تزریق واکسن کرونا به گردشگران

در این مطلب به این موضوع کدام کشورها به گردشگران واکسن کرونا می‌زنند؟خواهیم پرداخت، با ما در ادامه همراه باشید.

با شیوع کرونا و اعلام پاندمی جهانی بسیاری از کسب و کارها و حتی فراتر صنعت های مختلف جهان از جمله صنعت گردشگری آسیب های جدی و جبران ناپذیری دیدند که ضربه سختی به اقتصاد شرکت های مختلف جهان فائق آورد. بسیاری از کشور ها و شهرهای توریستی معروف جهان از جمله بارسلون، پاریس، لندن، میلان، … رسما خالی از توریست و گردشگر شدند، اتفاقی که شاید در صد سال اخیر بی سابقه بود. اما با شروع واکسیناسیون جهانی و گسترده بویژه در کشورهای اروپایی دوباره مردم جهان امیدوار به بازگشت زندگی به دوران عادی‌ گذشته و پشت سر گذاشتن این بحران بودند.

اما توزیع کند و در بعضی موارد ناعادلانه ی واکسن کرونا سبب شده تا بعضی افراد تصمیم به سفر به کشورهایی بگیرند که در آنها واکسن کرونا برای توریستان انجام می پذیرد. این موضوع از طرفی به نفع برخی کشورها هم شده است، شماری از کشورهای جهان برای رونق صنعت گردشگری خود به گردشگران بین‌المللی تزریق واکسن کووید-۱۹ را پیشنهاد می‌ کنند.

تزریق واکسن به گردشگران در امارات عربی متحده

گردشگران از ماه‌ ژوئن تاکنون توانسته‌ اند دُز واکسن‌ های فایزر یا سینوفارم را در پایتخت امارات دریافت کنند. رزرو وقت واکسن بر اساس اپلیکیشن کووید-۱۹ این کشور با وارد کردن اطلاعات گذرنامه که وضعیت ویزای شما را تایید می‌ کند انجام می‌ شود.

تزریق واکسن به گردشگران در امارات عربی متحده

امارات در نظر دارد غیر از ابوظبی، این شرایط را برای شهر توریستی دبی نیز فراهم کند. به دلیل نزدیکی امارات متحده به ایران، این کشور مقصد سفر ایرانیان پرشماری است که قصد واکسیناسیون دارند. به تازگی زمزمه هایی از امارات نیز به گوش می رسد که خبر از احداث کارخانه ساخت واکسن سینوفارم در این کشور را می دهد.

تزریق واکسن کرونا  به گردشگران در ارمنستان

یکی از کشورهای همسایه ما که این روزها بحث واکسن زدن آن برای توریستان مطرح است، کشور ارمنستان است. کشور ارمنستان نیز به منظور تشویق مردم خود به تزریق واکسن کرونا و نجات گردشگری، پروسه واکسیناسیون کووید-۱۹ را به صورت عمومی آغاز کرده است. این اقدام به این معنی است که علاوه بر شهروندان ارمنستان، شهروندان کشورهای دیگر و مسافران  وگردشگران نیز بدون نیاز به ثبت نام قادر به دریافت واکسن کرونا هستند.

لذا در ارمنستان هر شخصی که وارد این کشور شود فرصت دریافت واکسن کرونا را خواهد داشت. واکسن‌ هایی که در این کشور تزریق می‌ شوند، واکسن روسیِ اسپوتنیک، واکسن بریتانیایی – سوئدی آسترازنکا و واکسن چینی کروناوک می‌ باشند. اما از آنجاییکه گزارش‌ هایی مبنی بر مشکل‌ آفرین بود واکسن آسترازنکا مبنی بر لختگی خون دریافت شده است، تزریق آن از اولویت کمتری برخوردار بوده و واکسن روسی اسپوتنیک و واکسن چینی کروناوک در اولویت هستند. با توجه به همسایگی ارمنستان با ایران، این کشور نیز مقصد خوبی برای دریافت واکسن کرونا می‌ باشد.

تزریق واکسن به گردشگران در ارمنستان بیشتر کسانی که در این کشور با سه واکسن استرازنکا، اسپوتنیک وی و سینوواک واکسینه می شوند. اتباع غیرارمنستانی که بیش از یک هفته در ارمنستان بوده‌ اند به طور رایگان واکسن دریافت می‌ کنند که تا هشت روز دیگر حداقل زمان ماندن برای تزریق واکسن ۱۰ روز خواهد شد.

