کشور کانادا

با آغاز واکسیناسیون سراسری و بهبود نسبی وضع منطقه طبق آخرین اخبار منتشر شده مرزهای گردشگری کانادا در ماه سپتامبر باز شده و گردشگران می‌ توانند با شرایط اعلام شده از طرف دولت کانادا وارد این کشور شوند. این تصمیم از طرف نخست وزیر کانادا در حال بررسی بوده و جزییات آن به زودی اعلام خواهد شد. در ادامه این مقاله از سفرسازان در رابطه با جزییات این تصمیم بیشتر خواهیم دانست، در ادامه با ما همراه باشید.

با شیوع ویروس کرونا بسیاری از کشورها مرزهای خود را بروی اهالی غیر بومی و مسافران بستند تا زنجیره شیوع و انتقال بیماری را کنترل کنند. کانادا هم ازجمله ی این کشورها بود که مرز میان شهروندان غیر کانادایی را به علت ویروس COVID19 بست. دولت کانادا با نظارت دائمی بر داده های موجود و شواهد علمی برای محافظت از سلامتی و ایمنی کانادایی ها، رویکردی پیشگیرانه و مسئولانه ایی برای کاهش محدودیت های ورود به کانادا اتخاذ می کند. نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو، از کانادایی ها درخواست کرد تا در این زمان به خانه بازگردند. چرا که کانادا در حال بستن مرز میان شهروندان غیر کانادایی بود که با در نظر گرفتن استثنائاتی محدود کننده جهت عدم گسترش ویروس کرونا در حال انجام گرفتن بود.

محدودیت های اعمال شده در کانادا

سفر به کانادا از آغاز دوران شیوع ویروس کرونا در این کشور همواره با محدودیت های جدی روبرو بوده است. طبق دستور نخست وزیر به همه ی کانادایی ها در صورتی که خارج از کشور بودند، باید به خانه باز می گردیدند و اگر به تازگی وارد خاک کانادا شده باشند باید برای ۱۴ روز در قرنطینه باشند و در نهایت همه‌ ی کانادایی‌ ها تا جایی که ممکن است در خانه بمانند.

هر فردی که علائم COVID-19 را داشته باشد اجازه ورود به کشور را ندارد. همچنین به متصدیان هواپیمایی دستور داده شده است که از ورود  هر مسافری که علائمی از ویروس را نشان می‌ دهد، جلوگیری کنند. نخست وزیر کانادا همچنین اعلام کرد دولت در حال حاضر از کانادایی هایی که خارج از کشور هستند از طریق برنامه ای هزینه های لازم برای رسیدن به خانه  و یا نیاز های اولیه آنها را‌ پوشش خواهد داد.

کانادا

بازگشایی مجدد مرزهای گردشگری کانادا در ماه سپتامبر

بنا بر محدودیت ها ذکر شده، از زمان شیوع کرونا سفر به کانادا و تور کانادا بیش از یک سال است که به روی گردشگران بسته و تنها کسانی که دارای ویزای کانادایی هستند و موارد ویژه مانند دیدار با اقوام نزدیک، موارد پزشکی و غیره را شامل می شوند، اجازه ورود به این کشور را داشتند.

اما به تازگی خبری منتشر شده که گردشگران کانادا را بسیار خوشحال کرده است. طبق آخرین خبرهای شنیده شده از “گلوب اند میل” نخست وزیر کانادا در حال بررسی طرحی است که طی آن بازگشایی مجدد مرزهای گردشگری کانادا و برقراری امکان سفر به این کشور را پیدا کنند.

نخست وزیر کانادا در طی جلسه‌ ای با وزیران استانی اعلام کرده که در صورت روند رو به رشد واکسیناسیون در کانادا مرزهای گردشگری کانادا  این کشور از ماه سپتامبر به روی گردشگران باز خواهد شد. بیشتر استان‌های این کشور از این تصمیم استقبال کرده و بازگشایی مجدد مرزهای کانادا را کمک به رشد گردشگری در کانادا می‌ دانند. طبق این تصمیم تمامی گردشگرانی که ویزای کانادا و شرایط  اعلام شده از طرف دولت این کشور را دارند می‌ توانند از ماه سپتامبر به کانادا سفر کنند.

شرایط بازگشایی مرزهای گردشگری کانادا

برای بازگشایی مرزها و آغاز سفر گردشگران همچنان مقررات و قوانین خاصی وجود دارد. به طور کلی گردشگرانی اجازه ورود به کانادا را پیدا خواهند کرد که هر دو دوز واکسن‌ های مورد تایید کانادا را دریافت کرده و کارت واکسیناسیون را داشته باشند. طبق لیست واکسن‌های اعلام شده واکسن‌های بهارات، سینوفارم، سینوواک، گامالایا و کانسینو مورد تایید دولت کانادا نیستند اما طبق اعلام سازمان بهداشت کانادا تلاش بر این است که واکسن‌های بیشتری که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند در این لیست قرار گرفته و در نهایت گردشگران بیشتری امکان سفر به کانادا را داشته باشند.

