سفر به دبی در کرونا

شرایط سفر به دبی در کرونا برای ایرانیان و سایر مسافرانی که به امارات سفر می کنند کمی سخت و مشکل ساز شده است. با شیوع ویروس کرونا پاندمی سراسری این بیماری، بسیاری از کشورها مرزهای خود را برای مدتی طولانی روی گردشگران بستند. عده ای نیز تصمیم به باز گذاشتن مرزها، اما با قوانین و شرایط سخت گرفتند. هم اکنون با سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در اکثر کشورها از جمله ایران، چشم انداز روشنی برای گردشگری تصور می شود. زیرا هرقدر تعداد افراد واکسینه در جهان افزایش بیابد، تعداد مبتلایان و کشته ها و همچنین احتمال جهش ویروس کرونا کاهش می یابد. برای اطلاع از جدیدترین قوانین و شرایط سفر به دبی در کرونا با سفرسازان در ادامه این مطلب همراه باشید.

سفر به دبی در کرونا

ویروس کرونا اگرچه ویروس ترسناکی است، اما نتوانست برای مدت چندان طولانی جلوی سفرها و گشت و گذار انسان ها را بگیرد. عده ای از مردم با گذشت زمان و عادت کردن به این ویروس، راه هایی برای سفر با رعایت پروتکل های بهداشتی یافتند و به این طریق محدودیت ها را پشت سر گذاشتن. این عمل در ابتدا خطرناک به نظر نمی رسید، اما پس از مدتی جهان را با مشکلی تاره رو به رو کرد: جهش ویروس کووید-۱۹!

عده ای حین سفرهای خود با وجود تمامی تاکیدها، پروتکل های بهداشتی را رعایت نکردند و شیوع گونه های جدید بیماری شرایط را از پیش سخت تر کرد. امارت متحده عربی به عنوان یکی از توریستی ترین کشورها، همواره در تمام مدت شیوع ویروس کرونا سعی بر آن داشته که تا حد ممکن امکان ورود توریست ها را به صورت کنترل شده فراهم سازد. به همین منظور در هر دوره از شیوع این بیماری، سفر به دبی در کرونا با قوانین خاصی امکان پذیر بوده است.

پس از مدت ها، از اسفندماه سال ۱۳۹۹ صدور ویزا دبی برای اتباع ایرانی مجددا مقدور شد و دبی درب ها را برای ورود توریست های ایرانی گشود. طبق آخرین گزارشات از سفرهای پایان سال ۹۹، تعداد مسافرانی که در نوروز ۱۴۰۰ به دبی سفر کردند حتی از تعداد مسافران ترکیه نیز بیشتر بوده است. البته که با این وجود باز هم این آمار نسبت به گذشته با افت ۸۰ درصدی مواجه بوده است؛ اما به هر حال این آمار بالا امید همگان را برای بهبود شرایط گردشگری علی الخصوص با شروع واکسیناسیون بالا برده است.

سفر به دبی در کرونا
شرایط سفر به دبی در کرونا برای ایرانیان

۱-مسافران چه با تزریق واکسن و چه بدون تزریق واکسن، تنها با ارائه تست منفی PCR که حداکثر ۷۲ ساعت از آن گذشته باشید می توانند به در دوران پاندمی کرونا به دبی سفر کنند. لازم به ذکر است که تست PCR بدون مهر و امضا رسمی قابل قبول نمی باشد. همچنین جواب تست باید به زبان انگلیسی و از آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت باشد.

۲-تست های سریع و غیر آزمایشگاهی و همچنین جواب تست به صورت ایمیلی نیز از نظر کشور امارات قابل قبول نیست.

۳-مسافران زیر ۱۲ سال می توانند بدون تست PCR به امارات سفر کنند.

۴-تمامی مسافران حتی مسافرانی که به صورت ترانزیت در فرودگاه امارات حضور دارند نیز موظف اند این قوانین را رعایت کنند.

۵- در بدو ورود به فرودگاه امارات از تمامی مسافران تست گرفته خواهد شد و مسافران تا زمان اعلام نتیجه تست PCR باید در قرنطینه بمانند.

۶-دقت داشته باشید در صورت مثبت بودن نتیجه تست PCR، مسافران باید با هزینه شخصی خودشان در محلی مشخص قرنطینه شوند.

۷-طبق قوانین جدید سفر به دبی در کرونا، مسافرانی که ۱۴ روز قبل از سفر به امارات به هند، نیجریه و آفریقای جنوبی سفر کرده‌اند اجازه استفاده ترانزیت از پرواز امارات را ندارند. البته افراد مقیم در امارات و دارندگان ویزای این کشور از این قانون جدید معاف هستند.