تزریق واکسن به گردشگران  در مالدیو

یکی دیگر از کشورهایی که در عرصه واکسیناسیون کرونا دست به کار شده است کشور مالدیو ایت. مقامات گردشگری مالدیو تایید کرده‌اند که پس از آنکه واکسیناسیون ساکنان این جزیره کامل شد، آن‌ ها طرح «بازدید، واکسیناسیون، تعطیلات» را به گردشگرانی که هنوز واکسن تزریق نکرده‌اند ارائه می‌ دهند.

مالدیو معمولا یک مکان گردشگری برای استراحت میلیون‌ ها بازدید کننده ثروتمند در طول سال است و در نظر دارد بیش از ۴۰۰ هزار گردشگر را در سال جاری جذب کند. با اجرای این طرح صنعت گردشگری مالدیو هم دوباره به رشد قبلی خود دست خواهد یافت.

تزریق واکسن کرونا به گردشگران در روسیه

طرح سفر توریست های خارجی به روسیه به خاطر واکسن زدن در کشور روسیه در طی ماه های اخیر مطرح شده و به احتمال زیاد در ماه جولای اجرا شود. بهتر است بدانید روسیه منطقه ای توریستی است که مردم زیادی سالانه به آن سفر می کنند پس تلاش های این کشور برای زدن این واکسن بی دلیل نیست. از طرفی کریل دیمیتریف رِیس صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه اعلام کرد که امکان دارد روسیه در ماه جولای مرز های خود را به روی گردشگرهای علاقمند به زدن واکسن کرونا باز کند، وی در بین سخنان خود در سن پترزبورگ گفت ما شاهد حضور علاقه مندان بسیاری از اروپایی ها و اتباع دیگر کشور ها برای گردشگری و زدن واکسن در روسیه هستیم.

تزریق واکسن به گردشگران در ایالات متحده آمریکا

ایالت متحده آمریکا جز اولین ارائه دهنده های واکسن برای توریستان و گردشگران بود. برخی از شهرهای ایالات متحده آمریکا این فرصت را به گردشگران می‌ دهند که با استفاده از تزریق واکسن تک دُزی جانسون‌ اند جانسون بدون وقت قبلی واکسینه شوند. شهر نیویورک یکی از این مکان‌ ها است که از ماه مه تا کنون دُزهایی را از طریق مراکز واکسیناسیون در مکان‌ های دیدنی شهر ارائه می‌ کند. ایالت آلاسکا نیز از این روند پیروی کرده است.

هید هیدبرگ، مدیر بهداشت عمومی این ایالت تایید کرده است که گردشگران می‌ توانند به هنگام ورود به فرودگاه‌ های سراسر ایالت، دُز واکسن فایزر یا مدرنا را دریافت کنند. ایالت‌های آریزونا، فلوریدا، لوئیزیانا و تگزاس هم با استفاده از مازاد ذخایر واکسن خود اقدام به واکسینه کردن گردشگران می‌ کنند.

تزریق واکسن به گردشگران در ایالات متحده آمریکاتزریق واکسن کرونا به گردشگران در صربستان

کشور صربستان نیز برای کمک به صنعت گردشگری خود و بهبود سریع‌ تر از شرایط همه‌ گیری اقدام به خرید حدود سه میلیون واکسن فایزر، آسترازنکا، اسپوتنیک وی و سینوفارم کرده است. این تعداد برای شهروندان صربستان بیشتر از حد مورد نیاز بوده، بنابراین واکسن اضافه را به ملیت‌ های دیگری که به صربستان سفر کنند، تزریق می‌ کند. در صربستان تاکنون بیشتر از ۲۵ هزار گردشگر خارجی واکسن کرونا را دریافت کرده اند. بیشتر گردشگرانی که موفق به دریافت واکسن کرونا در صربستان شده اند، از همسایگان صربستان و حوزه بالکان بوده‌ اند که به انگیزه واکسن به این کشور سفر کرده اند.

تزریق واکسن کرونا به توریستان در بالی اندونزی

سفر به بالی همیشه برای گردشگران جذابیت داشته است. بالی به زودی بسته‌ های تعطیلاتی خود را ارائه می‌ دهد که تزریق دُزهای واکسن در محل اقامت گردشگران پیشنهاد می‌شود. اندونزی در حال حاضر با افزایش بسیار زیاد موارد ابتلا به ویروس کرونا روبرو شده است بنابراین تاریخ شروع این طرح در اختیار رئیس جمهور این کشور است. قرار است به گردشگران در این طرح، واکسن‌ ها آسترازنکا و سینوفارم تزریق شود که قیمت آن در بسته تعطیلاتی آن‌ها لحاظ می‌شود.