آشنایی با بهترین زمان سفر به استانبول

شهر استانبول، به عنوان پایتخت گردشگری کشور ترکیه یکی از شهرهایی در دنیا است که از محبوبیت بسیاری در بین گردشگران برخوردار می‌باشد و به دلیل زیبایی‌هایی بسیاری که دارد مقصد مورد علاقه خیلی از افراد به‌شمار می‌آید. با این حال زمانی که قصد دارید به شهر استانبول سفر کنید باید بر اساس هدفی که از سفر خود دارید در بهترین زمان سفر به استانبول اقدام به این کار نمایید.

در واقع، دلیل این که به شما توصیه می‌کنیم در بهترین زمان سفر به استانبول به سفر تفریحی، گردشگری و یا کاری خود بروید این است که شهر استانبول در زمان‌های مختلف سال، از امکانات مختلفی برخوردار است؛ به طور مثال اگر برای خرید به این شهر می‌خواهید سفر کنید بهتر است در ماه‌هایی از سال اقدام به سفر کنید که اجناس مغازه‌ها از قیمت‌های مناسبی برخوردار هستند و به همین ترتیب شما می‌توانید با هزینه‌های کمتر خریدهای بیشتری را انجام دهید و یا اگر برای بازدید از مکان‌های مختلف و مراکز دیدنی این شهر به آن سفر می‌کنید، بهتر است در زمان‌هایی به استانبول بروید که این شهر از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار باشد و یا نسبت به مواقع دیگر در سال، جمعیت کمتری از بازدید کنندگان در شهر باشند و با ترافیک کمتری مواجه شوید.

آژانس سفرسازان، با بررسی اهداف مختلفی که ممکن است افراد برای سفر به استانبول داشته باشند، اطلاعاتی را در مورد زمان مناسب سفر به استانبول جمع آوری کرده است که در ادامه قصد داریم به آن‌ها اشاره کردیم.

بهترین زمان سفر به استانبول برای ایرانیان چه زمانی است؟

پیش از آن که به بررسی بهترین زمان سفر به شهر استانبول بپردازیم، نکته‌ای که در این باره از اهمیت بسیاری برخوردار است، این است که در ابتدا مشخص کنید برای چه به استانبول سفر می‌کنید و در واقع چه انتظاراتی را خواهید داشت. به عنوان مثال اگر می‌خواهید از شهر استانبول در فصل زمستان بازدید نمایید و زیبایی‌های این شهر را در ماه‌های سرد سال ببینید، باید این موضوع را بدانید که تعداد حراجی‌ها در فصل زمستان کمتر از فصول گرم سال می‌باشند و بنابراین نباید توقع قیمت‌های تخفیف خورده را در مغازه‌های شهر داشته باشید. در ادامه با ما باشید تا به طور دقیق‌تر با بهترین زمان سفر به استانبول برای اهداف مختلف آشنا شوید.

بهترین زمان سفر به استانبول برای گردشگری چه زمانی است؟

همان طور که می‌دانید، فصل بهار فصلی است که طبیعت در همه جای دنیا به زیباترین شکل خود در میاید. همچنین فصل پاییز نیز آب و هوای خنک و منظره‌های تماشایی را برای هر شهر به ارمغان می‌آورد. بنابراین اگر قصد گشت و گذار در استانبول را دارید می‌توان گفت که بهترین زمان سفر به این شهر فصول بهار و پاییز می‌باشند. در واقع آب و هوا در فصل‌های بهار و پاییز بسیار دلپذیر می‌باشد و درجه حرارت میانگین شهر حدود ۱۵ درجه سانتی‌گراد است. همچنین از مزیت‌های دیگری که باعث می‌شود فصل پاییز و بهار را بهترین زمان سفر به شهر استانبول برای گشت و گذار بدانیم این است که تعداد جمعیت گردشگران در این فصل‌ها کمتر از سایر فصل‌ها می‌باشد و از همین رو می‌توانید بدون تجربه شلوغی‌های آزاردهنده و ترافیک سنگین به بازدید از شهر بپردازید.

بسیاری از گردشگران بر این باوراند که فصل بهار به خصوص در ماه آوریل، بهترین زمان سفر به استانبول برای تجربه بهترین حالت شهر استانبول می‌باشد. در این ماه از سال، استانبول برای فستیوال‌ها و برنامه‌های مفرح آماده می‌شود و می‌توانید از این رویدادها نیز لذت ببرید. با این حال، اگر برنامه‌های مسافرت شما برای سفر به استانبول در فصل بهار تنظیم نشد، پیشنهاد می‌کنیم برنامه‌های خود را به فصل پاییز موکول کنید و بازدید از شهر را در این فصل از دست ندهید. منظره پاییزی نقاط مختلف شهر استانبول، زیبایی‌های خارق ‌العاده‌ای را به نمایش می‌گذارد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود.