۸-کسانی که قصد سفر به امارات را دارند(به جز اتباع این کشور) باید برای سفر خود بلیط رفت و برگشت تهیه کنند و سفر با بلیط یک طرفه به این کشور امکان پذیر نمی باشد.

قوانین بازگشت به ایران

کشور امارات روزهای سختی را در دوران پاندمی کرونا تجربه کرده است. در ماه‌های پایانی سال گذشته میلادی، روزانه حدود چهار هزار شهروند اماراتی به ویروس کووید ۱۹ مبتلا می شدند. به همین منظور سایر کشورها از جمله ایران برای بازگشت مسافران از امارات قوانین سقت و سختی را وضع کرند. مسافرانی که به امارات سفر کرده اند، برای بازگشت به ایران باید تست منفی PCR مربوط به حداکثر ۹۶ ساعت پیش را در دست داشته باشند. مسافران همچنین باید فرم خوداظهاری و تعهدنامه را نیز حین ورود به خاک ایران تکمیل کنند. البته دقت داشته باشید که این قانون شامل کودکان زیر هشت سال نمی‌شود.

واکسیناسیون گسترده در امارات

ویور کرونا تمامی کشوهای جهان را با بحران های جدی رو به رو ساخت. آمار بالای مبتلایان و تعداد ترسناک کشته ها در همه کشورها باعث بهت و ناباوری مردم و دولت مردان شد. هر کشور به نوبه خود با مشکلاتی عظیم در دوره پاندمی دست و پنجه نرم کرده است و امارات نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ماه های پایانی سال گذشته میلادی آمار مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ و کشته شدگان این بیماری روز به روز افزایش پیدا کرد. تا جایی که از جمعیت ده میلیونی این کشور، روزانه چهارهزار نفر به ویروس کرونا مبتلا می شدند. همین موضوع کشور امارات را به یکی از خطرناک ترین کشورهای جهان در خصوص شیوع ویروس کرونا از زمان شروع پاندمی تبدیل کرد.

با بالا رفتن روزانه مبتلایان و افزایش نگرانی از بابت سلامتی مردم امارات، دولت این کشور تصمیم به واکسیناسیون مردم با سرعتی کم سابقه گرفت. تا ماه مارس به ازای  هر ۱۰۰ نفر شصت و چهار دوز واکسن تزریق شده بود که در سطح جهانی کم‌ نظیر بود. این رقم در ماه آوریل به نود و هفت دوز در ازای هر ۱۰۰ نفر رسید. همین برنامه فشرده واکسیناسیون کشور امارات را از یک فاجعه انسانی بی سابقه نجات داد و به همین ترتیب سفر به این کشور با رعایت پروتکل های بهداشتی مجددا امکان پذیر شد.

امارات

واکسن های مورد تایید برای سفر به دبی در کرونا

پس از آغاز واکسیناسیون در امارات و همچنین سایر کشورهای جهان، زمزمه هایی دال بر پذیرش مسافران با تزریق واکسن هایی خاص به گوش رسید. اکثر کشورها واکسن های مورد تایید خود را اعلام کردند و عده ای نیز اذعا داشتند که مسافران چه با تزریق این واکسن و چه بدون تزریق با داشتن تست PCR منفی می توانند وارد خاک این کشورها شوند. نآن ها، بتنها با

امارات نیز لیست واکسن های مورد تایید خود را اعلام کرد، اما در ادامه اضافه کرد که مسافران با در دست داشتن تست منفی PCR نیز می توانند به این کشور سفر کنند. گردشگرانی که گواهی واکسیناسیون دارند می‌توانند با ثبت اطلاعات خود در وب‌ سایت “ICA” یا اپلیکیشن «الحسن» (AlHosn)، از مزایای ویژه افراد واکسینه ‌شده برخوردار شوند. لیست واکسن های مورد تایید کشور امارات عبارتند از:

«فایزر بیون‌تک» (Pfizer-BionTech)

«مدرنا» (Moderna)

«سینوفارم» (Sinopharm)

«آکسفورد آسترازنکا» (Oxford/AstraZeneca) و «کوویشیلد آسترازنکا» (Covishield AstraZeneca)

«اسپوتنیک وی» (Sputnik V)
در پایان مقاله مجددا تاکید می کنیم که تزریق واکسن و یا عدم تزریق آن دلیلی برای کنسل شدن تست PCR نیست و همچنین تنها با در دست داشتن تست منفی PCR می توانید وارد خاک امارات شوید(حتی اگر دو دوز واکسن را تزریق کرده باشید.)