مسافرانی که به صورت کامل واکسینه شده، و مجاز به ورود به کانادا هستند، مشمول شرایط فدرال قرنطینه یا آزمایش COVID-19 در روز ۸ ام نخواهند شد. علاوه بر این، مسافرانی که به صورت کامل واکسینه شده اند و قصد ورود از طریق هواپیما را دارند، نیازی به اقامت در هتلی با اجازه دولتی نخواهند داشت.

کوید در کانادا

برای تکمیل دوران واکسیناسیون یک مسافر باید مجموعه واکسن ها، یا ترکیبی از واکسن ها، را حداقل ۱۴ روز قبل از ورود به کانادا، دریافت کرده باشد. مسافران می توانند واکسن های مورد تایید کانادا را در هر کشوری دریافت کنند و باید مستنداتی را در مورد واکسیناسیون خود به انگلیسی، فرانسوی یا ترجمه معتبر ارائه دهند.

اقدامات لازم و مدارک مورد نیاز گردشگران برای سفر به مرزهای گردشگری کانادا

مسافران واکسینه شده باید کلیه شرایط اجباری دیگر از جمله آزمایش قبل و هنگام ورود را دارا باشند. این ازمایشات به متخصصان بهداشت این امکان را می دهد تا احتمال مثبت بودن بیماری را در فرد در مرز کنترل نموده، تا نگرانی جامعه از امکان پاندمی جدید به حداقل رسانده و در صورت لزوم اقدامات بیشتری برای کاهش محدودیت های ورود به کانادا انجام دهند. مسافران کاملاً واکسینه شده نباید علامت دار باشند.

یک نسخه کاغذی یا دیجیتالی از مدارک واکسیناسیون خود داشته باشند و اطلاعات مربوط به COVID-19 را قبل از ورود به کانادا به صورت الکترونیکی از طریق ArriveCAN ارائه دهند. در صورتی که مشخص شود مسافران شرایط لازم برای معافیت از قرنطینه را ندارند، باید آماده قرنطینه باشند. همانند سایر مسافران معاف، آنها ملزم به رعایت اقدامات بهداشت عمومی مانند استفاده از ماسک در اجتماعات، نگه داشتن یک نسخه از واکسن و نتایج آزمایش و همچنین لیست تماس های نزدیک به مدت ۱۴ روز پس از ورود به کانادا هستند.

جریمه افراد خاطی در ارائه مدارک نادرست

شخصی که اطلاعات غلطی درباره وضعیت واکسیناسیون ارائه می دهد، ممکن است به مجازات حداکثر ۷۵۰،۰۰۰ دلار یا شش ماه حبس یا هر دو گزینه، تحت قانون قرنطینه، یا پیگرد قانونی بر اساس قانون کیفری برای جعل، محکوم شود. نقض هرگونه دستورالعمل قرنطینه که توسط افسر غربالگری یا افسر قرنطینه در هنگام ورود به کانادا به مسافران ارائه شده است نیز طبق قانون قرنطینه تخلف محسوب می شود و می تواند منجر به جریمه ۵۰۰۰ دلار برای هر روز عدم رعایت قانون یا هر ارتکاب هرگونه تخلف جدی تر شامل مجازات هایی، از جمله شش ماه زندان و یا ۷۵۰،۰۰۰ دلار جریمه می شود. مسافران هوایی غیرقابل انطباق نیز ممکن است برای هر تخلفی که طبق قانون هوانوردی انجام می شود، تا ۵۰۰۰ دلار جریمه شوند.

جریمه افراد خاطی در ارائه مدارک نادرست

شرایط گردشگران کانادا که واکسینه نشده اند

برای مسافرانی که واکسینه نشده اند یا تنها یک دوز واکسن دریافت نموده اند، تغییری در اقدامات مرزی کنونی کانادا ایجاد نشده است. آنها باید به الزامات آزمایش فعلی و قرنطینه فدرال، که در کاهش ورودی COVID-19 و انواع آن در کانادا موثر بوده است، ادامه دهند و کلیه اسناد را پیش از ورود به کانادا، از طریق ArriveCAN را ارائه دهند. مسافران هوایی واکسینه نشده نیز باید قبل از عزیمت به کانادا، سه شب اقامت در هتلی با اجازه دولتی را رزرو کنند.

پاسخ دولت کانادا به بیماری همه گیر COVID-19 همچنان در اولویت قرار دادن سلامت و ایمنی کانادایی ها است و پس از آن کاهش محدودیت های ورود به کانادا برای ورود متقاضیان است. با تکامل واکسیناسیون، شمارش موارد و میزان بستری شدن در بیمارستان، دولت کانادا همچنان به بررسی اقدامات هدفمند بیشتر در مرزها و همچنین زمان برداشتن یا تنظیم آنها برای ایمن نگه داشتن کانادایی ها و ادامه اقتصاد ادامه می دهد.