اگر فصول پاییز و بهار را برای بازدید انتخاب می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم در ساعات اولیه روز و یا غروب به دیدن شهر بروید تا بتوانید زیبایی‌های شهر را در نهایت خود تجربه کنید. اما اگر فصل تابستان را برای گشت و گذار در استانبول انتخاب کردید، این نکته را باید در نظر داشته باشید که آب و هوای این شهر در فصل تابستان می‌تواند به حد آزاردهنده‌ای گرم باشد و باعث شود سختی‌های بسیاری را تحمل کنید.

بهتر است بدانید که ساعات کاری برخی از مراکز دیدنی استانبول نظیر مسجد ایاصوفیه، آکواریوم فلوریا استانبول و دیگر دیدنی‌های استانبول با یکدیگر متفاوت می‌باشد و بنابراین سعی کنید قبل از این که اقدام به گشت و گذار کنید، به نحوی از باز بودن آن اطمینان حاصل کنید. بازدید از رویدادها و فستیوال‌های مختلف را نیز در برنامه سفر خود قرار دهید، در ادامه به معرفی برخی از این فستیوال‌ها که می‌توانید در فصل‌های پاییز و بهار به دیدن آن‌ها بروید اشاره خواهیم کرد.

بهترین زمان سفر به استانبول از لحاظ برگزاری جشنواره ها

 • جشنواره گل لاله: شهر استانبول از مراکز پرورش گل لاله است و ماه اردیبهشت جشنواره از گل های لاله در پارک اِمیرگان و یازده پارک معروف دیگر استانبول برگزار می شود.
 • فستیـوال هیدیرِلِس: در این فستیوال که اواخر ماه می برگزار مردم ترکیه فصل بهار را جشن می گیرند.
 • فستیوال جاز استانبول: این فستیوال هر سال در اوایل ژوئیه برگزار می‌شود، برنامه های این جشنواره شامل اجرای موسیقی جاز، فولکور، بلوز و انوازه دیگر موسیقی های محبوب و مشهور به همراه موزیسین های پرطرفدار دنیا می باشد.
 • فستیوال مولانا و درویش‌های چرخان: مشهورترین جشنواره ی استانبول بزرگداشت حضرت مولانا شاعر پر آوازه ایرانی می باشد، که هر سال بین ۱۰ تا ۱۷ دسامبر برگزار می گردد. البته قونیه هشت ساعتی با استانبول فاصله دارد اما طی کردن این فاصله به دیدن همچین فستیوالی می‌ارزد.

 • جشنواره دوسالانه استانبول: بنیاد فرهنگ و هنر استانبول، از سال ۱۹۸۷ تا امروز، هر دو سال یک بار، جشنواره‌ای از هنر مدرن را در پایتخت فرهنگی اروپا برگزار می‌کند. هدف دوسالانه استانبول، ساخت فضایی مناسب برای هنرمندانی با فرهنگ‌های مختلف است تا با مخاطبان آثار خود دیدار کنند. این جشنواره از اواسط سپتامبر شروع می‌شود و تا اواسط نوامبر ادامه دارد.با توجه به تمام مواردی که در مورد سفر به استانبول در بالا گفته شد، انتخاب این که بهترین زمان سفر به استانبول چه زمانی می باشد بستگی به اولویت هایی دارد که شما برای سفرتان در نظر دارید.
 • فستیوال فیلم در استانبول : جشنواره فیلم استانبول را می‌توان مناسب‌ترین رویداد این شهر برای فیلمبازان و عاشقان سینما دانست که در تاریخ‌های ۱۶ تا ۲۷ فروردین صورت می‌گیرد.
 • فستیـوال موسیقی استانبول : فستیوال موسیقی استانبول یکی از مهیج‌ترین جشنواره‌ها در استانبول می‌باشد که از تاریخ ۲۱ خرداد تا ۹ تیر می‌توانید از آن بازدید نمایید.
 • فستیوال گل لاله استانبول : این فستیوال یکی از زیباترین رویدادهای استانبول می‌باشد و در ماه اردیبهشت می‌توانید به بازدید از آن اقدام کنید.
 • جشن رنگ استانبول : فستیوال رنگ در استانبول یکی از هیجان انگیز ترین رویدادها در استانبول به‌شمار می‌رود و تاریخ دقیق آن معمولاً قبل از برنامه مشخص می‌شود.

