در سفرسازان قصد داریم شما را با تعدادی از قطار های فوق‌ العاده دنیا که لذت مسیر سفر را برای مسافران دو چندان می ‌کنند، آشنا کنیم.

سفر کردن یکی از لذت ‌بخش ‌ترین کارهایی است که انسان در طول دوران زندگی خود انجام می‌دهد؛ رفتن به مکانی جدید و ناشناخته نسبت به محل زندگی و آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ‌ های مختلف و دیدن مناظر طبیعی و آثار تاریخی از لذت‌ های سفر کردن است.

اما در سفر همیشه، رسیدن به مقصد و لذت بردن از حضور در آنجا هدف اصلی نیست؛ مسیری که برای انجام سفر پیموده می‌ شود نیز می ‌تواند یکی از جاذبه ‌های سفر کردن باشد.

البته مدت زمان سفر و میزان مسیری که پیموده می ‌شود تا حد زیادی بستگی به وسیله ‌‌ای دارد که برای سفر کردن انتخاب می ‌شود؛ قطار یکی از وسایل محبوب برای سفر کردن است که سفری لذت ‌بخش را برای مسافران به ارمغان می‌آورد.

در سفر کردن، رفتن از نقطه‌ای به نقطه دیگر لذت اصلی نیست؛ گاهی مهم ‌تر از رسیدن به مقصد، لذت از مسیر سفر و مناظری است که در طول مدت پیمودن مسیر آن ها را مشاهده می‌کنیم.

قطار

خط آهن سینک ترره در ایتالیا

در بین شهر پیزا و جنوا در ایتالیا، مجموعه ‌ای از چند روستا وجود دارد که به پارک ملی سینک ترره(Cinque Terre)  معروف است؛ این منطقه در واقع گستره‌ ای زیبا از سواحل ایتالیا است که به عنوان یک اثر جهانی در فهرست یونسکو ثبت شده است.

از این منطقه زیبا خط آهنی عبور می ‌کند که قطار بر روی ریل ‌های آن، با عبور از دیواره‌های سنگی بلند، مناظر چشم‌ نوازی را در پیش چشمان مسافران نمایان می ‌کند؛ سفر با قطار بهترین راه برای تماشای مناظر زیبای این منطقه است.

در این منطقه زیبا رستوران ‌های متعددی وجود دارد که در اکثر آن ها غذاهای خانگی درست می‌شود که به نوعی معرف فرهنگ و مهمان ‌نوازی ایتالیایی ها است.

خط آهن سینک ترره در ایتالیاخط آهن راکی در کانادا

راکی، نام رشته‌ کوه‌هایی است که در غرب کانادا واقع شده و خاستگاه مناظر خارق ‌العاده کوهستانی است؛ خط آهنی در این منطقه وجود دارد که از میان دریاچه ‌های یخچالی، جنگل و حیات  وحش این منطقه می ‌گذرد.

این مسیر که مناظر فوق‌ العاده‌ای را در پیش چشم مسافران خود به نمایش می ‌گذارد، مربوط به شرکت گردشگری راکی مانتینر(Rocky Mountaineer)  در کانادا است؛ این مسیر از شهر بنف (Banff) در آلبرتا آغاز شده که پس از عبور از میان رشته‌ کوه‌های راکی به شهر ونکوور می‌ رسد؛ پیمودن این مسیر با قطار دو روز به طول می‌ انجامد.

 

قطار ترنز آلپاین در نیوزلند

شرکت کیوی ریل (KiwiRail) در نیوزلند به مسافران خود این وعده را می ‌دهد که در صورت سفر با قطار مسافربری ترنز آلپاین (TRANZALPINE) زیباترین مسیر قطار در طول دوران زندگی ‌شان را تجربه خواهند کرد.

این شرکت مدعی است که خدمات خوبی و را ارائه می  دهد؛ زیرا نیوزلند جزء مناطقی است که طبیعت زیبا و بکری دارد؛ سفر با این قطار مسافربری در حدود ۵ ساعت به طول می ‌انجامد.

مسیر حرکت این قطار از شهر کریس چرچ (Christchurch) آغاز می‌ شود و با گذر از میان پارک ملی آرتور (Arthur’s Pass National Park) که در شهری به نام گریموس (Greymouth) واقع شده است به منطقه‌ای کوهستانی می‌ رسد در آنجا مناظر کوهستانی خارق‌العاده و مه‌آلود در انتظار مسافران قرار دارد.

قطار پایکس پیک در کلرادو آمریکا

اگر به دنبال خط آهنی هستید که شما را تا قله کوه برده و نمای دیدنی کوهستانی را پیش چشمان شما به نمایش بگذارد، خط آهن پایکس پیک در کلرادو (PIKES PEAK COLORADO) بهترین انتخاب است.

مسافران سوار بر این قطار به قله کوه می‌ روند و نمای زیبایی از شهر کلرادو اسپرینگز را در پیش چشمان خود می ‌بینند؛ مدت زمان سفر با این قطار در حدود ۳ ساعت است.

در طول این سفر تقریبا کوتاه در کنار مشاهده پوشش گیاهی زیبای منطقه و درختان کاج کهنسال، آبشاری زیبا به نام مینه‌ ها را نیز مشاهده خواهید کرد؛ این خط  راه آهن که عنوان بلندترین ریل آمریکای شمالی را در اختیار دارد با هدف توسعه گردشگری در این منطقه راه ‌اندازی شده است.

