی PCR را همراه شان داشته باشند.

۲-اگر قصد سفر بین شهری با وسایل نقلیه عمومی در ترکیه را دارید، باید تست منفیPCR با اعتبار حداکثر ۴۸ ساعت قبل را همراه خود داشته باشید.

۳-برای سفر بین شهری با وسیله نقلیه شخصی نیازی به همراه داشتن تست منفی PCR نیست.

۴-افراد زیر ۱۲ سال از تست PCR معاف هستند.(ایرلاین های ایرانی هنگام چک-این در فرودگاه از مسافران ۸ سال به بالا تست PCR دریافت می کنند، اما ایرلاین های ترکیه افراد بالای ۱۲ سال را ملزم به در دست داشتن تست PCR می دانند.)

۵-در صورتی که به بیماری کرونا مبتلا شده اید و دوره بیماری تان تمام نشده است، یا تست منفی PCR یا گواهی واکسیناسیون همراه تان نیست اجازه ورود به وسایل نقلیه عمومی ترکیه را نخواهید داشت.

راهنمای دریافت کد حس

کد HES ‌را باید قبل از سفر به ترکیه دریافت کنید و در هنگام حضور در فرودگاه در دست داشته باشید. برای دریافت این کد باید از طریق این https://register.health.gov.tr/  اقدام کنید. بعد از تکمیل و ارسال فرمی که در این صفحه قرار داده شده است، کد HES‌ به ایمیل شما ارسال خواهد شد. شناسه کد حس به صورت QR کد است. این شناسه را می توانید سایت دولت ترکیه از ۷۲ ساعت قبل از پرواز (یعنی ۳ روز تا قبل از اینکه سوار هواپیما شوید)، در هر ساعتی دریافت کنید.

کد حس یکی از واجبات برای سفر به کشور ترکیه است؛ حتی اگر قصد سفر یک روزه را دارید! شما برای ورود به مراکز عمومی ترکیه مانند مراکز خرید، سینماها، وسایل نقلیه عمومی و … کد حس داشته باشید. اگر خانوادگی سفر می کنید، لازم است به ازای هر نفر یک کد حس جداگانه دریافت کنید. دقت داشته باشید که نیازی نیست که از کد حس پرینت بگیرید، کافی ست اسکرین شات کد را همراه تان داشته باشید و در مواردی که نیاز است آن را نشان دهید. اعتبار کد حس ۱۸ ماه است و اگر از سفر قبلی تان ۱۸ ماه نمی گذرد، نیازی نیست مجددا کد دریافت کنید. اما پیش از سفر حتما مجددا به سایت مراجعه کرده و اعتبار کدتان را بررسی کنید.

وسایل نقلیه عمومی

واکسن های مورد تایید ترکیه

پس از شیوع گونه جهش یافته ویروس کووید-۱۹ به نام کرونای دلتا در جهان، ترکیه مجددا با بحران در کشور خود رو به رو شد. اولین اقدام این کشور در مواجهه با جهش جدید این بیماری، قرنطینه سراسری بود. با کمتر شدن آمار مبتلایان و پایین آمدن نسبی آمار، واکسیناسیون به طور جدی تری دنبال شد و از ورود افراد بدون گواهی واکسن یا تست منفی PCR به مکان های عمومی جلوگیری شد. لیست واکسن های مورد تایید کشور ترکیه عبارتند از:

فایزر (Pfizer/BioNTech)

اسپوتنیک وی (Sputnik V)

سینوواک (Sinovac)

اگر هیچ یک از این واکسن ها را تزریق نکرده اید نگران نباشید! سفر به ترکیه همچنان با در دست داشتن تست منفی PCR (صادر شده از آزمایشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت ایران) و با داشتن کد حس امکان پذیر است. دریافت کد حس هیچ هزینه اضافه ای برای شما در بر نخواهد داشت و به ازای هر فرد باید از طریق سایت https://register.health.gov.tr/ این کد را دریافت کنید. دقت داشته باشید که اگر تست PCR همراه تان نباشد، اجازه سوار شدن به هواپیما و سفر به ترکیه را نخواهید داشت.