 بهترین زمان سفر به استانبول برای بازدید از تنگه بسفر چه زمانی است؟

تنگه Bosphorus را می‌توان رابطی بین قسمت اروپایی و قسمت آسیایی استانبول دانست که از دیدنی‌های محبوب استانبول به‌شمار می‌آید و خوب است بدانید که بسفر تنها شهر اوراسیایی دنیا می‌باشد. بهترین زمان سفر به استانبول و بازدید از بسفر ماه سپتامبر می‌باشد، چرا‌که در این ماه شما این فرصت را دارید تا خود را برای تماشای سه گونه مختلف و جذاب از دلفین‌ها آماده کنید. دلفین‌هایی که در این منطقه اوراسیایی زندگی می‌کنند دلفین‌های bottle nose، دلفین‌های عادی و دلفین‌های شاهزاده‌های بندری می‌باشند. در واقع، اگر برای دیدن این دلفین‌ها می‌خواهید اقدام کنید بهتر است زمان‌بندی خود را در مواقعی از سال قرار دهید که آب و هوا مساعد باشد، چرا‌که ممکن است در مواقعی که آب و هوا نا‌مساعد است اجازه بازدید از این منطقه را به بازدید کنندگان ندهند.

بنابراین اگر قصد بازدید از Bosphorus را دارید، و می‌خواهید این مکان را در اوج زیبایی آن مشاهده کنید توصیه می‌کنیم در صورتی که شرایط شما مهیا بود، در روزهای زمستانی در ساعات آغازین روز و هنگام طلوع خورشید، به بازدید از تنگه بسفر بروید، در این موقع از سال، علاوه بر بازدید از دلفین‌های زیبا می‌توانید طلوع خیره‌کننده خورشید را نیز تجربه نمایید.

 بهترین زمان سفر به استانبول برای خرید چه فصلی است؟

بسیاری از افراد در کنار گردشگری در استانبول به خرید لوازم پوشاک نیز می‌پردازند، با این حال اگر می‌خواهید خریدهای زیادی را در این شهر انجام دهید بهتر است زمانی را انتخاب کنید که بتوانید راحت‌تر و به صورت مقرون‌به‌صرفه خریدهای خود را انجام دهید. شهر استانبول یکی از شهرهایی است که در آن می‌توانید تنوع بسیاری را در مارک‌ها، برندها و پوشاک مختلف مشاهده کنید. فروشگاه‌ها و مغازه‌های استانبول اجناس بسیار با‌کیفیت را ارائه می‌دهند و از همین رو بسیاری از افراد برای خرید به این شهر سفر می‌کنند.

برای آن که بتوانید بهترین نتیجه را از خریدهای خود دریافت کنید در قدم اول بهتر است در زمانی به استانبول سفر کنید که جمعیت توریست‌ها در این شهر کم باشد، چرا‌که افزایش جمعیت توریست‌ها هم باعث سردرگمی شما خواهد شد و هم ممکن است باعث شود به دلیل تقاضای بسیار مردم، قیمت برخی اجناس بالا رفته باشد. اما اگر به دنبال زمانی هستید که قیمت‌ها آف خورده باشند و حراجی‌های بیشتری در دسترس باشد، باید به شما بگوییم که هفته اول آگوست بهترین زمان برای خرید از حراجی‌های تابستانه می‌باشد. همچنین زمان اوج حراجی‌های زمستانه را می‌توان در تاریخی بین اواسط دسامبر و اوایل ماه ژانویه تجربه کرد. از طرفی اگر در آخر فصل‌های مختلف اقدام به خرید از فروشگاه‌های استانبول نمایید، می‌توانید با اجناسی که تخفیف خوبی اعم از ۳۰ درصد تا ۷۰ درصد خورده‌اند را مشاهده نمایید.

اگر می‌خواهید در فصل پاییز به استانبول سفر کنید، در نظر داشته باشید که در پاییز این فرصت را دارید تا در حراجی بازار بزرگ استانبول خرید کنید. حراج‌های تابستانهٔ استانبول نیز از اوایل تیر ماه آغاز می‌شوند و تا اواخر مرداد ماه ادامه دارند.