قطار پایکس پیک در کلرادو آمریکاخط آهن هیمالیایی دارجلینگ

یکی دیگر از قطارهای فوق ‌العاده دنیا که در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است از شهر جالپایگوری در هند آغاز شده و در شهر دارجیلینگ (DARJEELING) که در ارتفاع ۲۲۰۰ متری واقع شده است به پایان می ‌رسد.

در طول سفر با این قطار نمایی زیبا از شهر دارجیلینگ، کوه کانچن چونگا (Kanchenjunga) که در پس زمینه آن قله ‌های رفیع رشته کوه هیمالیا قرار دارد، تصویری است که در پیش چشم مسافران این قطار نمایان می ‌شود.

خط آهن ماچ پیچو

رتبه ششم قطارهای فوق ‌العاده دنیا به خط آهنی در کشور پرو اختصاص دارد؛ قطار هیرام بینگام (Belmond Hiram Bingham) که قطاری لوکس بر روی این خط آهن زیبا است مسافران را تا بالای دره مقدس همراهی می ‌کند.

دره مقدس در کشور پرو، جایی است که دژی به نام ماچو پیچو در آن واقع شده و با این قطار لوکس به این مکان سفر می‌ کنید.

دژ ماچو پیچو که یادگاری از تمدن اینکاها بوده و نمادی از معماری فوق ‌العاده آن ‌هاستف از جمله آثاری است که در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

قطار The Ghan استرالیا

یکی دیگر از قطارهای فوق ‌العاده دنیا در استرالیا قرار دارد که از بند داروین در شمال این کشور آغاز شده و پس از طی مسیری ۲۹۷۹ کیلومتری به آدلاید در جنوب این کشور می ‌رسد.

این قطار که نام قدیمی افغان اکسپرس را یدک می‌ کشد برای طی این مسیر به سه شب و چهار روز زمان نیاز دارد که یکی از زیباترین خطوط راه آهن در جهان است.

قطار گلسیر اکسپرس

رتبه هشتم قطارهای فوق‌ا لعاده دنیا در اختیار معروف‌ ترین خط آهن دنیا یعنی گلسیر اکسپرس (GLACIER EXPRESS) است؛ سفر با این قطار از شهر زرمات (Zermatt) آغاز شده و تا شهر سنت موریتز (St. Moritz) ادامه دارد.

در سفر با این قطار، از بین مناظر کوهستانی و دره‌ های عمیق عبور می ‌کنید؛ در طول مسیر این قطار ۹۱ تونل و ۲۹۱ پل زیبا قرار دارد که از تماشای آن‌ ها لذت خواهید برد.

در طول این سفر، لحظه به لحظه، لذت دیدن عظمت و شکوه کوه ‌های آلپ با شما همراه خواهد بود.

قطار گلسیر اکسپرسقطار وست هایلند

علاقه ‌مندان به داستان‌ های هری‌ پاتر، بدون شک از علاقمندان به این قطار در شهر اسکاتلند نیز هستند؛ قطار وست هایلند (WEST HIGHLAND LINE) که یک قطار تاریخی بخار است، جکوبایت (Jacobite) نام دارد.

سفر با این قطار از فورت ویلیام آغاز شده و به مالیچ که در سواحل غربی اسکاتلند واقع شده است ختم می ‌شود؛ عبور از پل ۲۱ قوسی گلنفینان با پس زمینه ‌ای از دریاچه شیل که یادآور صحنه ‌های از فیلم هری‌ پاتر است، از جاذبه ‌های دیدنی در طول این سفر خواهد بود.

قطار اورینت اکسپرس

سفر با این قطار لوکس از شهر استانبول در ترکیه آغاز شده و به شهر پاریس در فرانسه ختم می‌شود؛ این خط آهن در واقع خطی است که بهترین شهر های جهان را به هم اتصال داده است.

مسیر این قطار از شهرهای بوداپست در مجارستان، وین در اتریش، مونیج در آلمان و استراسبورگ در فرانسه عبور کرده و به پاریس می ‌رسد؛ سفر با این قطار و عبور از این شهرها در بسیاری از کتاب ‌ها و فیلم‌ های سینمایی آمده است.

سفر با این قطار بسیار لوکس هزینه بسیار بالایی دارد که در صورتی که فردی با قیمت بسیار بالای آن مشکلی نداشته باشد با تجربه این سفر هیجان ‌انگیز مناظر بسیار زیبا در قاره اروپا را تجربه کرده و از آن لذت می ‌برد.

اورینت اکسپرسقطار چینگ های تبت

یکی دیگر از قطار های فوق ‌العاده دنیا نمادی از جاه ‌طلبی و سر سختی انسان است که به موشکی بر بام جهان نیز شهرت دارد؛ قطار چینگ های تبت  (QINGHAI-TIBET)1956 کیلومتر طول دارد که از شهر شینینگ در استان چینگ های آغاز شده و به لهاسا در منطقه خود مختار تبت می ‌رسد.

عنوان مرتفع ‌ترین خط آهن جهان نیز در اختیار این قطار فوق‌ العاده قرار دارد زیرا از منطقه کوهستانی به نام تانگولا (Tanggula Pass) عبور می‌ کند؛ این منطقه ۵۰۷۲ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

کوه‌ های کونلون (Kunlun)، تانگولا، دریاچه چینگ – های و رود توتو (Tuotuo) از جمله مناظر بی‌نظیر در منطقه تبتت هستند که مسافران این قطار از تماشای آن در طول این سفر لذت می‌برند.