در نهایت، برای خرید از استانبول در هر فصل و هر مرکز خریدی، این موضوع را در نظر بگیرید که بهترین زمان خرید صبح و یا پایان ساعت کاری و در آخر روز می‌باشد زیرا در اول صبح برخی از فروشنده‌های ترک، اولین خریداران و مشتریان را به فال نیک می‌گیرند و در این زمان می‌توانید تخفیف خوبی از آن‌ها بگیرید. از طرفی پیش از بسته شدن فروشگاه‌ها در پایان روز کاری هم می‌تواند زمان مناسبی برای خرید شمار بیاید. همچنین به جز زمان‌های پایانی هر فصل، برخی از برندها و فروشگاه‌ها به دلیل مناسبت‌های مختلف مانند عید فطر، سال نو، روز ولنتاین، تخفیف‌هایی را بر روی اجناس ارائه می‌دهند.

بهترین زمان برای سفر به استانبول برای داشتن سفری ارزان چه موقع است؟

بهترین زمان سال برای تجربه این سفر ارزان قیمت به استانبول را می‌توان از اوایل نوامبر تا اواسط دسامبر و از اوایل ژانویه تا اواسط ماه مارس دانست، چرا‌که بازدید از مراکز مختلف استانبول، بهره‌مندی از قیمت‌های مناسب و تخفیف‌های خوب فروشگاه‌ها و مراکز خرید و همچنین تجربه شهر در خلوت‌ترین زمان در این تایم از سال بهتر از سایر مواقع
امکان پذیر می‌باشد. همچنین خوب است بدانید که در ژانویه و فوریه شاهد اوج کاهش قیمت‌های رزرو هتل‌ها و اقامتگاه‌ها خواهید بود.

خلوت‌ترین زمان سفر به استانبول به دور از شلوغی‌ها چه زمانی است؟

شهر استانبول ترکیه بیشترین جمعیت گردشگران را در فصل تابستان به خود جذب می‌کند. اگر قصد سفر به استانبول را دارید باید بدانید که این شهر در ماه های ژانویه و فوریه بسیار شلوغ و پر هرج و مرج می باشد و پس از آن در ماه اردیبهشت می‌توان استانبول را در زمان خلوت خود تجربه کرد. در نظر داشته باشید که روز جمعه یکی از شلوغ‌ترین روزها برای بازدید از مراکز تفریحی و دیدنی به‌شمار می‌رود و بنابراین توصیه می‌شود اگر قصد بازدید از مراکز تفریحی را دارید بهتر است برنامه خود را به روزهای شنبه و یا پنج شنبه موکول نمایید تا از شلوغی و هرج و مرج به دور باشید و استانبول را در خلوت‌ترین مواقع آن تجربه کنید.

سؤالات متداول

 • بهترین زمان برای خرید از استانبول چه زمانی است؟

برای خرید از استانبول در قدم اول باید زمانی را انتخاب کنید که فروشگاه‌ها و مراکز خیلی شلوغ و پر هرج و مرج نباشند و همچنین در نظر داشته باشید که چه زمان‌هایی قیمت‌ها با تخفیف همراه خواهند بود. بهترین زمان برای این کار فصل بهار و ماه‌هایی مانند خرداد می‌باشد.

 • در چه زمان‌هایی فروشگاه‌های استانبول تخفیف می‌گذارند؟

به جز زمان‌های پایانی هر فصل، برخی از برندها و فروشگاه‌ها به دلیل مناسبت‌های مختلف مانند عید فطر، سال نو، روز ولنتاین، تخفیف‌هایی را بر روی اجناس ارائه می‌دهند.

 •  برای بازدید از استانبول چه زمانی باید به اقدام کرد؟

برای آن که بتوانید استانبول را در بهترین حالت آن ببینید، بهتر است سفر خود را در فصل‌های پاییز و بهار برنامه ریزی کنید.

 •  حراج‌های استانبول از چه زمانی آغاز می‌شوند؟

به طور دقیق نمی‌توان زمانی را برای حراج‌های استانبول تعیین کرد با این حال اواخر خرداد ماه یا آذر ماه یکی از بهترین زمان‌ها برای خرید از استانبول می‌باشد.

نتیجه‌‌گیری

اگر قصد سفر به استانبول را دارید بهتر است تایم سفر خود را طوری تنظیم کنید که از سفر خود بهترین استفاده و بیشتری لذت را ببرید. در این مطلب سعی کردیم تا به بهترین زمان‌هایی که می‌توانید برای اهدافم مختلف به استانبول سفر کنید اشاره کنیم.